Praha - Právník Radek Pokorný blízký ČSSD zpochybnil koncept předvolební diskuze na komerční televizi Nova. V krajním případě by kvůli diskuzi mohlo dojít k opakování voleb, myslí si. S předvolebními debatami nejsou spokojeni další, zejména opoziční politici.
Právník Radek Pokorný zpochybnil jednání komerční televizní stanice Nova na svém facebookovém profilu. Nezdá se mu koncept debaty, kdy Nova dává prostor pro duel pouze dvou představitelů politického spektra. Konkrétně Andreje Babiše (hnutí ANO) a Lubomíra Zaorálka (ČSSD), který v týdnu přijal "výzvu" k diskuzi právě v pořadu Novy.
Podle právníka Pokorného však tato debata může být "v rozporu se Zákonem o rozhlasovém a televizním vysílání, neboť zcela porušuje zásady, na kterých musí být toto vysílání (prostřednictvím úzkoprofilových vysílacích frekvencí, pozn. red.) založeno. Právník zachází dokonce tak daleko, kdy naznačuje, že by v případě těsného výsledku mohly být volby zpochybněny.
"Stát toto vysílání reguluje právě proto, že na rozdíl od tisku nelze jen tak zřídit alternativu. Proto, při těsnějších výsledcích, muže být tento lapsus důvodem pro zrušení voleb NSS (Nejvyšším správním soudem, pozn. red.)," dodává s tím, že vedení TV Nova se "diví.
Pokorný zastává už několik let pozici prezidenta Rady pro reklamu, zároveň má blízko k sociální demokracii. Letos na jaře Andrej Babiš označil Radka Pokorného v jednom ze svých tweetů za "kamaráda premiéra". Pokorný se tak přidal k řadě nespokojených lidí, kteří zpochybňují koncept předvolebních debat. Kromě Petra Robejška (Realisté), kterému se nelíbí, že ho Česká televize zve do debat nedostatečně, je to také předseda ODS Petr Fiala a jeho kolega Zbyněk Stanjura. Andrej Babiš se dle jejich slov účastí v debatě na TV Nova vyhýbá konfrontaci s pravicovou opozicí.
Otázkou je, zda bude politicky vyvážená i závěrečná Superdebata 19. října na ČT, kde by měli být přítomni předsedové deseti nejsilnějších stran. Ve stejný den s však koná výše zmíněná diskuze na Nově. Chaos v předvolebních debatách se nelíbí ani šéfovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi.
"Účelové protiprogramování mi tady připadá jako neférové maření politické soutěže na přání AB. A vám? Také jsem byl přeložen.Prima i Nova plní Babišova přání v termínech i soupeřích.Věřím však,že voliče si "nekúpí"," uvedl na svém twitteru. Zmínil tak i debaty na primě, kde se měl v debatě původně utkat Petr Fiala (ODS) s Andrejem Babišem a Ivanem Bartošem (Piráti), televize však Fialu přesunula do jiného vydání diskuze.
Související
Babiš s prezidentem řešil rozpočet. Pavel jej podepíše v pátek
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
Andrej Babiš , TV Nova , Lubomír Zaorálek , ČSSD , Facebook , volby
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Americký soud nařídil obnovení vysílání Hlasu Ameriky
před 1 hodinou
Citelná rána v nejkritičtějším momentu moderních dějin. Co pro Írán znamená smrt Larídžáního?
před 2 hodinami
Neponižujte se, vzkazují britští politici králi Karlovi. Nechtějí, aby letěl za Trumpem do USA
před 3 hodinami
Počasí do konce týdne: Dnes bude nejtepleji, pak se začne ochlazovat
včera
Válka se dnes vede s iPady, AI bude brzy operovat rychleji než jakýkoli člověk, prohlásil Zelenskyj v Londýně
včera
Výbušné téma v USA: Američanům se představa vojáků na půdě Íránu ani trochu nelíbí
včera
Pozornost světa se nesmí odvrátit od Ukrajiny k Íránu, prohlásil Starmer na setkání se Zelenským
včera
Macron končí, Starmer mě zklamal, jsme nejmocnější a o pomoc od NATO nestojíme, zuří Trump
včera
Ceny ropy na světových trzích dnes opět letí vzhůru. Situaci v regionu vyhrotily nové incidenty
včera
Babiš s prezidentem řešil rozpočet. Pavel jej podepíše v pátek
včera
Na Blízký východ míří vrtulníková loď USS Tripoli, na palubě má tisíce mariňáků
včera
Židlochovice se staly terčem sofistikovaného kybernetického útoku. Hackeři požadují výkupné
včera
S Izraelci původně spolupracovat nechtěl, Evropu poslal hlídat Arktidu. Trumpovy požadavky se mění každý týden
včera
My válku nezačali, on nemá plán. Proč se státy NATO nechtějí připojit k Trumpovu tažení proti Íránu?
včera
Faktický vládce Íránu a mozek represí. Kdo byl Alí Larídžání?
včera
Izraelská armáda zabila pravou ruku Chameneího, šéfa bezpečnostní rady, a velitele jednotek Basídž
včera
EU důrazně varovala Izrael před pozemní ofenzívou v Libanonu
včera
Trump si našel další cíl. Pokouší se převzít Kubu
včera
Trump u spojenců tvrdě narazil. Rozpoutal válku, se kterou nechce nikdo nic mít.
včera
Výhled počasí na měsíc. Meteorologové tuší, jak bude o Velikonocích
Blíží se duben a s ním i velikonoční svátky. Meteorologové v pravidelném měsíčním výhledu nastínili, jaké počasí přinesou následující dny a týdny. Teploty podle nich porostou, během příštího měsíce překročí hranici 15 stupňů.
Zdroj: Jan Hrabě