Umělkyně upozorňuje na vylidňující se Krumlov, dostane finanční podporu

Český Krumlov - Zastupitelé Českého Krumlova dnes schválili pro umělkyni Kateřinu Šedou na projekt UNES-CO městský příspěvek 100.000 Kč. Šedá chce upozornit na vylidněné centrum Českého Krumlova, z nějž podle ní mizí život. Projekt chystá pro česko-slovenský výstavní pavilon na bienále architektury v Benátkách.

Pro hlasovalo 19 zastupitelů z 20 přítomných. Šedá řekla, že peníze půjdou na katalog, který chystá. "Jsou to peníze, které jsme měli jako zisk ze Zemské výstavy v roce 2013. Zavázali jsme se, že je budeme věnovat do takové činnosti," řekl starosta Dalibor Carda (ČSSD). Zisk z výstavy byl přes 300.000 Kč.

Projekt platí ministerstvo kultury, jež dalo 2,1 milionu Kč. Celkové náklady jsou 2,5 milionu Kč. Šedá od června do srpna ubytuje v šesti bytech v centru 12 až 15 rodin. Jejich úkolem, za nějž dostanou plat, bude dělat v centru obvyklé činnosti, jako jsou procházky s kočárkem nebo venčení psů. Město Šedé půjčí pět bytů, které jsou připravené k rekonstrukci, jeden byt přidá Egon Schiele Art Centrum.

Držitelka Ceny Chalupeckého mluvila s mnoha místními. Zaujala ji zaslepená okna i lidé, jež se nezdraví. "Obchody, které nikdo nepotřebuje, domy, kde nikdo nebydlí, ulice, kde se lidé sobě spíš vyhýbají, než aby se potkávali," řekla dnes čtyřicetiletá brněnská rodačka.

Projekt sklidil kritiku na facebooku, kritizoval ho i sochař Miroslav Páral. Šedá a Schiele Centrum dostávají kritické e-maily včetně vzkazů, že by bylo lepší, kdyby autorka předčasně zemřela. Lidé jí vyčítají, proč nedá radši peníze na opravy chodníků. Převažují ale pozitivní reakce.

"Cílem je upozornit na to, co se děje ve městech, která se objeví na seznamu UNESCO, Benátky, Barcelona, kde jsou demonstrace proti turistům," řekla Šedá. Podle odhadů radnice míří do Krumlova ročně 1,5 až dva miliony turistů. Čistý příjem města z turistického ruchu je 12 milionů Kč.

Zastupitel Petr Šandera (KSČM) řekl, že Krumlovští jsou naštvaní sami na sebe, protože přišel někdo zvenčí, kdo je šokuje a nutí přemýšlet jinak o běžných věcech. Podle zastupitele Vojtěcha Němce (PRO 2016), který se hlasování zdržel, naštvala Šedá maminky, jež trápí neopravené chodníky, zatímco umění je jim lhostejné.

Šedá se dlouhodobě zaměřuje na sociálně pojímané akce, při nichž často zaměstnává desítky či stovky lidí, kteří nemají s uměním nic společného. Pracuje i na vesnicích a periferiích, mimo galerie. Své aktivity představila i v londýnské galerii Tate Modern.

V benátském pavilonu vytvoří sídlo fiktivní firmy UNES-CO s recepcí, bude tam dělat i přímý přenos z ulic v Krumlově. Vznikne i výroční zpráva této firmy, kde budou rozhovory s obyvateli Krumlova i listina "ohrožených činností", o nichž místní říkají, že z centra zmizely.

Související

Armáda České Republiky

Válka na Balkáně byla brutální. Sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli, vzpomíná český veterán

Více než dvě stovky válečných veteránů, kteří se v minulosti účastnili vojenských misí v Perském zálivu, na Balkáně, v Asii a v Africe, se dnes sešly v Českém Krumlově. Byl mezi nimi i Jan Josef, který na zahraničních operacích strávil téměř osm let. Zažil operace v Libyi, v Kuvajtu i na Balkáně. Nejvíce ohrožený se cítil právě v bývalé Jugoslávii, řekl dnes ČTK.

Více souvisejících

český krumlov společnost Lidé peníze Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy