Brno - Muž, který po zproštění obžaloby marně soudní cestou vymáhal po Ministerstvu spravedlnosti ČR náhradu škody za vzniklé trestní stíhání, se dočkal zastání u Ústavního soudu (ÚS). Obecné soudy porušily základní práva stěžovale, řekla v úterý Mediafaxu mluvčí ÚS Jana Pelcová.
"Obvodní soud pro Prahu 2 a Městský soud v Praze svými rozsudky porušily základní práva stěžovatele, a proto jsme jejich rozhodnutí zrušili," uvedla Pelcová.Muž byl trestně stíhaný, ale později jej soud osvobodil. Dotyčný však neuspěl se žalobou na ministerstvo o náhradu vzniklé škody za trestní stíhání ve výši přes 180 tisíc korun, přičemž jak Obvodní soud pro Prahu 2, tak Městský soud v Praze odůvodnily zamítavé stanovisko tím, že stěžovatel nesplnil zákonnou podmínku pro uplatnění nároku proti státu spočívající ve využití všech procesních prostředků, které zákon poškozenému k ochraně jeho práva poskytuje.Podle mluvčí je však Ústavní soud toho názoru, že nezákonnost trestního stíhání se zpravidla ukáže až pravomocným zastavením nebo zproštěním obžaloby. "Nebylo možné po stěžovateli požadovat, aby namítal nedůvodnost a v důsledku toho i nezákonnost trestního řízení již na jeho počátku s tím dopadem, že pokud tak neučiní, nesplní hmotně právní podmínku pro vznik nároku na náhradu škody způsobené nezákonným rozhodnutím," vysvětlila Pelcová s tím, že obecné soudy se s daným případem řádně nevypořádaly a nedostatečně zvážily míru negativních dopadů pro ochranu důvěry v právo a legitimní očekávání stěžovatele, čímž porušily jeho právo na soudní ochranu a spravedlivý proces.Jak mluvčí dodala, zrušením napadených rozsudků se stěžovateli otevřela možnost projednání jeho věci včetně prokázání účelnosti a opodstatněnosti vynaložených nákladů.
Související
Rychetský navrhuje vyloučit Rusy a Bělorusy z organizací ústavních soudů
Slovenský ústavní soud zakázal vypsání referenda o předčasných volbách
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Ve švýcarském lyžařském středisku se zřítila kabina lanovky. Děsivý pád zachytila kamera
před 1 hodinou
Kuba odporuje Trumpovi. Pokus o ovládnutí ostrova narazí na nedobytný odpor, varuje prezident
před 2 hodinami
Naděje na ukončení sporu s Orbánem? EU a Ukrajina dosáhly průlomu v otázce ropovodu Družba
před 3 hodinami
Teherán pohřbívá Larídžáního a Solejmáního. Írán vyslal vlnu raket a dronů na Izrael
před 4 hodinami
Izraelci tvrdí, že zabili dalšího představitele Íránu. Po smrti má být ministr tajných služeb Esmáíl Chatíb
před 5 hodinami
OSN: V roce 2024 zemřelo po celém světě 5 milionů dětí. Většině úmrtí se dalo zabránit
před 6 hodinami
Nejdražší letadlová loď světa USS Gerald R. Ford kvůli požáru odplouvá od Íránu
před 6 hodinami
Americký soud nařídil obnovení vysílání Hlasu Ameriky
před 7 hodinami
Citelná rána v nejkritičtějším momentu moderních dějin. Co pro Írán znamená smrt Larídžáního?
před 8 hodinami
Neponižujte se, vzkazují britští politici králi Karlovi. Nechtějí, aby letěl za Trumpem do USA
před 9 hodinami
Počasí do konce týdne: Dnes bude nejtepleji, pak se začne ochlazovat
včera
Válka se dnes vede s iPady, AI bude brzy operovat rychleji než jakýkoli člověk, prohlásil Zelenskyj v Londýně
včera
Výbušné téma v USA: Američanům se představa vojáků na půdě Íránu ani trochu nelíbí
včera
Pozornost světa se nesmí odvrátit od Ukrajiny k Íránu, prohlásil Starmer na setkání se Zelenským
včera
Macron končí, Starmer mě zklamal, jsme nejmocnější a o pomoc od NATO nestojíme, zuří Trump
včera
Ceny ropy na světových trzích dnes opět letí vzhůru. Situaci v regionu vyhrotily nové incidenty
včera
Babiš s prezidentem řešil rozpočet. Pavel jej podepíše v pátek
včera
Na Blízký východ míří vrtulníková loď USS Tripoli, na palubě má tisíce mariňáků
včera
Židlochovice se staly terčem sofistikovaného kybernetického útoku. Hackeři požadují výkupné
včera
S Izraelci původně spolupracovat nechtěl, Evropu poslal hlídat Arktidu. Trumpovy požadavky se mění každý týden
Donald Trump o víkendu vyzval Spojené království, Čínu, Francii nebo Japonsko, aby se zapojily do námořního doprovodu ropných tankerů protékajících Hormuzským průlivem. Tato žádost přišla ve chvíli, kdy se naplno ukázalo, že Bílý dům postrádá jasnou strategii vůči Íránu. Washington totiž zřejmě nepředpokládal, že se Teherán pokusí Západu způsobit citelné ztráty právě útoky na obchodní lodě a spojenecké základny v Perském zálivu.
Zdroj: Libor Novák