Brno - Ústavní soud (ÚS) v úterý uznal stížnost muže, který po zaměstnavateli neúspěšně soudní cestou požadoval zaplacení náhrady za ztrátu výdělku v pracovní neschopnosti způsobené pracovním úrazem. Obecné soudy nevyhodnotily odpovídajícím způsobem provedené důkazy, řekla Mediafaxu mluvčí ÚS Jana Pelcová.
"Ústavní soud dospěl k závěru, že rozsudky soudů nižších stupňů bylo zasaženo do práva stěžovatele na spravedlivý proces, a proto tato rozhodnutí zrušil," uvedla Pelcová.Dodala, že soudy dostatečně nezjistily skutkový stav. "Odpovídajícím způsobem nehodnotily provedené důkazy a jejich rozhodnutí nejsou dostatečně odůvodněna," řekla mluvčí.Muž v dubnu roku 2010 neuspěl u Obvodního soudu pro Prahu 1 se žalobou na zaměstnavatele, po němž požadoval náhradu za ztrátu výdělku po dobu pracovní neschopnosti a po jejím skončení. "Stěžovatel požadoval měsíční částky ve výši rozdílu mezi jeho průměrným příjmem před úrazem a výší plného invalidního důchodu pro příslušný rok," vysvětlila Pelcová.Městský soud v Praze potvrdil zamítavé stanovisko obvodního soudu a dotyčný neuspěl ani s dovoláním u Nejvyššího soudu.Stěžovatel se však obrátil na Ústavní soud s tím, že se v řízení objevila celá řada závažných vad. Nesouhlasil s hodnocením důkazů a zastával názor, že poškození jeho zdraví nastalo v přímé souvislosti s plněním pracovních úkolů, a tudíž je jeho úraz pracovní.Ústavní soud jeho stížnost uznal, případem se znovu bude zabývat soud.
Související
Rychetský navrhuje vyloučit Rusy a Bělorusy z organizací ústavních soudů
Slovenský ústavní soud zakázal vypsání referenda o předčasných volbách
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. V baru došlo ke smrtícímu výbuchu
před 1 hodinou
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
včera
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
včera
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
včera
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
včera
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
včera
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
včera
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
včera
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
včera
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
včera
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
včera
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
včera
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
včera
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
včera
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
včera
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
včera
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
30. prosince 2025 21:53
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
30. prosince 2025 20:38
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
30. prosince 2025 19:21
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
Oslava příchodu nového roku znamená tradiční menší zájem o cestování. Provoz na železnici se proto utlumí už ve večerních hodinách. Sváteční klid na železnici se však během Nového roku rychle změní a odpoledne se již očekává ve vlacích rušno. České dráhy jsou připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách a doporučují zákazníkům rezervaci míst.
Zdroj: Jan Hrabě