Karel Gott (†80) a POHŘEB: Tohle nás čeká

Do Prahy v pátek zamíří fanoušci Karla Gotta, aby se s ním rozloučili. Poslední poctu legendárnímu zpěvákovi budou moci vzdát v Paláci Žofín. Na tisíce lidí jsou připravení policisté, magistrát i dopravci.

Karel Gott - pietní místo u jeho vily Nad Bertramkou v Praze.
doporučujeme

Na vltavském Slovanském ostrově bude pro veřejnost připravené pietní místo. Otevřeno bude od osmi hodin ráno do desáté hodiny večer. „Bude nastaveno adekvátní bezpečnostní opatření, jeho konkrétní podobu zveřejníme během příštího týdne,“ řekla pro server ahaonline.cz policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Pohřeb Karla Gotta proběhne v sobotu, kdy bude také vyhlášen státní smutek. Vlajky na úředních a státních budovách tak zavlají na půl žerdi. Od 11 hodin bude pro zvané hosty zádušní mše ve Katedrále sv. Víta na Pražském hradě, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duda.

Na zvýšený počet cestujících do Prahy se připravili i dopravci. „Sledujeme náš rezervační systém a podle toho, jak se bude plnit, jsme připraveni vybrané spoje operativně posílit,“ uvedl pro ahaonline.cz mluvčí Českých drah Radek Joklík.

O pohřbu Karla Gotta jedná i Úřad vlády. „Vyjednáváme konkrétní realizaci pohřbu, který bude velice logisticky náročný, protože zájem veřejnosti je obrovský. Je na to strašně málo času, protože na to máme de facto týden,“ řekl předseda vlády Andrej Babiš.

Lidé přicházejí na pražskou Bertramku, kde zapalují svíčky a nosí květy. Vzpomínají na maestra Gotta a modlí se za něj. Přípravy posledního rozloučení řeší za rodinu právník Petr Ostrouchov. Manželka Ivana Gottová je ale neustále na telefonu a vše s ním konzultuje.

Karel Gott zemřel v úterý 1. října po těžké nemoci, bylo mu 80 let. Jeho úmrtí si v posledních dnech všímala řada zahraničních médií, zejména ta ze sousedních zemí, ale i třeba z Ruska, kde byl nesmírně oblíbený. V pátek o něm nekrolog přinesl i americký list The New York Times. O Gottovi se v něm píše jako o hezounovi s expresivním tenorem, který zpíval kromě češtiny také v angličtině, ruštině, francouzštině a němčině.

Autor článku připomíná jeho kariéru za normalizace, četná ocenění, jakých se mu dostalo, i třeba to, že letos v létě byla k příležitosti zpěvákových 80. narozenin vydána pamětní eurobankovka. "Tato bankovka s nominální hodnotou nula eur je v naší zemi obrovským fenoménem, stejně jako Karel Gott," citují The New York Times jednoho z Gottových fanoušků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po protestech v Praze je 14 podezřelých z trestného činu, Hamáček žádá…

19.10.2020 16:49 Aktualizováno Policisté při nedělních protestech proti vládním protiepidemickým opatřením zadrželi 144 lidí.…

Škody po povodních půjdou do desítek milionů. Nejhůř byla zasažena severní…

19.10.2020 15:23 Přes tisíc škod za několik desítek milionů korun nahlásili pojišťovnám jejich klienti po prudkých…

Komentář: Důkaz, že se hooligans neuchylují k násilí? Neděle potvrdila…

19.10.2020 13:45 KOMENTÁŘ - Česko zažilo v souvislosti s koronavirovou epidemií první výraznější nepokoje. Není…

Rasistický útok v pražské tramvaji: Odvolací soud potřetí vrátil kauzu k…

19.10.2020 12:11 Pražský městský soud se odmítá smířit s osvobozením trojice mladých fanoušků Sigmy Olomouc, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama