Praha - Advokát pražského primátora Svobody Petr Toman se domnívá, že policie v kauze Opencard nemá žádné důkazy, které by usvědčily bývalé pražské radní z trestného činu. V této kauze je momentálně obviněna téměř celá bývalá rada Prahy včetně současného primátora Tomáše Hudečka.
Podle informací serveru Aktuálně.cz uzavřeli policisté vyšetřování kauzy minulý týden a advokáti tak dostali příležitost k nahlédnutí do spisu. "Se spisem jsem se seznamoval průběžně. Až dosud jsem čekal, jestli v něm bude něco nového. Z pohledu pana docenta Svobody tam ovšem nového není nic. Nenašel jsem tam cokoli, co by potvrzovalo oprávněnost jeho obvinění," sdělil Toman v rozhovoru pro server.
Podle něj není ve spise jediný důkaz, který by mluvil v neprospěch bývalého primátora. "Celý případ dělím na několik rovin, přičemž první je, zda vůbec došlo k tomu, co tvrdí policie. Tedy jestli skutečně mohla rada vypsat otevřené výběrové řízení, nebo zda bylo v pořádku vypsání jednacího řízení bez uveřejnění. Tuto věc totiž zatím nikdo nevyřešil, protože je právně složitá a mohou na ni být různé názory," tvrdí advokát a dodává, že ačkoliv policie tvrdí, že mělo být vypsáno otevřené výběrové řízení, jeho strana se domnívá, že použité řízení bylo v pořádku.
Policisté vychází ze znaleckého posudku, který údajně tvrdí, že výběrové řízení se skutečně konat mohlo. "Ale pozor – 'pokud ovšem není zasahováno do autorských práv'. Tedy obráceně: pokud je zasahováno do autorských práv, tak nemohlo být otevřené výběrové řízení. Takhle přesně to tam stojí, ale policie si vzala jen první část a autorská práva neřešila," vysvětluje pro Aktuálně.cz celou věc advokát.
Důkaz je ve prospěch obviněných
Jediné, co ve spisu podle Tomana přibylo, je doplnění znaleckého posudku, kde se policie ptala, zda k činnostem podle uzavřené smlouvy byly potřebné zdrojové kódy, nebo ne. "Znalec rozdělil jednotlivé činnosti spadající do podpory a u několika z nich dospěl k závěru, že tam potřeba byly. A jestliže byť jen u některých byly třeba, tak to je jednoznačný závěr, že smlouvu nemohl dělat nikdo jiný než Haguess. Takže přibyl spíše důkaz ve prospěch obviněných," dodává právník.
Svobodův advokát se navíc domnívá, že zcela chybí motiv a nikde není naznačený ani žádný prospěch. "Není tam ani tvrzeno žádné propojení radních s Haguessem, nic. Kromě toho, k trestnímu činu musí být prokázán úmysl," uvádí pro Aktuálně.cz Toman a tvrdí, že policie si obstarávala důkazy jednostranně, a to v neprospěch obviněných členů rady.
Právník má v tuto chvíli v plánu podat návrhy na doplnění svědků. "Budeme navrhovat výslech znalců České znalecké a Risk Analysis Consulting. Všichni obvinění zpochybňují znalecké posudky, a přesto ty znalce policie nevyslechla, neumožnila obhajobě klást jim dotazy, nezadala revizní znalecké posudky. To také budeme navrhovat. A samozřejmě i zastavení trestního stíhání docenta Svobody," dodává Toman s tím, že si jeho odsouzení vůbec nedokáže představit.
Související
Bývalého pražského primátora Svobodu osvobodil soud v kauze opencard
Sotolář z kauzy opencard může dál soudit, nebude předsedou senátu
Opencard , Bohuslav Svoboda , Tomáš Hudeček
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
před 1 hodinou
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
před 2 hodinami
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
před 2 hodinami
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
před 3 hodinami
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
před 4 hodinami
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
před 5 hodinami
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
před 6 hodinami
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
před 6 hodinami
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
před 7 hodinami
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
před 9 hodinami
Počasí bude i o víkendu nadále jarní
včera
Hillary Clintonová před sněmovním výborem vypovídá o aktivitách Epsteina
včera
Babiš si zahrává. Česko se v očích NATO dostává na velmi tenký led
včera
Instagram chystá novinku. Ocenit by ji měli hlavně rodiče
včera
Kasa je prázdná, řekl Babiš k investicím do obrany. Fiala ho kritizuje
včera
Clintonová bude svědčit před komisí, která vyšetřuje Epsteinovy zločiny
včera
Policie uzavřela případ RP Invest. Škoda jde do stovek milionů korun
včera
Harry a Meghan na cestách. WHO nasadila manžele v Jordánsku
včera
Polské Pendolino se poprvé objeví na české železnici
včera
Policie chystá další Speed Marathon. Lidé mohou pomoci s výběrem míst
Policisté na jaře plánují další ročník pravidelné dopravně-bezpečnostní akce Speed Marathon. Rychlost na silnicích budou měřit v dubnu. Momentálně mají lidé možnost ovlivnit, na jakých místech se strážci zákona během akce budou vyskytovat.
Zdroj: Jan Hrabě