Do datových schránek se dostal spam, upozorňuje ministerstvo vnitra

Prostřednictvím elektronických datových schránek někdo v Česku rozeslal desetitisíce spamových zpráv. Česká pošta, která je provozovatelem systému, už odesílání potenciálně škodlivých zpráv s nevyžádanou přílohou zablokovala. Uživatelům přesto doporučuje, aby podezřelé přílohy ve svých schránkách neotvírali.

Ministerstvo vnitra
doporučujeme

O případu dnes informovalo ministerstvo vnitra. "Nejednalo se o napadení systému datových schránek, který je silně bezpečnostně zabezpečen, ale o dílčí rozesílání škodlivých zpráv," uvedla mluvčí resortu Klára Dlubalová. Ačkoliv odesílání rizikových zpráv bylo podle ministerstva vnitra okamžitě zablokováno, je možné, že v některých schránkách potenciálně škodlivý obsah stále je.

"Z tohoto důvodu doporučujeme držitelům datových schránek, aby neotevírali podezřelé přílohy ve svých schránkách a v případě podezření na existenci takovéto zprávy neprodleně informovali správce systému datových schránek, tedy ministerstvo vnitra," doplnila Dlubalová. Jako příklad potenciálně škodlivé elektronické korespondence uvedla zprávy s předmětem "DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ" a "KRIZOVÁ SITUACE", které obsahují přílohu ve formátu PDF.

Česká pošta upozorňuje na to, že systém datových schránek není určen k zasílání nevyžádaných obchodních či jiných obtěžujících sdělení. Takové jednání je v rozporu s obchodními podmínkami služby. Zároveň jde o přestupek, za který hrozí fyzickým osobám pokuta až 10.000 korun, podnikatelům a firmám až deset milionů Kč.

Za běžné situace projde systémem datových schránek v průměru 2500 zpráv denně. "Během nouzového režimu se jejich počet pohybuje na úrovni pěti tisíc odeslaných poštovních datových zpráv," uvedla dnes Dlubalová.

Prostřednictvím datové schránky lze nyní řešit řadu úkonů, například zažádat o výpis z rejstříku trestů, podat daňové přiznání, získat výpis bodů řidiče nebo zaslat omluvenku dítěti do školy. V době nouzového stavu lze z rozhodnutí vlády zasílat zprávy zdarma.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Platnost řidičských průkazů se prodlouží. Úřady jsou zahlcené, tvoří se…

20.10.2020 16:57 Platnost řidičských průkazů se prodlouží, nyní propadlé doklady tak nebude nutné měnit. Opatření…

Finanční správa chybovala. Měla přijímat i e-maily s řádným podpisem,…

20.10.2020 15:55 Finanční správa chybovala, pokud před rokem 2016 nepřijímala v daňových záležitostech e-mailová…

Soudy obdržely stížnosti na krajské volby, na Vysočině chyběl jeden hlas

16.10.2020 17:48 Aktualizováno Krajské soudy k dnešku obdržely 17 stížností na průběh a výsledky voleb do krajských zastupitelstev…

Soud rozhodl o propuštění Švachuly z vazby, zatím v ní ale zůstane

07.10.2020 17:45 Krajský soud v Brně dnes nečekaně rozhodl o propuštění z vazby obžalovaného Jiřího Švachuly (dříve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama