Počet datových zpráv v říjnu poprvé přesáhl deset milionů

Počet odeslaných zpráv z datových schránek v říjnu poprvé překonal hranici deseti milionů. Češi jich poslali 10,5 milionu, což je například zhruba o jeden milion více než na začátku roku. K většímu využívání datových schránek vedou Čechy vládní opatření proti šíření koronaviru. Uvedla to společnost Software602, která se na provozu datových schránek podílí.

Ilustrační foto

Počet všech dosud odeslaných datových zpráv za dobu existence datových schránek přesáhl v říjnu 800 milionů. "Během první vlny pandemie jsme byli svědky rekordního nárůstu počtu nově založených a aktivovaných datových schránek. To se během druhé vlny koronaviru neděje, měsíční přírůstky nově aktivovaných datových schránek odpovídají průměrným měsíčním hodnotám mimo pandemii. Co ale výrazně narůstá, je objem zasílaných datových zpráv," uvedl Martin Vondrouš ze společnosti Software602.

Během října v Česku přibylo 8892 nově aktivovaných datových schránek, což odpovídá například číslům z července, kdy byla opatření proti šíření koronaviru rozvolněna. Oproti tomu v jarních měsících, kdy si ČR odbývala premiéru v opatřeních proti šíření koronaviru, zájem o zřizování a aktivaci datových schránek eskaloval a jenom za duben jich přibylo přes 20.000.

Využívání datových zpráv podle Vondrouše ještě poroste, minimálně po dobu stavu nouze a vládních opatření proti šíření covidu-19. Napomůže tomu i rozhodnutí ministerstva vnitra, podle kterého je možné od 2. listopadu zasílat datové zprávy zdarma i soukromým subjektům. Dosud byla tato služba zpoplatněna.

Bezplatné zasílání datových zpráv komerčním subjektům fungovalo i během jarní vlny pandemie a bylo navázané na dobu stavu nouze, který vyhlašuje vláda. Nynější stav nouze platí do 20. listopadu, ale vláda jej zřejmě bude chtít prodloužit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká pošta o víkendu zavře pobočky

15.06.2021 08:23 Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná…

Související:

Právě se děje