Vláda při zasedání schválila nákup šesti zásobníků na plyn a povinné ručení pro elektrické koloběžky

Vláda ve středu na jednání schválila několik důležitých návrhů zákonů v čele se státním nákupem šesti podzemních zásobníků na plyn od společnosti RWE. Podle vládních činitelů to zemi pomůže v ohledech energetické bezpečnosti. Schválila i špatnou zprávu pro majitele koloběžek – od konce tohoto roku budou muset platit povinné ručení. 

Stát kupuje šest zásobníků na zemní plyn

Prohlásil, že vláda schválila nákup šesti podzemních zásobníků plynu od společnosti RWE. „Budeme usilovat o získání strategické energetické infrastruktury, která není v rukou státu. Vláda takto rozhodně postupuje a dělá řadu kroků pro to, abychom zajistili energetickou bezpečnost České republiky,“ uvedl Fiala. Kupujícím na straně státu je společnost ČEPS.

„Nekupujeme pouze zásobníky, ale kupujeme celou společnost. To znamená, že údržbu zásobníků budou dělat stejní zkušení zaměstnanci, jako doposud,“ dodal. „Každá odpovědná vláda musí mít nad zásobami energie co největší kontrolu. Celá transakce je dobře promyšlená z komerčního i strategického hlediska. Cena, za kterou nakupujeme, bude zveřejněna až po podpisu smlouvy,“ řekl s tím, že návratnost se bude pohybovat okolo deseti let, což označil za „obvyklou dobu“.

Ministerstvo průmyslu a obchodu na sociální síti X uvedlo, že tyto zásobníky zajistí 36 % roční spotřeby plynu a až 45 % jeho spotřeby v zimě. „Jde o většinu kapacity v Česku, která by nám vystačila až na tři zimní měsíce,“ píše.

„Loni stát ve spolupráci se skupinou ČEZ získal podíl v LNG terminálu v Holandsku, což nám pomohlo zvládnout ukončení dovozu plynu z Ruska. Nákup zásobníků je dalším krokem v rámci posilování české energetické bezpečnosti,“ připomněl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Podle ministra bude plyn klíčovou surovinou pro rozvoj české energetiky minimálně do roku 2045. „Je výhodné mít přímý a okamžitý vliv státu na strategickou infrastrukturu, a to jak v období energetické tranzice, tak v krizových situacích,“ vysvětlil. „Plyn a plynová infrastruktura bude hrát nezbytnou roli v dekarbonizaci české energetiky a do budoucna také v rozvoji vodíkového hospodářství. Vliv státu na tento sektor usnadní jeho rozvoj, dodal.

Je zde popřeno, že by tento krok představoval dodatečnou zátěž pro státní rozpočet. „Ruské používání energetiky jako zbraně nás naučilo a zjistili jsme, jak zranitelní můžeme být, pokud stát neovládá klíčové prvky infrastruktury,“ poznamenal Síkela. „Něco takového do budoucna už nehodláme připustit.“

Povinné ručení pro elektrokoloběžky

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury je současný zákon o povinném ručení starý dvacet let. „Rozšiřujeme okruh vozidel, které musí toto povinné pojištění mít. Pro všechna vozidla, která mají konstrukční rychlost nad 25 kilometrů za hodinu nebo pokud je hmotnost větší než 25 kilogramů a rychlost větší než 14 kilometrů za hodinu,“ nastínil s tím, že to zní velmi technicky a úředně.

Doporučené články

„Ať si to umíme představit, nově se musí pojišťovat za škody, které by mohly způsobit svým provozem, i elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry, zahradní traktory, motorová golfová vozítka a podobně,“ vyjmenoval Stanjura.

Snížení půjčky od Evropské komise

Vláda dnes rovněž schválila půjčku od Evropské komise v rámci Národního plánu obnovy. „Nakonec jsme se dohodli původní částku výrazně snížit na 19,4 miliardy korun,“ přiblížil Síkela. Původní výše půjčky měla činit přes sto miliard korun.

Podle něj toto snížení vychází z jednání právě s Evropskou komisí. „Jasně nám ukázaly, že některé projekty bude lepší financovat ze státního rozpočtu. V případě investic do dopravní infrastruktury pomocí půjčky od Evropské investiční banky,“ popsal. Některé podmínky připravené Komisí, jak zmínil Síkela, byly příliš svazující.

Stát půjčku využije na oblast digitalizace, vývoje čipů a nových technologií a dostupného bydlení.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Petr Pavel

Pavel se těší největší důvěře mezi vrcholnými politiky, zjistilo CVVM

Nejdůvěryhodnějším z vrcholných českých politiků je podle šetření CVVM prezident Petr Pavel, jemuž věří 54 procent lidí. Je tak jediným politikem, na kterého mají lidé převážně pozitivní názor. Nejvíce lidé nedůvěřují premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). 

Více souvisejících

Vláda ČR Energetika povinné ručení Zemní plyn

Aktuálně se děje

před 33 minutami

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Aktualizováno před 13 hodinami

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy