Kandidáti na prezidenta: Tvrdohlavost, nepořádek i skákání do řeči. Danuše Nerudová, Petr Pavel a další prozradili svá negativa

Tvrdohlavost, skákání do řeči, odsouvání povinností nebo nezáživnost na sebe ve studentské prezidentské debatě Zavolíme? prozradila pětice uchazečů o post hlavy státu. Studenty na kandidátech zajímalo, jak by chtěli odstranit rozdělenou společnost, co by dělali s nedostatky ve školství, jak by reprezentovali Česko v zahraničí nebo jaký mají názor na legalizaci marihuany.

Debaty vysílané on-line se zúčastnila pětice kandidátů, a to Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel a Josef Středula. Bývalý premiér a předseda ANO Andrej Babiš se omluvil z pracovních důvodů. Babiš se nechce účastnit minimálně do konce roku žádných debat.

Témata, ke kterým se kandidáti během debaty vyjadřovali, vzešla z průzkumu mezi 800 studenty. Mluvili proto například o zahraniční politice, životním prostředí nebo vztahu k menšinám.

Účastníci debaty se shodli třeba na potřebě vyrovnat práva homosexuálních párů, většina by pro ně uzákonila manželství. Pro vyrovnání práv se vyslovil i Fischer, manželství je ale podle něj vztahem mezi mužem a ženou. Vztahu mezi homosexuály by proto manželství neříkal.

Nerudová v dalších odpovědích kritizovala vládu za pomoc lidem v energetické krizi, tzv. deštník proti drahotě podle ní kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) otevřel příliš pozdě. Pavel v souvislosti s řešením dopadů klimatických změn poukázal na to, že se podle něj společnost příliš orientuje na jednotlivé cíle, například elektromobilitu nebo vysazování stromů, problematiku ale neřeší v celém řetězu důsledků.

Hilšer studenty vyzval, aby zkoumali, kdo stojí za kandidáty a jaké mají pozadí. Pokud například podle něj bude premiérem nebo prezidentem Babiš, bude prosazovat svůj zájem v zemědělství a nebude se věnovat tomu, že nadměrně užívaná hnojiva poškozují půdu. Středula by jako prezident bojoval proti rozdělení společnosti mimo jiné tím, že by ve vybraných regionech vytvořil kancelář prezidenta, na kterou by se lidé mohli obracet se svými starostmi či připomínkami.

Jeden ze studentských dotazů se zajímal o záporné stránky kandidátů. Fischer na sebe prozradil, že o sobě občas hodně pochybuje a klade si hodně otázek, nestíhá v poslední době také sportovat. Hilšer nemá rád ananas, skáče do řeči, je tvrdohlavý, na stole má nepořádek a někdy odsouvá splnění úkolů na nejzazší termíny. Nerudová přiznala, že často skáče do řeči a po otevření sní celou čokoládu. Pavel připustil, že někdy působí jako "nezáživný suchar", je to podle něj vážností témat, kterými se zabývá a o kterých mluví, v soukromí takový není, řekl. Dodal, že občas věci dělá na poslední chvíli. Středula poukázal na to, že se na veřejných vystoupeních neusmívá, i on to zdůvodnil vážností témat, kterým se jako odborový předák věnuje. Za své negativum označil přílišnou pracovitost, kvůli které přišel již dvakrát o rodinu. Přiznal také, že má velmi rád víno.

Projekt studentské debaty je výsledkem partnerství Studentského parlamentu Plzeňského kraje s dalšími regionálními studentskými samosprávami z celé republiky. Debatu připravili studenti a byla cílená na generaci nejmladších a budoucích voličů. Vysílala se z areálu Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia v Praze.

Související

Více souvisejících

prezidentské volby 2023 Danuše Nerudová Petr Pavel Pavel Fischer Marek Hilšer Josef Středula

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

Pekarová Adamová zmínila Schwarzenbergův příběh. Přebíráme štafetu, uvedl Rakušan

Z politiků promluvili na sobotním posledním rozloučení s Karlem Schwarzenbergem prezident Petr Pavel či exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Mnozí další využili prostoru, který poskytují sociální sítě. O své pocity se podělili například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) či ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy