Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce o desetinu snížit limit provozních nákladů zdravotních pojišťoven, přineslo by to úsporu necelých 800 milionů korun za rok, uvedl dnes mluvčí ministerstva financí Marek Zeman. Snížení o tuto částku navrhuje také ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v materiálu pro vládu. Zákon povoluje zdravotním pojišťovnám na provoz 3,2 procenta příjmů, což je podle jejich vyjádření nejméně v EU.
"Jsem rád, že se ministerstvo financí ztotožňuje s mou ideou snížit limit na provozní náklady zdravotních pojišťoven," sdělil ČTK Němeček.
Babiš opakovaně nazývá zdravotnictví černou dírou na peníze a žádá zprůhlednění finančních toků. Prezident Miloš Zeman mu tento týden dal za pravdu a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pak řekl, že takové výroky jsou pohrdáním prací tisíců českých zdravotníků.
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) podle mluvčího Oldřicha Tichého loni uspořila 1,7 miliardy Kč tlakem na pokles cen léků, materiálu a omezením provozních nákladů. Provozní fond snížila o 600 milionů, uspořené peníze šly na úhradu péče. "S dalšími provozními úsporami VZP samozřejmě počítá, na jejich dosažení již od počátku roku spolupracuje s ministerstvem zdravotnictví," řekl ČTK Tichý.
Šéf Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček ČTK řekl, že zaměstnanecké pojišťovny ani loni nevyčerpaly provozní fondy. "Ministr Němeček s námi návrh konzultoval, je třeba myslet i na to, že pojišťovnám narůstá administrativa v souvislosti s mezinárodními úhradami," řekl a dodal, že z úspor na rezervních fondech pojišťoven lze získat ročně stamiliony, až miliardové úspory lze ale najít u zdravotnických zařízení.
ČSSD a hnutí ANO se v minulých dnech přely o to, jakým způsobem nahradit nemocnicím zrušené stokorunové poplatky. Kabinet ve středu schválil růst plateb za státní pojištěnce, příští rok ministerstvo zdravotnictví dá na spolufinancování miliardu z rezerv Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Navýšení plateb přinese letos 2,1 miliardy korun. Zdravotnictví spotřebuje za rok asi 290 miliard korun.
Ministerstvo financí v tiskové zprávě uvedlo, že pracuje na vyhlášce, jíž určí pravidla fondového hospodaření zdravotních pojišťoven. "Patří do veřejného sektoru, hospodaří s veřejnými prostředky, není tedy možné je vynechat ve snaze docílit provozních úspor," uvedl Babiš.
Zdravotnictví stále víc umí, ale také za podstatně víc peněz
Pro hrubou představu lze říct, že možnosti rostou lineárně, cena ovšem exponenciálně. I když zatím je křivka dosti plochá. Za první republiky patřilo Československo mezi špičky ve světě z hlediska zajištění zdravotní péče pro své občany. Stačilo k tomu tehdy jeho 3 – 4 % HDP. Dnes vydává česká republika kolem 7% HDP a procentem těchto výdajů patří na chvost statistik všech států světa, tím spíše po přepočtu na nominální výdaje evropských států (většinou kolem 10% jejich HDP, šampionem v Evropě je Německo s 12%).
Psali jsme: Sobotka proti Zemanovi: Zdravotnictví není černá díra na peníze ČLK přišla s reformou: 20 haléřů z každé cigarety zachrání nemocniceMezi další faktory, které zásadně ovlivňují náklady na zdravotní péči obecně patří stárnutí populace. Průměrný věk dožití se prodloužil za čtvrtstoletí o zhruba 10 let. Přitom náklady na výdaje ve zdravotnictví uspořádané podle věku občanů vypadají tak, že do 50 je poměrně plochá, nízko položená křivka, po padesátce se mírně zvedá a po 65 se mění na exponenciální se strmým stoupáním. Takže všechny evropské státy bojují se strmým nárůstem výdajů zdravotních a sociálních, v ČR je situace o to výraznější, že před dvaceti a více lety existovalo něco, čemu by se dalo říct diskriminace seniorů.
Prostě vzhledem k nedostatku zdrojů se při onemocnění seniorů nevolívaly nejoptimálnější metody, určitě ne nejlepší možné a taky nejdražší. Situace se ale podstatně změnila, každý občan chce žít co nejdéle a co nejkvalitněji, hranice medicínské (co je medicínsky možné) se posouvají a také senioři jsou emancipovanější, prostě nedají se od možné kvalitní péče „odstrčit". Ekonomické dopady si umí každý představit.
Pokud někdo argumentuje tím, kolik že to celkově jde peněz do zdravotnictví, měl by si uvědomit, kolik z toho se vyplýtvá neracionálně a kolik z těchto peněz se přímo či nepřímo odkloní. Obecně socialistické pseudotržní zdravotnictví (nebo cokoliv jiného) v tržním, kapitalistickém systému ani nemůže dopadnout jinak. Panuje představa, že se politici pravicoví či levicoví nemohou fakticky domluvit na reformě zdravotnictví pro rozdílnost politických náhledů. Realita je podstatně jiná, jednak pravolevé dělení dnes a ve zdravotnictví zvláště nedává smysl, strany se jen tak propagují, fakticky takové nejsou. Není žádný zásadní problém, aby se experti všech stran domluvili na zásadních věcech.
Koneckonců, to co by potřebovala ČR proběhlo v sousedních státech před desítkami let, systémy jsou tam mnohem kultivovanější, vybalancované, někdy více „svobodné" či více „direktivní", ale víceméně fungují. Není zásadní problém je okopírovat. Ale, světe div se, už téměř 25 let se nic neděje. Proč? Protože stávající chaos a nepřehledno vyhovují hlavně politikům a protože občané se dají uchlácholit miliardami, co jdou do zdravotnictví a bajkami o darebáckých zdravotnících, kteří za všechno můžou. Ne že by nebyli, ale jsou nepodstatnou minoritou, jako i v jiných oborech. Takže dokud se systém nepoloží, nebo dokud občané nevyvinou dostatečný tlak na politiky, nestane se nic, uvedl server dfens-cz.com.
Související
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
Babiš přirovnal Sáncheze k Merkelové. Španělsko by vyloučil ze Schengenu
Andrej Babiš , zdravotní pojišťovny , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
včera
Sucho v Evropě způsobuje i fenomén, který experti pozorují už desítky let
včera
Podvod připravil seniora o miliony. Myslel si, že investuje s premiérem
včera
Sparta se ke Slavii v Lize mistrů nepřidá. V předkole nestačila na Lyon
včera
Plány monarchie odhaleny. Figuruje stále i jméno bývalého prince Andrewa
včera
Policie zastavila pátrání po pohřešovaném z jezera Most. Zmizel při bouřce
včera
Pražské letiště obnovilo provoz na hlavní ranveji. Prošla modernizací
včera
Motocyklista Salač senzačně zvítězil na okruhu Silverstone. Vyhrál ve třídě Moto2
včera
Počasí o víkendu: Česko sejmou další vedra, místy se čeká až 37 stupňů
včera
Zelenskyj má další problém. Nikomu se k Trumpovi nechce
včera
Rozsáhlé razie ve Francii: Kvůli požárům byly zatčeny stovky lidí
včera
Tusk: Polské bezpečnostní složky zmařily ruský atentát na amerického občana ve Varšavě
včera
Protiválečný politik Naděždin, kterému Moskva nepovolila kandidovat proti Putinovi, uprchl z Ruska
včera
Trumpovi se nelíbí drony ze zahraničí. Uvalil na ně stoprocentní cla
včera
V chorvatském Omiši vypukl rozsáhlý požár, pomáhají i čeští policisté
včera
Evropská ekonomika dostala pomyslnou ránu do obličeje. A hned dvakrát za sebou
včera
Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám
včera
Pokusy o sebevraždu na letadlové lodi? Zkreslujete informace, naštval se Hegseth
včera
Tchaj-wan vypnul internet. Blackoutem simuloval čínskou invazi
včera
Stíhačky NATO sestřelily nad Lotyšskem bezpilotní letoun. Finsko omezilo provoz
včera
Počasí o víkendu přinese do Česka další tropy
Víkend přinese na území České republiky pokračování tropického počasí s vysokými teplotami a silnou zátěží teplem.
Zdroj: Libor Novák