Politici věří, že už s námi roušky zůstanou. Od senátora za ČSSD ale přišlo varování

V Česku došlo po více než dvou měsících k dalšímu masivnímu uvolnění přijatých restriktivních opatření, které spočívá v takřka úplném odložení roušek, které jsou už povinné pouze v pražském metru, a v jisté míře i Moravskoslezském kraji, zejména na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

Mezi odbornou veřejnosti a politiky však neexistuje shoda, zda tak nemělo být učiněno vzhledem k příznivé epidemiologické situaci už dříve. Například senátor Jan Žaloudík (ČSSD), poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se shodli, že lidé mohli dát rouškám sbohem rychleji. Naopak imunolog Václav Hořejší ve svém rozhovoru pro Reflex avizoval, že se alespoň ve veřejné dopravě mohly zachovat. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch hájil postup vlády, tedy že k rozvolnění došlo v adekvátní době, a že nebylo ani uspěchané.

O rouškách všichni přítomní diskutovali v Událostech, komentářích na ČT24. "Tam, kde je lokální ohnisko nákazy, jsou roušky nadále povinné. Ale ve zbytku krajů, pokud máme takřka nulové záchyty nových případů, není asi úplně nutné mít plošné nošení roušek,“ řekl ministr s apelem na veřejnost, aby si ústa a nos zakrývala dobrovolně, pociťuje-li symptomy respiračního onemocnění.

Politici, kteří jsou zároveň také povoláním lékaři, Žaloudík a Válek se zase shodli, že Češi mohli dát rouškám sbohem rychleji. "Myslím si, že jsme neudělali nic špatně v počátku, a potom jsme mohli dřív začít brzdit,“ řekl senátor. Opoziční poslanec zašel ještě dál a vyslovil se pro zrušení povinnosti mít zakrytý nos a ústa v budovách a veřejné dopravě i na Karvinsku a Frýdecko-Místecku.

"Z roušky se stalo něco, co není ostuda, co není jenom ,chráním sebe'‘ ale především v případě jakéhokoli nachlazení, v případě infekční choroby, která se šíří kapénkovou cestou, ,chráním rouškou okolí‘. Člověk si teď důsledně uvědomil, jak často se choval sobecky, když měl rýmu, když měl kašel, chodil mezi lidi, lezl do autobusu a neměl roušku,“ ocenil Válek počáteční plošné nošení roušek, a to i ve vnějších prostorách.

Rektor Zima, který už v dubnu žádal rychlé uvolnění karanténních opatření, se k rouškám postavil obdobně. Jejich nošení v případě respirační nemoci mu přišlo normální. I tak by ale restriktivní opatření uvolňoval rychleji, jelikož covid-19, který způsobuje nový typ koronaviru, má u většiny lidí lehký průběh. Zmínil také, jak se před velikonočními svátky, kdy došlo k otevření hobbymarketů, strašilo tisíci lidmi na jednotkách intenzivní péče a stovkami mrtvých, což se nakonec nestalo.

"Musíme se naučit žít s tím, že je tady nemoc, která se jmenuje covid-19. Pozitivem je, že věřím, že až přijdou plískanice na podzim a lidé budou mít rýmu, budou nosit roušky, budou se chovat ohleduplně, více lidí bude dbát na běžnou hygienu, jako je mytí rukou. Tím eliminujeme nejvíce rizika,“ vyjádřil naději, že díky koronakrizi budou lidé ohleduplnější, a že nepodcení například časté mytí rukou a nošení roušek v případě rýmy nebo kašle.

Problematické Karvinsko

Přestože se veřejnost od 1. července vrátila ke starému životu, má ministr Vojtěch i nadále spoustu práce, neboť musí stále řešit neutěšenou situaci na Moravskoslezsku, kde jsou teď lokální ohniska nákazy. "Kdo za to může, je velmi těžké říci. Zkrátka ta nemoc je v této lokalitě. Jak přesně vzniklo ohnisko v OKD, je velmi těžké říci,“ vyjádřil se k tomu.

Válka Karvinsko, kde během plošného testování zaměstnanců OKD začaly přibývat stovky nově infikovaných, překvapilo. "Doufal jsem, že po těch dvou měsících už nabrali experti a expertní komise tolik zkušeností, že něco takového budou umět včas zachytit a preventivními opatřeními zabránit podobnému šíření. Pevně doufám, že toto byla poslední taková epizoda," podotkl.

"Každý se musí chovat tak, aby nemoc nepřenesl, pokud na sobě pozoruje příznaky respiračního onemocnění,“ apeloval Vojtěch na osobní zodpovědnost, která může případným scénářům zabránit.

"Upozornil (ministr) na to, aby se začali chovat zodpovědně. Jistě také přestanou kouřit, přestanou jezdit rychle autem, nebudou zlobit po všech stránkách. Osvěta je nutná, apely jsou nutné a doufám, že ještě jednou rozebereme, co nám způsobil virus a co jsme si způsobili sami," vyjádřil Žaloudík pochybnosti nad významem výzev a doporučení, která lidé tak jako tak berou na lehkou váhu. Zmiňoval například kouření navzdory zdravotním rizikům apod.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Adam Vojtěch (ANO) Tomáš Zima Jan Žaloudík Vlastimil Válek (TOP 09) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 27 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 2 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 6 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

Spor o "sestřelený" bombardér: Letadlo útočilo na Dnipro a Kryvyj Rih, tvrdí Kyjev

Ukrajina tvrdí, že ruský strategický bombardér Tu-22M3, který se v pátek zřítil na jihozápadě Ruska, údajně v noci na pátek provedl útok na ukrajinská města Dnipro a Kryvyj Rih.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy