Česko bude hlídat PES. Blatný představil rizikové skóre ke covidu-19

Systém hodnocení pro uvolňování nebo zpřísňování opatření na základě epidemické situace, který připravuje ministerstvo zdravotnictví jako takzvané rizikové skóre, bude mít dvě úrovně. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Celý systém chce představit v pátek na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

První úroveň formou tabulky určí míru omezení obecně, hotová by měla být během úterý. Druhá rozpracuje opatření v jednotlivých oblastech a resortech.

"Jednání probíhala intenzivně celý víkend, jak se skupinou expertů, tak s těmi, kteří potom budou rozhodovat, jak ta opatření budou nastavena. Shodli jsme se na tom, že chtít všechno dát do jedné tabulky by bylo nepřehledné, proto se připravují tabulky ve dvou úrovních," uvedl.

Manuál pro uvolňování nebo zpřísňování opatření ponese podle něj označení PES. "Myslím si, že nový systém by měl mít nějaké jméno, abychom se odkazovali na něco konkrétního. Bude nás hlídat 'pes', protiepidemický systém," řekl Blatný.

Jak se bude vyvíjet epidemická situace v Česku, bude se muset podle ministra měnit i tento systém. "Naším cílem je, aby tak, jak bude teď nastaven, byl používán zhruba do konce roku," dodal.

Už minulý týden ministr uvedl, že opatření budou rozdělena do pěti úrovní rizikového vývoje epidemie. Stav se bude hodnotit podle výskytu nových případů na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní, výskytu nákazy mezi seniory, reprodukčního čísla a podílu pozitivních testů v jejich celkovém počtu.

"Nepodléhejme ale rychlým závěrům, že když jeden den je výkyv v testech, že to něco znamená," uvedl. Podíl pozitivních testů je podle něj stále nad 25 procenty, za bezpečný odborníci považují zhruba pět procent. "Dělat z toho příliš překotné závěry by nebylo moudré, ale jednoznačně to potvrzuje, že přijatá opatření se projevila," dodal. Není proto na místě je zpřísňovat, ale připravovat se na jejich řízené uvolňování, ke kterému má sloužit právě protiepidemický systém neboli PES.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kloktání místo tyčinky. Čeští vědci představili nový způsob odběru vzorků…

26.11.2020 13:52 V pražském Rudolfinu dnes představili nový způsob odběru vzorků na vyšetření nemoci covid-19 za…

Covid v Česku trasuje 400 externistů, oproti začátku měsíce polovina

26.11.2020 13:42 Na trasování nových případů covidu-19 se podílí kromě zaměstnanců krajských hygienických stanic do…

Nových případů covidu je méně než před týdnem, PES zůstává na 57

26.11.2020 11:54 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 4931 potvrzených případů koronaviru, asi o 600 méně než před týdnem ve…

Antigenní testy na covid jsou vhodné pro širší použití. Prymula je…

26.11.2020 11:04 Srovnání antigenních testů na covid-19 s metodou PCR podle studie ukázalo, že jsou pro širší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama