V Česku se budou zkoumat dopady koronaviru na organismus. Lidé mohou pomoci

Ačkoliv se nám může zdát, že jsme si hravě poradili s epidemií covid-19, respektive jeho první vlnou, nemusí tomu tak být. Stále ještě toho o novém typu koronaviru nevíme, zejména pokud jde o dopady na lidský organismus a jeho případnou odolnost vůči potenciálním mutacím.

Ilustrační foto
doporučujeme

Z tohoto důvodu se Fakultní nemocnice Brno, která je největším moravským zdravotnickým zařízením, a Masarykova univerzita v Brně rozhodly provést výzkum na reprezentativním vzorku 200 pacientů, kteří se už z nemoci covid-19 vyléčili. Hlásit se budou moct přímo v nemocnici.

Za cíl si studie klade zhodnocení uplatňované léčby a odhalení časných nebo pozdních následků nemoci, které mohou mít negativní dopady jak na dýchací, tak i na cévní a nervovou soustavu, jakož i játra.

„Se změnami po prodělané chorobě se epizodicky setkáváme již nyní, nicméně jejich skutečný vztah k nemoci, jejich závažnost jsou nejasné. Mohl je způsobit virus, může jít o vlastní imunitní reakcí nebo vliv terapie,“ objasnil pro deník Právo mluvčí FN Brno Pavel Žára.

V případě zmiňovaného průzkumu se bude bude jednat o společný projekt odborníků specializujících se na terapii nákaz, jakož i plicních lékařů, kardiologů, gastroenterologů a neurologů. Účelem jejich úsilí je vytvoření účinné a efektivní metodiky péče o pacienty, u nichž propukla nemoc covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru.

Přihlášení budou monitorování po dobu jednoho roku a při třech návštěvách získají pomocí zpravidla neinvazivních, tedy nenáročných vyšetření, benefit v podobě podrobných informací o svém zdravotním stavu, včetně funkce plic, oběhové soustavy a možného rizika vzniku jaterní fibrózy.

Výzkum se zaměří mimo jiné také na psychiku, respektive na možné nebezpečí vzniku demence, deprese nebo i posttraumatické stresové poruchy. Za kontrolu studie bude odpovídat etická komise. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: Mimo ČR se v červenci pravděpodobně nakazilo 19 lidí

15.07.2020 15:47 Mimo ČR se za prvních třináct červencových dní pravděpodobně nakazilo 19 lidí, u kterých byl v…

Koronavirus: V ČR opět přes 100 nově nakažených, roste počet vážných…

15.07.2020 14:09 Aktualizováno Počet nových případů koronaviru se v úterý po třech dnech opět přehoupl přes sto. V Česku přibylo…

Prymula varuje před druhou vlnu, může přijít zčistajasna. Doly by zavřel…

15.07.2020 12:22 Přestože se téměř zcela uvolnila veškerá karanténní opatření v souvislosti s bojem proti epidemii…

Iniciativa COVID19CZ končí, aktivity pro chytrou karanténu převzalo…

15.07.2020 10:22 Iniciativa představitelů technologických firem pro boj s koronavirem pod názvem COVID19CZ ukončila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama