Koronavirus: Ve Zlínském kraji budou povinné roušky v ambulancích a lékárnách

Krajská hygienická stanice Zlínského kraje vydala nové mimořádné opatření nařizující povinné nošení roušek nebo jiné ochrany dýchacích cest ve všech zdravotnických zařízeních ambulantní a jednodenní péče, v lékárnách a ve výdejnách zdravotnických prostředků. Opatření platí od středy do odvolání.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Důvodem je zvyšující se počet nakažených koronavirem v kraji a výskyt nákazy ve zdravotnických zařízeních. Jedno nové ohnisko nákazy se o víkendu objevilo v Uherskohradišťské nemocnici, kde je nyní evidováno 14 případů nákazy. ČTK to dnes řekla Vendula Ševčíková z krajské hygienické stanice.

Nové opatření podle Ševčíkové rozšiřuje ve Zlínském kraji již dříve celostátně platnou povinnost nosit roušky v nemocnicích i na ambulance a lékárny. Povinné nošení roušek se nevztahuje na děti do dvou let věku nebo lidi s poruchou intelektu a duševní poruchou.

Hygienici ve Zlínském kraji k dnešku evidují od začátku pandemie 638 případů onemocnění covid-19, z toho čtyři lidé v souvislosti s onemocněním zemřeli a 472 se vyléčilo. "V současné době je evidováno 27 potvrzených případů onemocnění covid-19 na Kroměřížsku, 71 na Uherskohradišťsku, 17 na Vsetínsku a 47 na Zlínsku. Aktuálně je tedy ve Zlínském kraji celkem 162 nemocných," uvedla Ševčíková.

V kraji jsou nyní podle hygieniků dvě ohniska nákazy koronavirem. V Uherskohradišťské nemocnici se nákaza potvrdila u tří pacientů na oddělení rehabilitace, testy ji do pondělí prokázaly i u deseti zaměstnanců, kteří jsou v domácí karanténě. "Od včerejška (pondělí) přibyl pouze jeden pozitivně testovaný zaměstnanec oddělení rehabilitace, pacient žádný. Aktuálně tedy máme 11 pozitivně testovaných zdravotníků v karanténě a tři pozitivně testované pacienty rehabilitace, kteří byli přesunuti na infekční lůžka. Na základě trasování plánujeme otestovat více než stovku zaměstnanců, v tuto chvíli už jsme odebrali vzorky asi u 80 z nich a výsledky už máme asi u 90 procent odebraných," řekl dnes ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Externí laboratoře testy vyhodnocují do 24 hodin, další výsledky budou k dispozici ve středu.

V nemocnici není uzavřeno žádné oddělení, na rehabilitačním oddělení jsou nadále pacienti, ale nepřijímají se noví. Nedělají se také plánované operace velkých kloubů, protože by pacienti poté neměli být kam přeloženi. Akutní péče však není omezena.

Druhým ohniskem nákazy v kraji je svatba, která se konala na Uherskohradišťsku, nakaženo bylo 11 lidí. "Nadále probíhá trasování osob v rizikovém kontaktu. Epidemiologickou situaci nadále monitorujeme," uvedla Ševčíková.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula vyhlásil další opatření proti covidu

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Počet diváků na venkovních sportovních a kulturních akcích se od čtvrtka omezí na 2000, na…

V Praze padl další rekord, dnes přibylo téměř 500 nakažených

23.09.2020 18:49 V Praze přibylo od úterního podvečera rekordních 489 potvrzených případů nemoci covid-19. Od…

Čeští vědci mají prototyp očkovací látky proti covidu, výsledky posoudí…

23.09.2020 16:41 Aktualizováno Čeští vědci úspěšně dokončili první fázi vývoje vakcíny proti novému typu koronaviru. Prototyp…

Covidový semafor nemá podle Prymuly smysl. Do dvou týdnů bude jednobarevný

23.09.2020 16:32 Mapa hodnotící regiony podle rizika nákazy novým typem kornaviru bude podle ministra zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama