Lékárníci trvají na přístupu do lékového záznamu. Obavy ze zneužití jsou prý zbytečné

Dnešní porada předsedů Okresních sdružení lékárníků potvrdila požadavek, aby lékárníci měli stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Zamezilo by se tak i plýtvání léky. Zástupci lékárníků to dnes uvedli v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor

Lékárny
doporučujeme

Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

"Nejčastějším důvodem vstupu lékárníka do lékového záznamu bude kontrola správnosti velikosti, dávky a frekvence užívání léčivého přípravku. Takové situace řeší lékárníci již nyní každý den, přičemž do spuštění lékového záznamu jsou odkázání na ne vždy úplné informace od pacienta," uvedl dnes viceprezident lékárnické komory Aleš Krebs.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Každý pátý Čech je duševně nemocný. Stát chce vyklidit léčebny

18.01.2020 12:59 Cíl Národního akčního plánu duševního zdraví je v roce 2020 přesun 300 nemocných z léčeben do…

Chřipková epidemie zatím nevypukla, nemocnost ovšem roste

17.01.2020 17:18 Nemocnost chřipkou a dalšími infekcemi v Česku stoupá, podíl nemocných ani nemocnost v krajích…

Benešovskou nemocnici paralyzoval ruský vir

14.01.2020 17:04 Data v benešovské nemocnici napadl loni v prosinci ruský vir Ryuk. Nešlo o cílený útok na jeden…

Na Česko se řítí epidemie. Počet nemocných stoupá, řádí i chřipky

13.01.2020 19:35 Aktualizováno Za poslední týden přibylo v Česku nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest o 60 procent.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama