Měsíc dva to vydržíme, planeta si oddychla. U Jílkové perlil muž s odznakem "chvilkařů"

Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové opět probíral koronavirus. Tématem tentokrát bylo postupné rozvolňování přijatých opatření. Je jeho průběh rozumný, anebo by měl být rychlejší? Mnoho lidí se tak moc bojí infekce, že raději ani nejdu k lékaři, a vůbec raději nevycházejí ven. Mají k tomu ale důvod, anebo se pouze přehnaně bojí?

Na otázky, které se pojí s postupnou liberalizací přijatých vládních opatření, odpovídali Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví (ANO), Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy, lékař a biochemik, Roman Chlíbek, epidemiolog z Klinické skupiny Covid-19, Jaroslav Svoboda, imunolog a internista, Jiří Pinkava, majitel prodejny s elektronikou z Havlovic a Petr Marvan, středoškolský učitel matematiky z Litvínova. 

Moderátorka Jílková zahájila diskuzi dotazem směřovaným na rektora Zimu, který si stěžoval na soustavné strašení národa bez ohledu na fakta a dopady. "Jsme opravdu děšení víc, než je zdrávo?," zeptala se. Ten jí odpověděl, že v začátku vítal vládní nařízení, ale že virus se momentálně nachází pod kontrolou. Počet nakažených neroste geometrickou řadou. Dále se víc testuje. Kromě toho je české zdravotnictví v mnohem lepší kondici než italské, britské nebo americké. Lidé navíc neumírají jenom na koronavirus. Přijde mu přehnané strašení lidí, kteří se shlukovali v hobbymarketech, nebo jezdili na kole bez roušky. 

"Důležitá jsou čísla hospitalizovaných. Nelíbí se mi, jak se počty zveličují. 90 % má průběh lehčí chřipky," citovala Jílková ředitele Fakultní nemocnice v Motole Ludvíka v reakci na ministra Vojtěcha, který obhajoval přijaté restrikce, s nimiž ostatně nemá Zima problém. Vojtěch jí na to odpověděl, že jsme situaci skutečně zvládli, ale že tomu nemusí při rychlém rozvolnění být za týden nebo za dva, a proto ho vláda rozfázovala do několika vln. Zima si nicméně stál za svým, že jednak bychom se měli naučit s koronavirem žít, a že beztak jenom velmi málo nemocných zemřelo na něj. Jiní měli velmi vážná jiná onemocnění. Rovněž se mu nelíbí, když se lidé bojí jít k lékaři, aby se nenakazili. 

Covid-19 není mor, ani ebola! 

Jílková mu dala zapravdu, že Covid-19 rozhodně není smrtelná nemoc, ač si řada lidí myslí, že je to novodobý mor nebo ebola. Epidemiolog Chlíbek konstatoval, že sice existují zcela zdraví lidé, kteří zemřeli na koronavirus, ale že se jedná o jednotky případů. Nicméně ve srovnání s běžnou chřipkou má tohle onemocnění těžký průběh. Imunolog Svoboda vysvětlil, že se Covid-19 ve srovnání se SARS a MERS hůře lokalizuje, protože spousta nakažených nevykazuje žádné symptomy, navíc jsou kolikrát testováni negativně, ač jsou infekční. Rovněž konstatoval, že bychom se měli věnovat i sekundárním dopadům všeho toho strašení, zejména politickým, ekonomickým a jiným. Přitom se koronavirus u drtivé většiny pacientů chová jako chřipka. Rizikovost navíc není daná věkem, nýbrž zdravotním stavem.

Jílková potom odcitovala dotazy z řad veřejnosti, která kvůli opatřením se nemohla osobně dostavit do studia. Spousta lidí, a to i mladých, se bojí vůbec vyjít ven. Děti a dospívající žijí ve strachu, nesmějí ani na krok, natož do MHD. Sociální deprivace a různé fobie z onemocnění pak mohou mít za následek, že někteří z nás skončí na antidepresivech. Vojtěch je proto ubezpečil, že stačí jenom dodržovat odstupy, dezinfikovat si ruce a nosit roušku. Seniory ubezpečil, že když se nakazí, tak to rozhodně neznamená okamžitou smrt. 

Marvan k tomu řekl, že by se lidem neměly podávat zkreslené informace. Pokud jde například o Itálii, tak by nebylo špatné kromě počtu úmrtí udávat i další fakta jako například, že většina Italů je staršího věku, anebo že jich je 60 milionů. Navíc miliony lidí umírají třeba na autohavárie. Dále bychom se měli začít věnovat ekonomice. "Nedovedu si představit, jak dopadne během letošní sezóny Řecko, když nenaplní hotely! To samé Itálie, Španělsko," dopověděl. Švédsko, které navíc nepřijalo v podstatě žádná omezení, je na tom podle něj dobře. To rozporoval Chlíbek, který řekl, že lékaři namísto novinářů poskytují lidem objektivní fakta, a že Švédsko je na tom ve srovnání s Českem podstatně hůře. 

"Nebojte se chodit k lékaři!," apeloval Zima

S tím nesouhlasil Zima, který řekl, že on a spousta dalších lékařů doporučují lidem, aby v případě obtíží chodili do ordinací. Ostatně už i resort zdravotnictví dal pokyn k otevření nemocnic a ambulancí. Nejvíc mu vadí strašení lidí ze strany politiků. Jílková mu dala zapravdu a opět zastupovala občany dotazy na Vojtěcha, jak dlouho lze v tomhle systému pokračovat, když se odkládají různé zákroky, včetně onkologických. "Budou umírat lidé v důsledku zanedbané péče v souvislosti s Covid-19?!," ptala se. Bylo jí odpovězeno, že se v první fázi vůbec nevědělo, jak se situace dál vyvine, a že v zemích jako je například Nizozemsko, Belgie, Francie nebo Velká Británie jsou totálně zahlcené JIP. Pokud jde o akutní péči, tak její odložení bylo v rozporu s vládními nařízeními.

Na to zareagovala Jílková argumentem, že spousta nemocnic tak ale činila. Chlíbek vysvětil, že je potřeba umět rozlišit mezi smrtností a úmrtnosti. Koronavirus má ve srovnání s chřipkou větší smrtnost, tzn. že víc lidí na něj zemře. Dále vůbec nemůžeme předvídat, jak se bude virus chovat. Zima byl ale stále za střízlivější přístup. "V Itálii zemřelo za tři měsíce v roce 2018 180 tisíc lidí, kdežto letos na koronavir 20 tisíc lidí. Navíc se běžně umírá i na jiné nemoci," apeloval na zdravý selský rozum. Pinkava, který se dostal ke slovu, si postěžoval, že se spousta lidí, včetně jeho manželky kadeřnice, bojí rizika případné nákazy svých starších členů rodiny. 

Vzápětí se začal dohadovat s Jílkovou o uvolňování zákazů. On sám by byl klidně pro setrávání v karanténě, popřípadě velmi opatrné uvolňování, až do vakcíny, která ale může být až za rok. Svoboda posléze konstatoval, že kolektivní imunita, o níž se hodně spekuluje, rozhodně není mýtem. Když jsou ale lidé ve strachu, tak se jim akorát zhoršuje zdravotní stav. Kritikou nešetřil na adresu Číny. Diskuze se pak stočila k zavření hranic. Někteří lidé je vnímají jako návrat do minulého režimu, jen bez ostnatého drátu.

Je legitimní zavírat hranice?

Vojtěch dále apeloval na opatrnost a argumentoval, že podobná opatření přijaly i vyspělé západní demokracie. Hranice rozhodně nebudou zavřené dva roky, ač tento názor padl, ale není platný. "My spolu s Rakouskem a Dánskem patříme mezi první země, které si mohou dovolit začít slevovat," neztrácel optimismus. Marvan apeloval na Vojtěcha, aby to nechával víc na osobní zodpovědnosti lidí. "Kdo se bojí, ať nevycestuje, a kdo nikoliv, tak ať činí, a to klidně i s testováním a karanténou. Navíc ten virus je rozšířený po celém světě a jedno, zda se nakazím doma, či Německu nebo Ekvádoru," dopověděl. 

Zima pak v blížícím se konci prosil Vojtěcha, aby to opravdu nechával víc na lidech, kteří za poslední dobu projevili nesmírný smysl pro disciplinovanost a solidaritu. Málokdy se stává, že by byl někdo mimo svůj domov bez roušky. Vyjádřil pochopení k uzavření hranic, ale nyní by se mělo opravdu i v tomto směru začít uvolňovat, třeba pokud jde o Slovensko, kde je situace pod kontrolou.

Pinkava následně pěl chválou jak na Slováky, tak i Poláky, kde jsou opatření ještě přísnější. "Lidé nemohou ani do přírody, nesmějí vycházet, a děti do 18 let mohou ven jen s rodiči. Proč to ještě měsíc nebo dva nevydržet? Obejdeme se i bez cestování a zbytečností. Planeta si oddychla," říkal. Jílková ještě Vojtěchovi interpretovala problémy seniorů v LDN a Domovech důchodců, kterým nestačí telefonování, ale chtějí se vidět s rodinou. "Neumřou potom nikoliv na koronavirus, nýbrž na stesk?!," ptala se.

I Pinkava jí dal za pravdu, že třeba umírající pacienti by měli mít právo na návštěvy. Pak se ještě také mluvilo o rouškách. Lidé se často dusí vlastními bakteriemi a vydýchaným oxidem uhličitým a nemohou dýchat. Vojtěch konstatoval, že to má i negativní účinky, ale že i podle WHO to má svůj smysl z hlediska prevence. Apeloval rovněž na zdravý selský rozum. Bohužel jsou známy případy, kdy byl někdo udán, že vynáší odpadky, ač nikde ani nikdo, že je nemá zakrytá ústa a nos. Jílková oznámila konec a téma přespříštího týdne, jímž bude dopad koronaviru na kulturu. 

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo epidemie Zdravotnictví Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

M142 High Mobility Artillery Rocket System je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro US Army umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV.

Pravda o americké vojenské pomoci Ukrajině. Má dorazit další, Trump už ji slíbil

Americký prezident Donald Trump oznámil nové zbrojní dodávky pro Ukrajinu, která čelí pokračující ruské agresi. Dodávky ze Spojených států, respektive zbraní americké výroby hrají od počátku invaze klíčovou roli v podpoře Kyjeva – od systémů HIMARS a raket ATACMS přes dělostřeleckou munici až po tanky Abrams a stíhačky F-16. Tyto zbraně významně posílily schopnost Ukrajiny čelit útokům a zasazovat údery hluboko na nepřátelském území.

před 1 hodinou

Alena Schillerová

Schillerová si neúspěch u Ústavního soudu vyložila po svém. Mluví o dobré zprávě

Důchodová reforma, která zvyšuje důchodový věk, zůstává v platnosti i po dnešním rozhodnutí Ústavního soudu. Podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové se ukázalo, že ústavní práva opozice v Česku jsou mimořádně slabě chráněna. Pro ANO, které je favoritem říjnových sněmovních voleb, je to prý svým způsobem dobrá zpráva. 

před 2 hodinami

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

Trump údajně hrozil Putinovi, že nechá bombardovat Moskvu. Vyhrožovat měl i Číně

Americký prezident Donald Trump podle nahrávky z loňského fundraisingu v minulosti pohrozil ruskému vůdci Vladimiru Putinovi bombardováním Moskvy, pokud by Rusko napadlo Ukrajinu. USA sice disponují schopností takový útok provést, ale ruská vojenská doktrína připouští jadernou reakci na ohrožení hlavního města. Jakýkoli konvenční úder by tak mohl vést k jaderné eskalaci. Trumpova slova tak zjevně byla především cílenou součástí kampaně před dárci. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Evropská unie

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima

Třicátého června byl poslední den pro předložení plánů, jak učinit transformaci energetiky na obnovitelné zdroje dostupnou. Žádná ze zemí, vyjma Švédska, však termín nestihla. Panuje tak riziko ohrožení vyplácení finančních prostředků, sankce za opožděné plány ovšem nehrozí.

před 3 hodinami

Ústavní soud

Důchodová reforma platí. ANO u Ústavního soudu narazilo

Důchodová reforma zůstává v platnosti, rozhodl Ústavní soud. Informoval o tom ve středu v tiskové zprávě. Obstálo zvýšení důchodového věku i související změny ve vymezení rizikové práce. Poslanci hnutí ANO neúspěšně napadali i schvalovací proces novely zákona. 

před 4 hodinami

Ničivé povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Prohlédněte si galerii

Povodně v Texasu už mají přes sto obětí. Zemřely desítky dětí, padají první obvinění

Pátrání po 173 pohřešovaných po ničivé povodni v Texasu pokračuje, obětí je zatím 111. Mezi mrtvými je i nejméně 30 dětí, většina z letního tábora Camp Mystic, který byl povodní zasažen nejtvrději. Přestože inspekce jen dva dny před tragédií potvrdila bezpečnostní připravenost tábora, náhlé stoupnutí hladiny, výpadek proudu a absence mobilních telefonů znemožnily včasné varování a evakuaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin a Donald Trump

Putin tak dlouho ignoroval Trumpa, až ho rozzuřil. USA mohou brzy promluvit jazykem síly

Po celé měsíce vystupoval americký prezident Donald Trump ve vztahu k válce na Ukrajině zdrženlivě. Jeho vyjádření byla sice často ostrá v tónu, ale obsahově střídmá – ať už směrem ke Kyjevu, nebo Moskvě. Bylo zřejmé, že jeho primárním cílem je uklidnit ruského prezidenta a přimět ho k větší vstřícnosti vůči požadavkům Ukrajiny i západních spojenců. Jenže s rostoucí neochotou Vladimira Putina ustoupit se tento přístup začal jevit jako neúčinný. Změna na sebe nenechala dlouho čekat.

před 5 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině.

Nejmasivnější útok na Ukrajinu zasáhl západ země. Poláci poslali do vzduchu stíhačky

Rusko podniklo dosud největší letecký útok na Ukrajinu od začátku invaze. Terčem bylo především město Luck, kde podle úřadů ohrozilo civilisty přes 50 dronů a raket. Útoky zasáhly i Kyjev a další města. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila stovky dronů a střel. Do pohotovosti byly uvedeny i polské stíhačky. USA už včera kvůli silným útokům oznámily dodávky nových zbraní. Prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že Ukrajinci se „musí umět bránit“.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Pentagon

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"

Americké ministerstvo obrany oficiálně potvrdilo, že pozastavilo některé dodávky munice a zbraní, které byly Ukrajině přislíbeny na konci předchozí administrativy. Důvodem je právě probíhající přezkum zásob munice americké armády, jehož cílem je podle Pentagonu zajistit, aby se neohrozila vlastní obranyschopnost Spojených států.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům

Tragické povodně v texaské oblasti Hill Country, které si vyžádaly více než 100 životů, podle odborníků signalizují novou realitu v USA. Katastrofa přichází v době, kdy prezident Donald Trump a jeho spojenci oslabují nebo zcela ruší klíčové federální úřady, jež mají na starosti předpovídání počasí a zvládání krizí způsobených extrémním počasím.

včera

včera

Donald Trump

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji

Americký prezident Donald Trump odložil zavedení plánovaných vyšších cel na dovoz do Spojených států. Zároveň rozeslal dopis čtrnácti zemím, ve kterém podrobně popsal tarify, jimž budou jejich produkty potenciálně čelit. Původně měla nová cla vstoupit v platnost 9. července, ale Bílý dům je pozastavil kvůli probíhajícím obchodním jednáním.

včera

včera

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší

Soud v Lipsku zrušil zákaz, který na krajně pravicový časopis Compact uvalila německá vláda. Časopis byl zakázán v roce 2024, protože útočil na menšiny a podkopával tak německou ústavu. 

Zdroj: Tereza Marešová

Další zprávy