Ministerstvo pracuje na národním doporučení pro léčbu covidu-19

Ministerstvo zdravotnictví pracuje na aktualizaci strategických dokumentů, jako je pandemický plán. Vzniká také jednotný národní doporučený postup pro léčbu pacientů s covidem-19. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by bylo také třeba před případnou druhou vlnou epidemie podpořit proočkovanost proti chřipce, která je v Česku každoročně velmi nízká.

"Myslím si, že je doba na to podívat se na tyto strategické dokumenty a kapacity systému intenzivní péče," uvedl ministr. V ČR bylo hospitalizovaných kvůli koronaviru zhruba 1200 lidí, aktuálně jich je asi 150. Čeští lékaři mají podle ministra zdravotnictví dostatek zkušeností s léčbou, aby mohl být stanovený jednotný postup.

Pro léčbu tuzemských pacientů se používá většina léků, které se nasazují i v zahraničí. Léčba vyžaduje většinou souhlas pacienta, protože jde o experimentální léčbu. Nejvíc jich dostalo látku hydroxychlorochin, která byla podaná více než 660 lidem. Je součástí léků, které se používaly v minulosti jako antimalarikum a účinné je i na příznaky revmatoidní artritidy.

Ostatní léky dostalo méně pacientů. Americký lék remdesivir byl podaný čtyřem Čechům, stejně jako lék tolicizumab. Japonského léku na chřipku favipiravir stát nakoupil 80 dávek, na dodávku dalších 20, které dostane jako dar, se čeká. Zatím byl lék podaný 12 lidem. Nadějná je podle ministra léčba plazmou vyléčených pacientů. V ČR byla podána 19 lidem a kvůli jejímu výzkumu se čeští lékaři spojili i s americkou Mayo clinic. Nejlepším dlouhodobým řešením je ale podle odborníků vakcína.

"Na podzim pravděpodobně dojde k epidemii chřipky, to vnímáme jako velké riziko," řekl ministr. Podle něj bude potřeba udělat maximum pro to, aby se v Česku zvýšila proočkovanost proti této pravidelně přicházející virové infekci. Odborníci varují, že komplikované případy chřipky budou v nemocnicích potřebovat stejná lůžka intenzivní péče s plicními ventilátory jako pacienti s vážným průběhem covidu-19.

Během chřipkové sezony vyhledá praktického lékaře s chřipkou či jinou akutní infekcí dýchacích cest zhruba milion Čechů. V letošní chřipkové sezoně bylo hospitalizováno na jednotkách intenzivní péče do poloviny dubna 298 osob, 58 z nich zemřelo.

Covidem-19 onemocnělo asi 8700 lidí, v nemocnicích jich bylo od 1. března přes 1200. V současné době je hospitalizovaných asi 150. Jako hlavní opatření proti oběma virům odborníci vyzdvihují mytí rukou, nošení roušek nebo zvýšenou ochranu nemocných a seniorů.

Související

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.
Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

ministerstvo zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) Česká republika Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy