Ministr Roman Prymula. Zastánce čínské medicíny bez prověrky, který navrhoval promoření

Česko má nového ministra zahraničí. Adama Vojtěcha na postu nahradil epidemiolog Roman Prymula, jehož nástup do funkce vyvolal rozruch. "Plukovník Prymula", jak se mu na sociálních sítích říká, se do podvědomí lidí zapsal negativně už před lety, kdy obhajoval kontroverzní čínskou medicínu.

Vystudovaný epidemiolog a plukovník v záloze se do podvědomí Čechů zapsal než dvakrát. Že působil jako prorektor a rektor Vojenské lékařské akademie ví z velké části zejména akademici, mediální vody ale poprvé zčeřil v roce 2015.

Tehdy totiž založil v areálu hradecké nemocnice, kterou vedl od roku 2009, centrum tradiční čínské medicíny. Chtěl rovněž otevřít i samostatnou kliniku, kterou měla financovat česko-čínská společnost CEFC, proti tomu se ale postavila například Česká lékařská komora.

Kliniku nakonec neprosadil a i samotné centrum skončilo, a to v roce 2019, neboť legislativa nyní neumožňuje vyznavačům alternativní medicíny působit ve státních zdravotnických zařízeních.

Prymula je ve světě uznávaným epidemiologem a u nás působí jako předseda České vakcinologické společnosti. Do širšího podvědomí veřejnosti se podruhé zapsal letos, po vypuknutí epidemie covidu-19.

Z pozice experta řídil Ústřední krizový štáb a navrhnul většinu protiepidemických opatření. Sám přitom působil na ministerstvu jako náměstek pro zdravotní péči od roku 2017, neměl ale bezpečnostní prověrku a letos skončil.

Nechvalně ho proslavily některé návrhy, například na promoření populace koronavirem, s nímž přišel jako jeden z prvních. Kontroverzní byl také jeho výrok o hranicích, kdy na jaře uvedl, že by mohly zůstat zavřené dva roky.

Od poloviny června má také živnostenské oprávnění mimo jiné na výrobu zdravotnických prostředků. Prymula ale uvedl, že si živnost založil, když po neshodách s ministrem zdravotnictví odcházel z ministerstva a nic nevyrábí.

I přesto je vnímán jako osobnost, která podstatnou měrou přispívá ke zvládnutí epidemie v Česku. Ne znám svou razancí a vystupuje jako zastánce bezpečnostních i preventivních opatření, například nošení ochrany obličeje či očkování.

Související

Více souvisejících

Roman Prymula (epidemiolog)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy