Ministr Roman Prymula. Zastánce čínské medicíny bez prověrky, který navrhoval promoření

Česko má nového ministra zahraničí. Adama Vojtěcha na postu nahradil epidemiolog Roman Prymula, jehož nástup do funkce vyvolal rozruch. "Plukovník Prymula", jak se mu na sociálních sítích říká, se do podvědomí lidí zapsal negativně už před lety, kdy obhajoval kontroverzní čínskou medicínu.

Roman Prymula
doporučujeme

Vystudovaný epidemiolog a plukovník v záloze se do podvědomí Čechů zapsal než dvakrát. Že působil jako prorektor a rektor Vojenské lékařské akademie ví z velké části zejména akademici, mediální vody ale poprvé zčeřil v roce 2015.

Tehdy totiž založil v areálu hradecké nemocnice, kterou vedl od roku 2009, centrum tradiční čínské medicíny. Chtěl rovněž otevřít i samostatnou kliniku, kterou měla financovat česko-čínská společnost CEFC, proti tomu se ale postavila například Česká lékařská komora.

Kliniku nakonec neprosadil a i samotné centrum skončilo, a to v roce 2019, neboť legislativa nyní neumožňuje vyznavačům alternativní medicíny působit ve státních zdravotnických zařízeních.

Prymula je ve světě uznávaným epidemiologem a u nás působí jako předseda České vakcinologické společnosti. Do širšího podvědomí veřejnosti se podruhé zapsal letos, po vypuknutí epidemie covidu-19.

Z pozice experta řídil Ústřední krizový štáb a navrhnul většinu protiepidemických opatření. Sám přitom působil na ministerstvu jako náměstek pro zdravotní péči od roku 2017, neměl ale bezpečnostní prověrku a letos skončil.

Nechvalně ho proslavily některé návrhy, například na promoření populace koronavirem, s nímž přišel jako jeden z prvních. Kontroverzní byl také jeho výrok o hranicích, kdy na jaře uvedl, že by mohly zůstat zavřené dva roky.

Od poloviny června má také živnostenské oprávnění mimo jiné na výrobu zdravotnických prostředků. Prymula ale uvedl, že si živnost založil, když po neshodách s ministrem zdravotnictví odcházel z ministerstva a nic nevyrábí.

I přesto je vnímán jako osobnost, která podstatnou měrou přispívá ke zvládnutí epidemie v Česku. Ne znám svou razancí a vystupuje jako zastánce bezpečnostních i preventivních opatření, například nošení ochrany obličeje či očkování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma dcery ministra Prymuly získala dotaci k výrobě dezinfekce

24.10.2020 21:17 Firma Medimun, kterou ovládá dcera ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) Karolína, získala…

Počet mrtvých s covidem překonal 2000. Za dnešek už 7698 nakažených

24.10.2020 18:51 Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října, kdy podle dat…

Odběry na testování covidu-19 se zrychlují. Zdravotníci stíhají i desítky…

24.10.2020 13:51 Až 24 vzorků za hodinu odeberou zdravotníci Fakultní nemocnice Brno ve stanu, kam auty vjíždí lidé,…

Prymulu může nahradit hematolog Jan Blatný

24.10.2020 12:04 Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi odvolání ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama