Nadužívání antibiotik? Test na lymeskou boreliózu je třeba správně přečíst, varují lékaři

Jak správně diagnostikovat lymeskou boreliózu a zbytečně pacientům nepředepisovat antibiotika, bylo jedno z hlavních témat konference mladých praktických lékařů, která dnes skončila v Brně.

Léky, ilustrační foto
doporučujeme

"Nadužívání antibiotik je velké téma Světové zdravotnické organizace (WHO), což je jeden z důvodů, proč jsme toto téma pro letošek vybrali. Toto téma není dobře řešeno v primární péči. Právě potíže s testy na protilátky na borrelie jsou dobrým příkladem," uvedla Markéta Pfeiferová, předsedkyně sdružení Mladí praktici, které konferenci pořádalo.

Infektolog Milan Trojánek proto ve své přednášce a následné diskusi vysvětlil, jak správně "přečíst" test na borrelie. V praxi se často setkává s tím, že značná část pacientů, kteří mají pozitivní protilátky na boreliózu a jsou opakovaně léčeni antibiotiky, tuto nemoc vůbec nemá. Problém totiž představuje častá falešná pozitivita protilátek.

"Správně určit diagnózu je velmi důležité, protože jinak řada lidí zcela zbytečně užívá antibiotika, což vede k významnému ovlivnění mikroflóry celého lidského těla a šíření rezistentních bakterií. Když sérologický test ukáže přítomnost protilátek, neznamená to automaticky, že má pacient boreliózu, může se jednat o falešně pozitivní výsledek, ale třeba také jen o to, že se s bakterií setkal a jeho imunitní systém se s ní již vypořádal," řekl Trojánek.

Mezi lidmi podle něj panuje o lymeské borelióze řada mýtů, například že infekci přenáší hmyz. Jejím původcem jsou přitom pouze klíšťata, kterých je v České republice extrémně velké množství. V roce 2018 touto nemocí v Česku onemocnělo 4473 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V prvních dvou zářijových týdnech se nakazilo skoro 400 učitelů

24.09.2020 19:43 Aktualizováno Za první dva zářijové týdny se novým typem koronaviru nakazilo skoro 400 učitelů. Na středečním…

V Praze přibyl rekordní počet nakažených koronavirem, za den 601

24.09.2020 19:24 Pražští hygienici hlásí potřetí za sebou rekordní denní přírůstek počtu nakažených koronavirem. Za…

Ve středu zemřelo v Česku téměř 20 nakažených

24.09.2020 18:55 V Česku zemřelo ve středu 19 lidí s prokázanou nákazou novým koronavirem, nejvíc za jeden den od…

Ministerstvo dá na odměny pro zdravotníky za covid 11,5 miliardy

24.09.2020 18:30 Na odměny pro zdravotníky v nemocnicích za epidemii koronaviru schválilo ministerstvo zdravotnictví…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama