Nadužívání antibiotik? Test na lymeskou boreliózu je třeba správně přečíst, varují lékaři

Jak správně diagnostikovat lymeskou boreliózu a zbytečně pacientům nepředepisovat antibiotika, bylo jedno z hlavních témat konference mladých praktických lékařů, která dnes skončila v Brně.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Léky, ilustrační foto
doporučujeme

"Nadužívání antibiotik je velké téma Světové zdravotnické organizace (WHO), což je jeden z důvodů, proč jsme toto téma pro letošek vybrali. Toto téma není dobře řešeno v primární péči. Právě potíže s testy na protilátky na borrelie jsou dobrým příkladem," uvedla Markéta Pfeiferová, předsedkyně sdružení Mladí praktici, které konferenci pořádalo.

Infektolog Milan Trojánek proto ve své přednášce a následné diskusi vysvětlil, jak správně "přečíst" test na borrelie. V praxi se často setkává s tím, že značná část pacientů, kteří mají pozitivní protilátky na boreliózu a jsou opakovaně léčeni antibiotiky, tuto nemoc vůbec nemá. Problém totiž představuje častá falešná pozitivita protilátek.

"Správně určit diagnózu je velmi důležité, protože jinak řada lidí zcela zbytečně užívá antibiotika, což vede k významnému ovlivnění mikroflóry celého lidského těla a šíření rezistentních bakterií. Když sérologický test ukáže přítomnost protilátek, neznamená to automaticky, že má pacient boreliózu, může se jednat o falešně pozitivní výsledek, ale třeba také jen o to, že se s bakterií setkal a jeho imunitní systém se s ní již vypořádal," řekl Trojánek.

Mezi lidmi podle něj panuje o lymeské borelióze řada mýtů, například že infekci přenáší hmyz. Jejím původcem jsou přitom pouze klíšťata, kterých je v České republice extrémně velké množství. V roce 2018 touto nemocí v Česku onemocnělo 4473 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirová hysterie je horší než sama nemoc. Lidem hrozí psychické…

27.02.2020 22:02 Aktualizováno Evropa, Českem nevyjímaje, se pomalu propadá do koronavirové hysterie. Lidé berou útokem obchody,…

Česko dál řeší koronavirus, nákaza se v zemi zatím nepotvrdila

27.02.2020 18:00 Kvůli šíření nového koronaviru se dnes poprvé od roku 2014 sešla Ústřední epidemiologická komise.…

Pražské nemocnice mají dost roušek, na čtyři měsíce to ale nestačí

27.02.2020 17:26 Pražské nemocnice mají nyní dostatečné zásoby roušek, dezinfekce či mýdla. Některé ale ještě čekají…

Vzorky by se měly odebírat v domácí karanténě, naznačil Babiš

27.02.2020 17:18 Vzorky pro testování by se lidem s podezřením na nákazu novým typem koronaviru měly podle premiéra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama