O pomoc s pacienty Česko možná požádá Německo do příštího týdne

O možnost umístit české covidové pacienty do německých nemocnic bude ČR případně žádat do konce příštího týdne. Zatím tam žádný nezamířil. Řekl to dnes vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Podle něj bude tlak na nemocnice podle vývoje epidemie koronaviru vrcholit v příštích osmi nebo devíti dnech, pak už by měl povolit.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

Podle Hamáčka zpřísněná opatření pomalu zabírají, i když počty nově nakažených jsou stále obrovské. "Patnáct tisíc je obrovské číslo, ale je to méně než minulé pondělí. Epidemie stagnuje, znamená ale obrovskou zátěž zdravotnictví," uvedl s tím, že minimálně osm až devět dní budou počty hospitalizovaných ještě růst. Německo by tak mělo místa pro případné pacienty držet do pátku příštího týdne.

Počty hospitalizovaných v posledních týdnech v Česku skokově narostly. Na konci ledna jich bylo kolem 5500. Minulý týden v úterý 2. března již přesáhl počet hospitalizovaných 8500, což bylo nejvíc od začátku epidemie loni v březnu. V pondělí bylo podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví v ČR skoro 9000 hospitalizovaných s nemocí covid-19 a 1873 v těžkém stavu, což byly nejvyšší počty za celou epidemii. V úterý počty pacientů proti pondělku mírně klesly. Hospitalizovaných bylo podle dnešních údajů na webu ministerstva 8618, z toho ve vážném stavu 1853.

K dnešnímu ránu bylo v celé zemi podobně jako v předchozích dnech podle ministerstva volných 13 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče (JIP) a anesteziologicko-resuscitačních odděleních (ARO) a 24 procent standardních lůžek s kyslíkem.

V úterý přibylo v Česku 15.196 potvrzených případů covidu-19, což je zhruba o 1600 méně než předchozí úterý. Nejvíce se nyní nemoc šíří na Kolínsku, kde bylo za posledních sedm dní potvrzeno 1080 případů nákazy na 100.000 obyvatel.

Nemocnice dosud situaci řeší převozy pacientů v rámci republiky. Vláda minulý týden umožnila do nemocnic povolávat lékaře a další personál z jiných zařízení a ambulancí, od pondělí platí pracovní povinnost pro studenty části ročníků medicíny a zdravotních škol. Na konci minulého týdne vláda aktivovala zahraniční pomoc a požádala o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s covidem do Německa, Švýcarska a Polska.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arenberger malý záchyt pozitivních školáků očekával

13.04.2021 18:05 Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) očekával, že záchyt pozitivních případů koronaviru…

Úmrtí a hospitalizací lidí nad 80 let s covidem ubývá, nejdéle se očkují

13.04.2021 15:58 Podíl lidí nad 80 let mezi zemřelými a hospitalizovanými s covidem-19 klesá. Zatímco v listopadu na…

Očkování neschválenými vakcínami by zahýbalo důvěrou lidí, tvrdí Šonka

13.04.2021 15:29 Očkování neregistrovanými vakcínami proti covidu-19 by podle šéfa praktických lékařů Petra Šonky…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 15:25 Aktualizováno S pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama