Očkování proti pneumokokům může zmírnit dopady covidu-19

Očkování proti pneumokokům může zmírnit dopady onemocnění covid-19. Jako prevenci těžkých následků covidu-19 ho proto odborníci doporučují nejen seniorům, kteří mají očkování od 65 let zdarma. Novinářům to dnes řekla Hana Roháčová, primářka infekční kliniky Nemocnice na Bulovce.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Pneumokok je bakterie, která je nebezpečná především pro malé děti a seniory. U dětí může vyvolat zánět mozkových blan, u starších lidí zánět plic. K léčbě se používají antibiotika. Jsou také časté případy, kdy člověk onemocní virovou infekcí, která se následně zkomplikuje bakteriálním onemocněním.

"Pneumokokové infekce jsou jednou z velmi častých komplikací chřipky," uvedla Roháčová. U covidu-19 podle ní zatím nemají lékaři dostatek přesvědčivých informací. "Ale vzhledem k tomu, že je to infekce postihující plicní tkáň, tak je to (komplikace pneumokokovou infekcí) vysoce pravděpodobné," dodala primářka.

Proočkovanost proti pneumokokům je podle Roháčové v české populaci nízká. U dětí dosahuje asi 65 procent a dlouhodobě klesá, u seniorů asi 14 procent. Loni zaznamenali lékaři vážný průběh pneumokokového onemocnění především u lidí nad 65 let. Těchto případů bylo 267, z toho 57 seniorů zemřelo. Dospělí se pneumokokem nejčastěji nakazí od malých dětí. Až 60 procent dětí v mateřských školkách je nosičem tohoto onemocnění, aniž mají příznaky.

V souvislosti s epidemií koronaviru odborníci doporučují i očkování proti chřipce, někteří praktičtí lékaři ale už nemají pro své pacienty vakcíny k dispozici. Tento problém by podle Roháčové v případě očkování proti pneumokokům nastat neměl, protože vakcína proti pneumokokům se nemění a je možné ji podat celoročně.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za dnešek přes 2700 nakažených. Přibylo hospitalizací

01.12.2020 20:21 Nárůst nových případů covidu dnes opět ve srovnání s minulým týdnem zpomalil. Laboratoře do 18:00…

Koronavirem se od března nakazilo 35 tisíc zdravotníků. ČLK žádá…

01.12.2020 19:12 Aktualizováno Novým typem koronaviru se podle České lékařské komory (ČLK) nakazilo od začátku epidemie v Česku…

AIDS může mít u části pacientů podobné příznaky jako covid-19

01.12.2020 18:55 Nemoc AIDS může mít u části pacientů podobné příznaky jako nemoc covid-19. Novinářům to dnes řekl…

Blatný: Vakcína proti covidu by mohla být na přelomu ledna a února. MZ…

01.12.2020 16:44 První dodávky vakcíny proti covidu-19 by mohly být podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama