Index PES opět roste, Blatný navštívil přetíženou nemocnici, eRoušku čekají změny

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navštívil chebskou nemocnici, která se v posledních týdnech potýká s kritickým nedostatkem lůžek pro nové pacienty s covidem-19. Hodnota epidemického indexu PES navíc pro dnešní den stoupla ze 70 na 71 bodů. Zjednodušené reprodukční číslo se po úterním poklesu ve středu vrátilo nad 1,0.

Jan Blatný
doporučujeme

21:55 - Do Prahy dorazilo v uplynulých dvou týdnech zhruba 31.000 dávek vakcíny proti covidu-19 Pfizer/BioNTech z jiných krajů, které byly nutné k zajištění včasné druhé dávky pro lidi už jednou očkovaných. Po dnešní schůzce s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) to v prohlášení uvedli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Výměnou putovaly z metropole do krajů vakcíny firmy Moderna, tento postup se bude opakovat i s očekávanou dodávkou vakcíny AstraZeneca.

21:27 - Německo teď nečeká rychlé uvolnění opatření proti šíření koronaviru, restrikce se budou rušit postupně. V rozhovoru poskytnutém stanici RTL to dnes řekla kancléřka Angela Merkelová. "Výrazně lepší" bude život v zemi podle ní na konci léta. Kdy se země vrátí zpět k "normálnímu životu" jako před pandemií, ale podle Merkelové teď není možné říci.

20:53 - Evropská unie podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové při nákupu vakcín proti covidu-19 podcenila komplikace, jaké mohou nastat při jejich výrobě ve velkém. Šéfka EK to řekla v rozhovoru, který poskytla pátečnímu vydání listu Süddeutsche Zeitung a dalším evropským médiím a o kterém dnes informuje agentura DPA.

20:01 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) vyhodnocuje data týkající se využití preparátů amerických farmaceutických firem Eli Lilly a Regeneron u některých pacientů s covidem-19. Agentura o tom informovala na svých internetových stránkách.

19:17 - Na začátku února budou podle materiálu dodávky vakcíny nerovnoměrné, aby bylo možné zajistit přeočkování všech druhou dávkou. Do středy v ČR zdravotníci podali přes 310.000 dávek vakcíny. Více než 303.000 dávek bylo od firem Pfizer/BioNTech, asi 7000 od firmy Moderna. Druhou dávku dostalo téměř 66.000 lidí.

18:35 - Kraje dostávají dodávky vakcíny proti covidu-19 podle poměru občanů nad 65 let vůči průměru ČR. Do budoucna se systém bude upravovat podle postupu a připravenosti očkování nebo epidemické situace. Vyplývá to z materiálu pro jednání vlády k vyhodnocení dosavadního průběhu očkování, který má ČTK k dispozici. 

17:50 - Ve Švédsku zemřelo od počátku epidemie s covidem-19 již více než 12.000 lidí. S odvoláním na místní zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Nákaza koronavirem se v zemi, která má 10,2 milionu obyvatel, prokázala u více než 580.000 lidí.

16:47 - Současná přísná opatření odpovídající nejvyššímu stupni pohotovosti v protiepidemickém systému PES platí od loňského 27. prosince. Jsou uzavřeny obchody s výjimkou prodejen s vybraným zbožím, ubytovací zařízení smí ubytovat jen klienty na služebních cestách, restaurace mohou mít jen výdejní okénka. Zavřené zůstávají sportoviště, kulturní zařízení či památky, většina dětí se učí z domova, platí zákaz nočního vycházení, na veřejných místech by se měli scházet jen dva lidé, kteří nepatří do jedné domácnosti, cestování za hranice je s řadou omezení a tam, kde je to možné, je doporučena práce z domova.

15:58 - Policie v Británii zatkla dva muže kvůli podezření, že šířili letáky, které přirovnávaly očkování proti covidu-19 k holokaustu. Dnes o tom informuje agentura Reuters. Britská média uvádějí, že jedním ze zatčených je Piers Corbyn, bratr bývalého předsedy labouristů Jeremyho Corbyna. Oba muži byli propuštěni na kauci.

15:34 - Lidé podle ministerstva zdravotnictví více porušují karanténu, která jim byla kvůli šíření nemoci covid-19 nařízena. Hygienici nebo policisté v lednu zkontrolovali 518 lidí v karanténě, přičemž třetina z nich v dodržování karantény pochybila. V několika případech věc předali orgánům činným v trestním řízení, protože měli podezření na spáchání trestného činu. Celkem hygienické stanice v lednu nařídily 245.000 karantén. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

15:02 - Protiepidemická opatření, která byla kvůli epidemii covidu-19 zavedena, podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) přestala fungovat. Je to důkaz, že se v ČR šíří britská mutace viru, řekl dnes novinářům. Nedodržování opatření je podle ministra hlavním důvodem, proč je třeba je neustále dál prodlužovat. Současná přísná opatření, která zahrnují zákaz vycházení mimo nutné cesty do práce, na nákup, k lékaři či do přírody, platí už od 27. prosince. Počty nových případů díky nim nejprve rychle klesaly, poté se pokles zpomalil a postupně zastavil. Ve středu pak bylo nových případů o 1100 víc než před týdnem.

14:38 - Kvůli britské mutaci koronaviru se změní nastavení mobilní aplikace eRouška. Na twitteru to dnes uvedli zástupci aplikace. O změnách jednají se společnostmi Google a Apple, jejichž protokol pomáhá vyhodnocovat kontakty s nakaženými lidmi. Takzvaná britská mutace je podle odborníků asi o 40 procent nakažlivější než původní virus. Důkazem šíření této mutace v Česku je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) to, že protiepidemická opatření proti šíření covidu-19 přestala fungovat.

14:06 - Čínské ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo britskou veřejnoprávní vysílací společnost BBC, aby se omluvila za to, jak její kanály informovaly o epidemii koronaviru v Číně. Podle Číny BBC odvysílala zkreslené zpravodajství. Výzvu ministerstvo vydalo jen krátce poté, co britské úřady odebraly vysílací licenci čínské státní televiti CGTN, napsala agentura Reuters. BBC výzvu odmítla komentovat.

13:32 - Světové ceny potravin v lednu vzrostly již osmý měsíc za sebou a ocitly se nejvýše od července 2014. Mohly za to hlavně vyšší ceny obilí, cukru a rostlinného oleje. Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, vzrostl proti předchozímu měsíci o 4,3 procenta na 113,3 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

12:51 - Očkování proti nemoci covid-19 podstoupilo v Jihomoravském kraji do dnešního dne více než 40.000 lidí. Vyplývá to z webu města Brna, který shromažďuje informace o očkování z celého kraje. První dávku vakcíny dostalo skoro 30.000 lidí, kolem 10.000 má už i druhou dávku. Nejvíce očkování podala Fakultní nemocnice Brno v počtu přes 17.000. Očkovat se v kraji začalo poslední prosincový víkend.

12:22 - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes přislíbil chebské nemocnici, která je kriticky přetížená, zajištění tří dalších lékařů na interní oddělení i posílení převozů pacientů do jiných nemocnic. Řekl, že převozy do sousedního Německa zatím nejsou nutné, šlo by podle něj jen o několik málo pacientů. Letecké převozy budou nově možné i v noci.

12:01 - Čína aplikovala již 31,2 milionu dávek vakcíny proti nemoci covid-19. Podle agentury Reuters to dnes oznámila Národní zdravotní komise. V lednu státní tisk uvedl, že do začátku lunárního nového roku, který letos připadá na 12. února, chce Čína naočkovat 50 milionů lidí - tedy 3,5 procenta populace. Jako i v dalších zemích světa první přicházejí na řadu zdravotníci a senioři. Podle zpráv místního tisku se očkuje vakcínami od čínských firem Sinovac a Sinopharm. Užití vakcín domácí výroby, které nepotřebují být uchovávány hluboko zmrazené, má logistické výhody. Zdravotničtí experti ale již dříve vznesli otázky ohledně transparentnosti klinických testů čínských vakcín a rozporuplných údajů týkajících se jejich účinnosti.

11:47 - Na izraelské mezinárodní Ben Gurionovo letišti dorazila ruská vakcína proti covidu-19 určená pro Palestince. Ještě dnes má být doručena palestinské samosprávě na okupovaném Západním břehu Jordánu. Jde o 10.000 dávek očkovací látky Sputnik V, kterou budou stačit pro očkování 5000 lidí a které jsou darem od prezidenta Vladimira Putina, informoval zpravodajský web The Times of Israel.

11:26 - V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 856 potvrzených případů nemoci covid-19 a 12 úmrtí s nemocí u lidí v průměrném věku přes 86 let. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Ubyli tři hospitalizovaní, v nemocnicích nyní leží s nákazou 546 lidí.

10:58 - Policie se zabývá trestním oznámením kvůli možnému šíření poplašné zprávy v pečovatelském domě v okrese Praha-východ, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Důvodem jsou lživé informace o úmrtí několika seniorů po očkování proti koronaviru v bytech s pečovatelskou službou v Měšicích u Prahy. Údaje se objevily na sociálních sítích. Na kauzu upozornil Český rozhlas.

10:37 - V Horní Plané otevřela pekárna a cukrárna Kynutá buchta. Její provozovatelé nemohli kvůli koronavirovým omezením ubytovávat hosty ve svém penzionu, tak se rozhodli péct chleba a cukrovinky. Od konce minulého roku pečou podle babiččiných receptů chléb, kremrole, buchty, koláče i věnečky. Penzion nyní funguje jako výrobna. Pro místní je to důležitá služba, loni zanikla tamní pekárna. Novinářům to dnes řekli provozovatelé a starosta města.

9:44 - Tržby slovenského maloobchodu loni v prosinci v meziročním srovnání mírně klesly druhý měsíc po sobě a snížily se i za celý rok 2020. Propad tržeb zaznamenali provozovatelé ubytovacích zařízení i restaurací, jejichž podnikání ovlivnily dopady pandemie nemoci covid-19 a karanténní omezení. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad.

8:56 - Počet nových případů koronaviru v Česku stoupá. Ve středu laboratoře odhalily 9567 nakažených, což je o téměř 1100 více než před týdnem. Proti úterý je nárůst vyšší zhruba o 400. Nemocniční péči vyžadovalo ve středu 5811 pacientů s covidem-19, což bylo podle aktualizovaných dat na webu ministerstva zdravotnictví v mezitýdenním srovnání zhruba o 250 pacientů méně. Proti předchozímu dni činil pokles asi 180. Ve vážném stavu je 985 pacientů.

7:59 - Česko má objednané vakcíny proti covidu-19 pro 11 milionů lidí. Zvýšily se objednávky od firem Moderna a Pfizer/BioNTech, která dodá trojnásobek, tedy vakcínu až pro šest milionů lidí. Na jednání sněmovního podvýboru pro zdravotnictví to řekla koordinátorka očkování Kateřina Baťhová. Firma AstraZeneca upřesnila, že v únoru místo očekávaných 81.000 dávek dodá 130.000 dávek.

7:44 - Hodnota epidemického indexu PES pro dnešní den stoupl ze 70 na 71 bodů. Zjednodušené reprodukční číslo se po úterním poklesu ve středu vrátilo nad 1,0. Poprvé od poloviny ledna stoupl i počet nakažených covidem na 100.000 obyvatel za posledních 14 dní. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Bodová hodnota nadále odpovídá čtvrtému stupni epidemického rizika.

7:40 - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) navštíví dnes chebskou nemocnici, která se v posledních týdnech potýká s kritickým nedostatkem lůžek pro nové pacienty s covidem-19. I přes transporty do nemocnic a zdravotnických zařízení v regionu i v jiných krajích počet pacientů výrazně neklesá. Chebsko je i okresem s nejvyšším počtem nových případů koronaviru za poslední týden.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

SÚKL eviduje 1119 podezření na nežádoucí účinky vakcín

04.03.2021 11:15 Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zaznamenal k úterku 1119 podezření na nežádoucí účinky…

ONLINE: Čínskou a ruskou vakcínu neproplatí pojišťovna, zahraničí ji neuzná

04.03.2021 10:58 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 15 088 nakažených. Hejtmani a pražský primátor mohou ode dneška kvůli…

Vakcínu dostalo za dva měsíce jen čtvrt milionu Čechů

04.03.2021 10:20 Od začátku očkování proti novému typu koronaviru dostalo v Česku obě potřebné dávky čtvrt milionu…

Svaté Anně v Brně se ozvalo 20 nemocnic se zájmem o ivermektin

04.03.2021 09:36 Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se k dnešnímu ránu ozvalo 20 nemocnic se zájmem o lék…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama