Situace v Česku se nelepší, přibylo dalších 14 tisíc nakažených. EK se shodla na koronavirových pasech

Epidemická situace v Česku se nelepší. Jen za úterý přibylo dalších 13 934 nakažených. Evropská komise se shodla na koronavirových pasech a Polsko zavádí lockdown. Dění ohledně koronaviru jsme sledovali online.

Testování na přítomnost koronaviru
doporučujeme

22:00 - Chile dokončilo další etapu očkování proti covidu-19 o dva týdny dříve, než plánovalo, a příští týden začne aplikovat vakcínu lidem ve věku 50 až 59 let. Naočkováno je v této jihoamerické zemi oběma dávkami už 12 procent populace. Chile je tak v přepočtu na obyvatele v očkování v první světové desítce a podle databáze Our World in Data očkuje nyní nejrychleji na světě.

21:52 - Koalice Spolu žádá od vlády informace o tom, jak chystá návrat dětí do škol. Podmínkou by podle představitelů ODS, TOP 09 a KDU-ČSL mělo být připravené testování, ukončené očkování učitelů a zejména zlepšení epidemické situace. Zástupci tří opozičních stran to řekli novinářům po dnešním jednání s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). Ten se následně sešel i se zástupci koalice Pirátů a STAN. Ministr dnes sněmovnímu zdravotnickému výboru řekl, že školáci by se mohli vrátit do lavic ve druhé polovině dubna. Opozice na přesném datu netrvá.

21:32 - Kvůli sníženým dodávkám vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca v tomto a příštím týdnu se k praktickým lékařům dostane méně očkovacích dávek. Vakcína bude v těchto dvou týdnech dovezena do očkovacích center, která mají nemocniční lékárnu, a bude na každém kraji, kolik pro praktiky uvolní. Na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví to řekla koordinátorka očkování Kateřina Baťhová. Podle ní budou ambulantní specialisté od pondělí dostávat speciální kódy, které umožní chronickým pacientům registrovat se k očkování i v očkovacích centrech.

20:55 - Zdravotnické zařízení ministerstva vnitra, které má citlivé informace o příslušnících bezpečnostních složek, napadli hackeři. Informovaly o tom dnes servery Respekt.cz a Aktuálně.cz. Útok je součástí operace, která po celém světě napadla stovky tisíc subjektů využívajících servery Microsoftu, píšou weby. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se útok nezdařil. Zranitelnosti poštovních serverů Microsoft Exchange využili hackeři také k napadení systémů pražského magistrátu nebo ministerstva práce a sociálních věcí.

20:18 - Praktičtí lékaři v hlavním městě vakcínou AstraZeneca proti covidu-19 zatím naočkovali 12.553 lidí starších 70 let. ČTK to dnes řekl krajský koordinátor očkování a ředitel odboru zdravotnictví magistrátu Martin Ježek. Celkem zdravotníci v Praze naočkovali zhruba 210.000 lidí, jak vyplývá z údajů k 16. březnu zveřejněných na webu Golemio.

19:39 - Dávku vakcíny proti covidu dostalo v Česku zatím téměř 485.000 lidí starších 70 let. Na očkování byla zhruba pětina sedmdesátníků a tři pětiny seniorů nad 80 let. Vyplývá to z informací, které dnes na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví prezentoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) lidem po sedmdesátce do 14. března připadlo celkem 45 procent z více než milionu dávek, které se v Česku do té doby aplikovaly.

19:07 - Informace České školní inspekce o zhruba 60.000 dětí, které se neúčastní výuky on-line, dokazují podle předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) Kláry Laurenčíkové nesystematičnost podpory pro ohrožené a znevýhodněné děti. Školy by podle ní měly mít jasné instrukce k evidenci nezapojených žáků a k postupu, jak je mají kontaktovat a zajistit jim individualizovanou pomoc. Laurenčíková to dnes řekla ČTK.

18:50 - Británie dnes překonala hranici 25 milionů lidí naočkovaných alespoň jednou dávkou vakcíny proti covidu-19. Od prvního naočkovaného v Británii přitom uplynulo necelých 100 dní, uvedl Reuters. V Evropě je Británie zemí, kde postupuje očkování nejrychleji, jednu dávku už dostala téměř polovina dospělého obyvatelstva.

18:34 - Pětina pacientů na jednotkách intenzivní péče (JIP) s covidem-19 je mladší 60 let, desetina je mladší 50 let. Jen 20 procent ze všech pacientů na JIP má normální váhu, ostatní mají nadváhu nebo jsou obézní. Na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví v Poslanecké sněmovně to řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Od čtvrtka se počty lidí na JIP pohybují většinu dní nad 2000.

17:52 - Vládní návrh zákona o kompenzacích od zdravotních pojišťoven poskytovatelům hrazené zdravotní péče projedná Sněmovna zřejmě ve stavu legislativní nouze. Dnes ho na žádost vlády vyhlásil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Stav legislativní nouze, který umožňuje schvalovat zákony ve zrychleném režimu, vyhlásil na období od 1. do 30. dubna. Předchozí vyhlásil 6. ledna a platí do konce března.

17:49 - Děti by se do škol mohly vrátit pravděpodobně ve druhé polovině dubna. Podmínkou je pravidelné testování. Na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Konkrétní termín možného návratu do škol říci nechtěl.

14:42 - Zachování programu COVID nájemné, o které vládu žádají profesní organizace, podporují obchodníci, restauratéři i provozovatelé služeb. Představuje podle nich zásadní pomoc, navíc je už zavedený a pomoc z něj by tak byla i v dalším období rychlejší. Nové dotační tituly budou podle nich nevýhodné, složité na analytiku, mnohé firmy na podporu nedosáhnou. Vyplývá to z vyjádření podnikatelů, která má ČTK k dispozici.

17:22 - Premiér Andrej Babiš (ANO) žádá změnu specifikace pro nákup dalších pěti milionů antigenních testů do škol. Nechce, aby se u části testů zkoušela jejich kvalita. Uvedl to dnes Český rozhlas Radiožurnál (ČRo). Technickou specifikaci pro případný nákup antigenních testů na koronavirus do škol připravilo ministerstvo zdravotnictví. Nákup by měla obstarat Správa státních hmotných rezerv (SSHR).

16:34 - Do konce letošního roku podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zdravotní pojišťovny vyčerpají své finanční rezervy z minulých let. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Náměstkyně ministra Helena Rögnerová doplnila, že na účtech mají asi 64 miliard korun, z nichž zhruba deset miliard půjde na očkování proti covidu-19, 11 miliard na odměny zdravotníků a řádově miliardy také na testování ve firmách. Podle ní zatím není jasné, jestli situaci může zlepšit vývoj ekonomiky, nebo bude třeba dofinancování navýšením platby za státní pojištěnce.

16:08 - V Polsku vstoupí od soboty v platnost zpřísněná omezující opatření. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Adam Niedzielski poté, co ráno vešlo ve známost, že za úterý v zemi přibylo 25.052 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvyšší denní přírůstek infikovaných v letošním roce.

15:49 - Německo prozatím o dva týdny prodloužilo stálé kontroly na hranicích s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko. V dnešním rozhovoru s listem Münchner Merkur to řekl německý ministr vnitra Horst Seehofer, podle kterého Německo možná ještě v březnu uvolní hraniční režim s Tyrolskem, Česko si ale kvůli složité epidemické situaci bude muset počkat. Berlín obnovil kontroly 14. února, aby si vymohl dodržování karanténních opatření, protože Česko s většinou Tyrolska jsou na německém seznamu oblastí s koronavirovými mutacemi.

15:25 - Jednotné covidové pasy, jejichž parametry dnes navrhla Evropská komise, by se v Evropě mohly začít používat zhruba od konce května či od června. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Jde podle něj o dočasné řešení. Jakmile Světová zdravotnická organizace (WHO) konstatuje, že koronavirová pandemie skončila, je cílem se vrátit k běžným podmínkám cestování, uvedl.

14:57 - V Moravskoslezském kraji v úterý přibylo 1054 případů potvrzené nákazy koronavirem. Bylo to o 372 nakažených méně než o den dříve, proti minulému úterý je to pokles o 92 případů. Plyne to z údajů takzvané Chytré karantény, jež zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

14:25 - Usnadnit lidem v Evropské unii cestování a pomoci strádajícímu turistickému ruchu má jednotný "covidový pas", jehož parametry dnes navrhla Evropská komise. Jednodušší cesty přes hranice, které komplikuje pandemie, by s ním měli od léta mít lidé očkovaní, s negativním testem či protilátkami proti covidu-19. V příštích měsících se ovšem na přesné podobě pasů budou muset shodnout členské státy, které se dosud nesjednotily například na vzájemném uznávání testů.

13:48 - Expertní komise Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučila vakcínu proti koronaviru od farmaceutické společnosti Johnson & Johnson (J&J) i pro použití v zemích, kde kolují nebezpečné mutace koronaviru SARS-CoV-2. Po dnešním jednání "strategické poradní skupiny pro imunizaci" o tom informovala agentura AFP.

13:22 - Šíření koronaviru v Izraeli nadále zpomaluje. Podle úterních dat ministerstva zdravotnictví činil poměr pozitivních testů na koronavirus 2,1 procenta, což je nejméně od 1. prosince. V lednu to přitom bylo více než deset procent. Informoval o tom dnes zpravodajský web The Times of Israel.

13:05 - Většina Němců se domnívá, že bylo správné přerušit očkování proti covidu-19 vakcínou britsko-švédské firmy AstraZeneca. V průzkumu společnosti Forsa pro televize RTL a ntv takto odpovědělo 54 procent respondentů. Nesprávné bylo rozhodnutí ministra zdravotnictví Jense Spahna podle 39 procent dotázaných.

12:39 - Krizový štáb uložil ministerstvu zdravotnictví zkontrolovat dodávky kyslíku, který je potřeba pro léčení pacientů s covidem-19, do nemocnic. Informoval o tom po jednání štábu jeho předseda a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Uvedl, že Správa státních hmotných rezerv nakoupila ventily potřebné na lahve s kyslíkem a štáb je dlouhodobě ujišťován o tom, že kyslíku bude dostatek. "Chceme na papíře, že ho dostatek je," řekl. Později doplnil, že vláda může výrobcům plynu uložit povinnost přednostních dodávek pro medicínu.

12:17 - Vláda ve čtvrtek na mimořádném jednání probere nákup dalších antigenních testů. Nynější zásoby, jak je zajistila Správa státních hmotných rezerv, vydrží do 9. dubna. Po dnešním jednání krizového štábu to uvedl jeho předseda a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Testy používá k testování svých zaměstnanců státní správa. Povinné jsou pro úřady od 10. března, zaměstnanci bez testu nemohou vstoupit na pracoviště ode dneška.

12:08 - Hasiči v Jihomoravském kraji dnes rozvezli vakcínu Moderna proti nemoci covid-19 na 80 adres praktických lékařů. ČTK to řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Podle krajského zástupce Sdružení praktických lékařů Iva Procházky dostali praktici celkem 4000 dávek Moderny. Očkovat mohou lidi starší 70 let. V minulosti dostali kolem 17.000 dávek vakcíny AstraZeneca. Některé státy EU očkování AstraZenecou pozastavily kvůli prověřování možných úmrtí v souvislosti s očkováním. ČR s AstraZenecou dále pokračuje, není jí ale dostatek.

11:05 - Lékaři z Fakultní nemocnice Brno dali lék bamlanivimab muži s akutní leukémií, který má britskou mutaci koronaviru. I přes jeho závažnou hematoonkologickou diagnózu zůstává jeho stav dobrý a covid je u něj bez příznaků, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní se pacienti s hematoonkologickým onemocněním, jako je například leukémie nebo nádory lymfatického systému, mohou se zájmem o lék obracet na hematologickou a onkologickou kliniku nemocnice.

10:24 - Policie ve Zlínském kraji zabránila lidem od začátku března vjet do některého z okresů v 826 případech, řekl dnes ČTK policejní mluvčí Petr Jaroš. Protiepidemické opatření omezující volný pohyb mezi okresy by mělo zůstat v platnosti nejméně do 21. března. V souvislosti s veškerými vládními opatřeními, která mají bránit dalšímu šíření koronaviru, udělali policisté v regionu od 1. března desítky tisíc kontrol.

10:10 - Restauracím a dalším stravovacím zařízením může po obnovení provozu, pokud by se však již nemusely znovu potýkat s náhlým uzavřením, trvat rok i dva, než se dostanou na běžný obrat, uvedla dnes Asociace restauratérů APRON. Restauratéři zároveň počítají s tím, že otevření po nucené pauze bude provázet mnoho omezení, také někteří hosté se budou nadále vyhýbat pobytu mezi více lidmi. Navíc podle asociace hrozí nedostatek personálu, který kvůli nejistotě gastronomické odvětví opouští.

9:51 - V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 30 pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19. Celkem jich je ve 31 zdravotnických zařízeních 955. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Přibylo i 1048 potvrzených případů nákazy a 51 úmrtí lidí z různých lokalit v průměrném věku přes 81 let, avšak počet úmrtí je dodatečně hlášený za více dní.

9:15 - V Olomouckém kraji v úterý přibylo 683 lidí nakažených covidem-19. Je to o pět případů více než předchozí den, ale o téměř stovku méně než minulé úterý, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví. Počty se tak tento týden zatím drží pod hranicí 700 případů za 24 hodin. Minulý týden tuto hranici přesáhly v úterý a ve středu, v pátek překročily i hranici 800 případů.

8:57 - Denní přírůstky nově potvrzených případů onemocnění covidu-19 Libereckém kraji jsou nadále vysoké, za úterý jich přibylo 737. Méně než 700 jich za 24 hodin bylo v pracovním dnu v kraji naposledy 8. března. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

8:46 - V Německu se dál výrazně zhoršuje epidemická situace. Za poslední den přibylo 13.435 případů koronavirové nákazy, uvedl dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Jde o výrazný nárůst oproti minulé středě, kdy RKI hlásil 9146 nově nakažených.

8:35 - V úterý přibylo v Česku dalších 13.934 případů koronaviru, zhruba o 1400 méně než ve stejný den předchozího týdne. Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, zůstává těsně pod hodnotou jedna. K dnešku se zvýšilo z 0,94 na 0,97, vyplývá z údajů na webu ministerstva.

8:00 - Austrálie požádá Evropskou unii, aby umožnila vývoz jednoho milionu dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Dodávka preparátů má posloužit pro očkování v Papui Nové Guineji, kde se rozvinulo ohnisko koronavirové nákazy, informovala dnes agentura Reuters.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Za úterý přibylo přes 5000 nakažených, R dál roste

14.04.2021 21:58 Aktualizováno V úterý přibylo v Česku dalších 5033 potvrzených případů nemoci covid-19, o 546 méně než před…

Ve školách bylo testováno přes půl milionu žáků a zaměstnanců, pozitivních…

14.04.2021 21:57 Aktualizováno Za první dva dny bylo podle ministerstva zdravotnictví testováno ve školách přes 372.000 žáků a…

K očkování se dnes přihlásilo 126.000 lidí nad 65 let

14.04.2021 21:30 K očkování proti covidu se do dnešního večera přihlásilo 126.000 lidí starších 65 let, pro něž se…

Liberecká firma vyvinula experimentální lék na covid

14.04.2021 17:24 Nový experimentální lék na covid-19 vyvinula farmaceutická společnost InStar Technologies z Liberce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama