V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich laboratoře odhalily 6910, což je zhruba o 750 méně než před týdnem. S koronavirovou nákazou se nyní potýká necelých 100.000 lidí, většina má mírný průběh onemocnění.

Ilustrační foto
doporučujeme

21:52 - Počet lidí, kteří se nakazili koronavirem, na celém světě přesáhl 100 milionů. Vyplývá to ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj současné pandemie dlouhodobě sleduje. Asi 2,15 milionu lidí s koronavirovou infekcí zemřelo. V absolutních číslech nejvyšší počet infikovaných i smrtelných případů připadá na Spojené státy.

21:33 - Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně. První člověk s touto infekcí zemřel podle dostupných informací 11. ledna 2020. Počet nakažených ve světě začal zrychlovat loni v červenci, nyní celkový počet nakažených na světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 100 milionů. Posledních pět milionů nákaz přibylo za osm dní, předchozích pět milionů přibylo rovněž za osm dní a předtím stejný počet přibyl za šest dní. Ještě v polovině září byl přitom celkový počet nakažených ani ne třetinový - 30 milionů. Celkový počet úmrtí s covidem-19 podle JHU překročil 2,1 milionu.

20:48 - Ve Francii za uplynulý den přibylo 22.086 případů koronavirové infekce, což ve srovnání s 4240 o den dříve znamená prudký nárůst. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Údaje z dneška se příliš neliší od těch z minulého úterý, kdy se počet nově infikovaných zvýšil o 23.608.

20:00 - Nakažlivější mutace koronaviru, která byla odhalena v prosinci ve Velké Británii, se zatím podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) v ČR nešíří nekontrolovaně v celé společnosti, ale jde o jednotlivé případy. Hygienici podezřelé případy trasují přednostně a laboratoře zvyšují možnosti pro sekvenaci vzorků, která mutaci může potvrdit, řekl ministr dnes novinářům ve Sněmovně. Jeden potvrzený případ a podezření na 17 dalších potvrdila nemocnice ve středočeském Slaném.

19:12 - Podle britského ministerstva zdravotnictví zemřelo v zemi 100.162 lidí s pozitivním testem na koronavirus SARS-CoV-2. Británie se tak stala pátou zemí, kde počet mrtvých s covidem-19 překročil hranici 100.000 - po Spojených státech, Brazílii, Indii a Mexiku. Z těchto zemí je však Británie se svými 66 miliony obyvateli zdaleka nejméně lidnatá.

18:34 - Testovací místo na koronavirus pro pendlery v Pomezí nad Ohří od středy nebude fungovat. Pokud bude zájem, kraj ho na tomto hraniční přechodu do Německa obnoví v neděli 31. ledna a v pondělí 1. února. Dnes byl o testování malý zájem a kraj zatím nemá slíbenou pomoc vojáků, kteří by testovací místo personálně zajistili, informoval dnes hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

17:48 - V Polsku loni výrazně ubylo obyvatel. Podle statistiků zemřelo nejvíce lidí od druhé světové války a prudce se snížila také porodnost. Nepříznivý trend, který někteří označují za demografickou krizi, se přičítá i pandemii nemoci covid-19. S odvoláním na list Dziennik Gazeta Prawna to dnes uvedla agentura AP.

17:30 - Dalších skoro 4700 dávek vakcín proti nemoci covid-19 dorazilo dnes nemocnicím v Jihomoravském kraji. ČTK to zjistila od zástupců nemocnic. Vakcína poslouží na očkování zdravotníků i seniorů. Celkem v kraji dosud podstoupilo očkování zhruba 30.000 lidí.

16:42 -  Zastupitelé nejlidnatějšího italského regionu Lombardie se dnes pohádali při rozpravě o chybnému zápočtu nakažených koronavirem. Kvůli hádce musela během zasedání zastupitelstva zasahovat i policie, píše místní tisk. Omyl způsobil, že tento italský kraj zůstal o týden déle v nejvyšším stupni protiepidemických opatření.

16:19 - Nová americká administrativa si původně vytyčila za cíl očkovat proti koronaviru 100 milionů lidí do 100 dní od nástupu k moci, prezident Joe Biden však v pondělí naznačil, že by chtěl brzy dosáhnout až 1,5 milionů vakcinací denně. V USA sice v posledních dnech klesají denní počty nově infikovaných i zemřelých, experti se však stejně jako jinde na světě obávají dopadu nových a nakažlivějších variant viru.

16:03 - Německá vláda debatuje o omezení počtu příletů do země téměř na nulu s cílem zabránit šíření nakažlivějších mutací koronaviru. Deníku Bild to řekl německý ministr vnitra Horst Seehofer. Seehofer podle informací Bildu představil kancléřce Angele Merkelové plány, jak by se daly drasticky omezit cesty do Německa. 

15:40 - Registr k očkování proti koronaviru začal dnes odpoledne fungovat i pro zdravotníky. Za první zhruba hodinu se jich na webu podle mluvčího Národní agentury pro komunikační a informační technologie Lukáše Trnky registrovalo asi 2200. Ministerstvo avizovalo, že většina nově registrovaných zdravotníků nedostane rovnou termín k očkování, protože vakcíny není dostatek.

15:25 - Ve středních Čechách je k dnešnímu dni 18 případů britské mutace koronaviru, 17 nakažených potvrdil Státní zdravotní ústav, jednoho jiná laboratoř. "Jedná se ve dvou případech o rodinný výskyt, ostatní případy jsou buď bez vzájemné souvislosti, nebo souvislost mezi nimi ještě prošetřujeme," uvedla na dotaz ČTK Dana Taclová ze středočeské hygienické stanice.

15:06 - Počet lidí, kteří se v Indonésii od začátku epidemie nakazili koronavirem, překročil hranici jednoho milionu. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na indonéské ministerstvo zdravotnictví. Za poslední den přibylo v této zemi s 268 miliony obyvatel 13.094 infekcí.

14:55 - Venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že jeho vláda má léčivé kapky proti koronaviru. Jsou podle něj "zázračné" a stoprocentně "neutralizují koronavirus". Několik expertů, které v pondělí citoval argentinský server Infobae, ale varovalo před užíváním těchto kapek a Madurův projev označilo za další populistickou manipulaci.

14:47 - Slovensko rozšířilo možnost přihlásit se na očkování i pro osoby starší 75 let, oznámil dnes ministr zdravotnictví Marek Krajčí. V první fázi země očkovala hlavně zdravotníky a následně klienty a zaměstnance domovů seniorů. Slovensko se také potýká s krácením dodávek séra od firem Pfizer a BioNTech

14:40 - Írán schválil ruskou vakcínu Sputnik V k využití pro očkování proti koronaviru. Hodlá ji dovážet a podílet se také na její výrobě. V Moskvě to dnes řekl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf, který přijel jednat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem.

14:12 - Vakcína proti covidu-19 americké společnosti Moderna by měla být podávána ve dvou dávkách v odstupu 28 dní. Doporučil to dnes panel odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO), informovala agentura Reuters. Za výjimečných okolností je podle expertů možné druhou dávku aplikovat až po 42 dnech.

13:39 - Situace na hranicích s Bavorskem, kde se čeští pendleři před cestou do práce testují na koronavirus, se dnes oproti pondělí výrazně zklidnila. Nápor úřady očekávají opět ve středu, kdy skončí platnost rozboru těm, kteří si ho nechali vyhotovit v pondělí na začátku pracovního týdne. Bavorsko od českých přeshraničních pracovníků požaduje testy každých 48 hodin, což vede ke komplikacím. V Sasku, které je rovněž častým cílem českých pendlerů, postačují dva testy týdně, problémy zde tak zatím nejsou.

13:17 - Z deseti miliard korun, které po tlaku komunistů převedla vláda koncem prosince z rozpočtu armády do rezervy státního rozpočtu, mají být podle KSČM vyplaceny odměny pro zdravotníky a vojáky, kteří v nemocnicích a dalších zařízeních pomáhají se zvládáním epidemie covidu. Uvedl to dnes předseda KSČM Vojtěch Filip. Téma bude podle něj součástí dnešního jednání komunistů s hnutím ANO. Na schůzce budou lídři stran hodnotit toleranční dohodu, na jejímž základě KSČM podporuje menšinový kabinet ANO a ČSSD. Odehrát se měla ve čtvrtek, premiér Andrej Babiš ale podle Filipa požádal o změnu dohodnutého termínu.

12:54 - Nizozemsko zažilo už třetí neklidnou noc protestů proti nočnímu zákazu vycházení. Výtržníci v několika městech zapalovali ohně, házeli po policii kamení a rabovali obchody. Násilnosti v zemi pokračují už od soboty, kdy vláda ve snaze zpomalit epidemie covidu-19 zavedla noční zákaz vycházení od 21 hodin. Policie podle agentury Reuters v noci na dnešek zadržela 180 výtržníků. 

12:20 - Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) bude prosazovat, aby se ministři vyjadřovali k epidemické situaci na začátku každého jednání Sněmovny. Novinářům to před začátkem dnešního zasedání řekl předseda Starostů Vít Rakušan. Od ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) navíc STAN žádá vysvětlení několika sporných výroků o covidu-19.

11:37 - Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca dnes popřela zprávy německých médií, podle kterých má její vakcína proti covidu-19 u lidí nad 65 let jen osmiprocentní účinnost. Informace, kterou zveřejnily bulvární list Bild a ekonomický deník Handelsblatt, je podle firmy "naprosto nepravdivá".

10:59 - Protipandemická opatření, která nabízí ve čtvrtém stupni systém PES, nemají podle provozovatelů kin ekonomický význam. Otevřít kinosály se jim nevyplatí. Ve čtvrtém stupni, který by měl platit od 1. února, mohou totiž kina zaplnit jen 20 procent své kapacity. Diváci by navíc museli například doložit negativní test a vstupenku by měl doplnit alespoň dvojkový respirátor (FFP2). Podle provozovatelé kinosálů by tak šli do ještě větší ztráty, než když jsou kina zavřená.

10:25 - Brazilský nejvyšší soud povolil vyšetřování tamního ministra zdravotnictví Eduarda Pazuella kvůli kolapsu nemocnic v brazilském státě Amazonas. Generální prokuratura jej viní, že nereagoval včas a dostatečně na nárůst počtu nákaz koronavirem v tomto severobrazilském státě. Informovala o tom dnes agentura Europa Press.

10:13 - V Rusku za poslední den zemřelo dalších 564 lidí s covidem-19, celkový počet úmrtí v souvislosti s koronavirem tak v zemi překročil 70.000. Operativní štáb zároveň oznámil 18.241 nově potvrzených případů infekcí za 24 hodin, což je nejmenší denní přírůstek od konce října, uvedla agentura TASS, podle níž se denní bilance už osm dní drží pod 22.000 nově nakaženými denně.

9:42 - Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 1012 nakažených koronavirem. Jde o srovnatelný nárůst jako za minulé pondělí, zhruba o 40 případů nižší, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

9:39 - Na ministerstvu zdravotnictví dnes končí náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil od 1. září. Na twitteru o tom informoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). "Nesetkaly se naše představy o fungování sekce zdravotní péče," uvedl k tomu ministr.

9:23 - Očkování proti koronaviru začalo v ČR loni 27. prosince, stejně jako ve většině ostatních zemí Evropské unie (jen výjimky jako třeba Slovensko naočkovaly několik lidí už o den dříve). Vakcínu od firem Pfizer a BioNTech dostali jako první premiér Andrej Babiš (ANO) a pětadevadesátiletá válečná veteránka Emilie Řepíková. Právě na nejstarší skupinu obyvatel ve věku nad 80 let se nyní očkování v ČR soustředí, další skupinou jsou klienti domovů pro seniory a hlavně zdravotníci. Do pondělí 25. ledna bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví vyočkováno 207.043 dávek vakcíny, kromě té od Pfizer a BioNTech se již používá také očkovací látka společnosti Moderna. Většina lidí přitom dostala jen první ze dvou nutných dávek (druhou 13.802). ČR se s 1,94 procenta naočkované populace drží kolem průměru v EU (ten činí za celou unii necelá dvě procenta). Vůbec nejrychleji očkuje Izrael, kde vakcínu dostalo přes 40 procent lidí (a asi pět procent i druhou dávku).

8:57 - V nemocnicích bylo v pondělí s covidem-19 hospitalizováno 5852 lidí, o 175 více než v neděli. Počet pacientů v těžkém stavu ale klesl o 40 na 992. Do statistik od neděle přibylo dalších 165 úmrtí, celkem v Česku zemřelo s covidem 15.618 lidí. Index protiepidemického rizika PES klesl k dnešku o jeden bod na 68 bodů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

8:45 - Zdravotníci se dnes budou moci registrovat na očkování proti covidu-19. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by měl systém začít jejich registrace přijímat kolem poledne. Kvůli nedostatku vakcín se sice budou moci zdravotníci do systému registrovat, termín ale většinou nedostanou. V pátek ministerstvo zdravotnictví informovalo, že zdravotníků už je očkovaných asi 37 procent, tedy zhruba 63.000 lidí. Tvoří tak 57 procent všech očkovaných.

8:35 - Německo dnes ohlásilo 6408 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s covidem-19 za stejnou dobu zemřelo dalších 903 pacientů. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI).

8:24 - Hranice Nového Zélandu zůstanou nejspíš kvůli koronaviru zavřené většinu tohoto roku. Řekla to dnes premiérka Jacinda Ardernová, informovala agentura Reuters. S Austrálií či některými tichomořskými státy chce mít Nový Zéland cestovní dohody.

8:00 - Ministerstvo nyní tabulku opatření upravuje, dnes její aktualizaci projedná rada vlády a ve středu odborné skupiny ministerstva zdravotnictví. Pracovní návrhy se objevily minulý týden v médiích. Už dříve ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) avizoval, že ve stupních, kdy už bude povoleno shromažďování nebo pořádání akcí, by mohlo být možné navýšit kapacity, pokud budou mít účastníci negativní test na koronavirus. V pátém stupni opatření by mohla být například povolena výuka pro malotřídky, žáky 9. tříd a studenty maturitních ročníků nebo sportování ve dvou i ve vnitřních prostorách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Všechny laboratoře budou muset centrálně odesílat vzorky, sdělil Blatný

07.03.2021 14:48 Aktualizováno Podle připravovaného opatření budou muset všechny laboratoře v ČR posílat výsledky testů na…

Blatný naznačil, že by mohl rezignovat kvůli poradní skupině

07.03.2021 14:30 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by rezignoval na svou funkci ministra zdravotnictví,…

Blatný nevidí důvod k tomu, aby si lidé vakcíny proti koronaviru vybírali

07.03.2021 14:21 Lidé v ČR by ani do budoucna neměli mít podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) možnost…

Příští týden bude podle Blatného v nemocnicích nejkritičtější

07.03.2021 13:13 Příští týden bude z hlediska vytíženosti lůžek na jednotkách intenzivní péče nejkritičtější, řekl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama