Opatření se zpřísnila. Co vše se ode dneška mění?

Ode dneška platí v Česku zpřísněná protiepidemická opatření, například další omezení ubytovacích služeb. Vláda také ve čtvrtek rozhodla o obnovení zákazu návštěv v nemocnicích na odděleních akutní péče, cizinci smějí přijet do ČR pouze z nezbytných důvodů. Upravená opatření začala platit o půlnoci z pátku na dnešek.

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Ministři ve čtvrtek apelovali na lidi, aby omezili pohyb. Nejlepší je zůstat doma, řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že by se neměly setkávat rodiny, které spolu nežijí.

Ubytovací služby mohou nově využívat pouze lidé na služební cestě, a to bez rodinných příslušníků. Navíc se musí prokázat písemným potvrzením od zaměstnavatele nebo objednatele služby. Ubytovací zařízení budou muset potvrzení uchovávat. Lidé budou moci vyrazit do vlastních rekreačních objektů, ale pobývat v nich mohou pouze členové jedné domácnosti.

Vláda rovněž rozhodla, že lanovky a vleky už nebudou moci vozit kromě lyžařů ani pěší. Dosud byl provoz vleků omezen jen v souvislosti s užíváním sjezdovek. Zákaz se nebude vztahovat na činnosti typu veřejné obslužnosti, kritické infrastruktury, energetiky nebo záchranného systému.

Znovu platí také zákaz návštěv pacientů v nemocnicích u lidí na lůžkách akutní péče. Dál je však možná například přítomnost třetí osoby při porodu nebo návštěvy u lidí s omezenou svéprávností či u dětských pacientů. Vláda zakázala ještě prodej na tržištích, ve stáncích a mobilních zařízeních i pochůzkový prodej. Zůstat mohou pojízdné prodejny potravin či drogerie v obcích, kde toto zboží není dostupné.

Cizinci mohou nově přicestovat jen za studiem, prací, na nezbytné cesty za rodinou, do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb nebo například na svatbu či pohřeb. Policie zvláštní prověrky nechystá, pokračovat budou namátkové kontroly v příhraničních oblastech.

Vláda od minulého týdne zvažovala i nařízení nošení respirátorů na rizikových místech, ale ve čtvrtek ještě k tomuto kroku nesáhla. Používání respirátorů kabinet veřejnosti jen doporučil a také nařídil, že respirátory budou muset využívat instruktoři i žáci v autoškolách.

Policejní prezidium ČTK oznámilo, že nechystá kvůli zpřísnění opatření žádné speciální akce. "Opatření budou policisté kontrolovat jako dosud, tedy namátkově a v rámci běžného výkonu služby," řekl v pátek ČTK Ondřej Moravčík z tiskového oddělení prezidia.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přestaňme s vývojem české vakcíny, jde o drahý nesmysl. Ohledně Číny bych…

06.03.2021 22:22 Aktualizováno Ostře se vymezuje proti rozhodnutí vlády, která hodlá pokračovat ve výzkumu české vakcíny proti…

První víkend přísných opatření v Česku. Přibylo 13 tisíc nakažených

06.03.2021 22:00 Aktualizováno Česko čeká první víkend od zavedení přísných opatření proti šíření koronaviru. Podle ministra…

Informování vlády o očkování je podle praktických lékařů nedostatečné

06.03.2021 20:12 Aktualizováno Vláda informuje veřejnost o očkování proti nemoci covid-19 nedostatečně, myslí si 85 procent…

V pátek přibylo lehce přes 13 tisíc nakažených, méně než před týdnem

06.03.2021 10:14 Aktualizováno V Česku v pátek přibylo 13.074 lidí s nemocí covid-19, což je méně než ve čtvrtek i než před týdnem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama