Počty nakažených rapidně stoupají. Za pátek přes 4200 nových případů

V pátek přibylo v Česku 4224 nakažených koronavirem, což bylo nejvíce za den od 13. dubna. Počet případů nemoci covid-19 byl opět více než dvakrát vyšší než ve stejný den v předchozím týdnu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Skokově oproti předešlému pátku vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem-19, a to o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem-19 bylo jen za posledních sedm dní zaznamenáno 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnicích, je nyní nejvyšší od 24. května. Vážně nemocných je ze všech hospitalizovaných podle ministerstva 123 lidí. Množství těžkých případů také vytrvale roste, ale nárůst je mírnější než u celkového počtu hospitalizovaných. Oproti předchozímu pátku je vážně nemocných asi o třetinu více.

Počty nově nakažených, hospitalizovaných a zemřelých prudce rostou po celý tento týden. Ještě na začátku září se denní nárůsty množství nakažených pohybovaly pouze kolem dvou až tří stovek, hospitalizovaných bylo jen kolem 60 a počty zemřelých za týden se pohybovaly v jednotkách. Za celou dobu epidemie bylo v Česku od začátku loňského března zaznamenáno zhruba 1,73 milionu případů covidu-19. Zemřelo 30.608 nakažených.

Zároveň s denními nárůsty množství nakažených se výrazně zvyšuje i tzv. incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za sedm dní na 100.000 obyvatel. K dnešku toto číslo, používané státem pro určování protiepidemických opatření, stouplo z pátečních 154 případů na 176. Číslo roste ve všech krajích a Praze. Nejvyšší je s 275 případy stále v Moravskoslezském kraji a nejnižší s 62 případy v Královéhradeckém kraji.

V některých okresech už dokonce incidenční číslo překonalo hranici tří stovek, nejvyšší je se 405 případy na Českobudějovicku. Ministr školství Robert Plaga a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (oba za ANO) se ve čtvrtek dohodli na tom, že v okresech se sedmidenním výskytem nákazy nad 300 případů na 100.000 obyvatel se neočkovaní žáci budu muset 1. a 8. listopadu otestovat na koronavirus.

V poslední době se zvyšují rovněž počty testovaných. V pátek v minulém týdnu bylo provedeno zhruba 32.000 PCR testů a 85.000 antigenních, kdežto tento týden v pátek asi 45.000 PCR a 87.000 antigenních testů.

Vzhledem k prudkému růstu počtu nově nakažených, ale i navzdory zvyšování počtu testovaných stoupají podíly nově odhalených případů nákazy na počtu testů. U preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, vzrostl podíl pozitivních z 0,61 procenta za předchozí pátek na 1,47 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl ze 3,24 na 5,67 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil ze 7,50 na 15,20 procenta, což je nejvíce od 20. dubna.

Stoupají však v posledních dnech také denní počty očkovaných proti covidu-19. Za pátek bylo v Česku naočkováno přes 29.800 lidí, zhruba dvakrát více než před týdnem. Je to nejvíce očkovaných za den od 27. srpna. Předtím zájem o očkování několik měsíců prudce klesal, když se z červnových až 120.000 lidí za všední den propadly počty očkovaných na konci září až pod 10.000 za den. Celkem bylo od loňského začátku očkování proti covidu-19 podáno zhruba 12,06 milionu dávek vakcín a zhruba 6,05 milionu lidí bylo plně naočkováno.

Vláda ve středu na mimořádném jednání s ohledem na zhoršující se epidemickou situaci rozhodla, že od pondělí 25. října bude povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť. Týká se to případů, kdy se na jenom místě sejdou alespoň dva lidé a jsou od sebe méně než 1,5 metru. Povinnost se ale nebude vztahovat na náročné profese. Od listopadu pak bude muset personál restaurací kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Armáda České Republiky

Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát

Senát ve středu schválil novelu, která umožní zvýšení náborového příspěvku pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší snahy o zajištění dostatečného počtu personálu v Armádě České republiky. O návrhu předtím senátoři debatovali čtyři hodiny, přičemž hlavním tématem byla bezpečnost a obrana země.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

NOAA

Sbalte se, máte 90 minut. Trump vyházel meteorology z NOAA

Heather Welch, která se specializovala na mapování pohybu mořských živočichů a pomáhala předcházet srážkám lodí s velrybami, obdržela e-mail s oznámením o svém okamžitém propuštění. Měla pouhých 90 minut na sbalení věcí a odchod. Welch pracovala téměř deset let jako ekolog v Národním úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), který se stará o monitorování oceánů a klimatu.

před 7 hodinami

Rusko, Kreml

Ustupování Rusku nikdy nefungovalo. A historie to dokazuje

Od svého návratu do Bílého domu americký prezident Donald Trump výrazně přetvořil americkou politiku vůči Rusku a zvolil mnohem smířlivější přístup k Vladimiru Putinovi a válce na Ukrajině. Tento postoj zahrnuje omezení vojenské pomoci Ukrajině a tlak na Kyjev, aby přistoupil na nevýhodné podmínky ukončení bojů.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dal Trumpovi nezbytné minimum. Ale vůbec nic navíc

Před telefonátem mezi Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem americký lídr opakovaně zdůrazňoval význam tohoto rozhovoru. Výsledek ale mnoho důvodů k oslavám nepřinesl. Putin dal Trumpovi jen tolik, aby mohl hovořit o pokroku v mírových jednáních o Ukrajině, ale nic navíc.

před 11 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy