Při testování seniorů bude důležitá komunikace, říká ředitelka domova

Při testování na koronavirus bude pro dobrý průběh důležitá komunikace s klienty, uvedla ředitelka mělnického domova seniorů Drahomíra Pavlíková. Už nyní obyvatelé domova podle ní duševně strádají především kvůli izolaci. Podle aktuálního opatření ministerstva zdravotnictví by do týdne měli být všichni klienti i zaměstnanci domů pro seniory otestováni na koronavirus.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Na provádění testů jsou v mělnickém centru seniorů připraveni, odběry udělají místní zdravotnice. Zařízení poskytuje péči v pobytových službách bezmála 250 seniorům, proto bude testování náročné, ale zároveň bude podle ředitelky třeba klidné a přátelské jednání, aby se klienti nestresovali.

Péči se v mělnickém centru seniorů daří podle Pavlíkové zabezpečit bez problémů. U nikoho z klientů se nákaza nepotvrdila, u několika pracovníků ano, ale podařilo se zajistit brigádníky a dobrovolníky, postupně se vrací i zaměstnanci po karanténě.

Sociální izolaci se v centru snaží překonat třeba pomocí videohovorů s příbuznými. Vedení zajistilo i návštěvní buňku, v níž seniora a návštěvu dělí plexisklo, využívat ji ale mohou jen mobilní klienti. Její provoz začne po otestování osazenstva domova.

Vedoucí Pečovatelské služby Slaný Marcela Rezlerová dnes ČTK řekla, že situace ve slánských domech, kde služba působí, je dobrá. Aktuálně je jedna zaměstnankyně v karanténě a jedná klientka má koronavirus s lehkým průběhem.

Protože pečovatelská služba je jiná kategorie než běžný domov pro seniory, budou se pode Rezlerové testovat jen zaměstnanci, kterých je 20.

"Řešíme to s naším závodním lékařem, nemáme zdravotní personál," dodala vedoucí s tím, že podle informací z kraje mají být testy do konce tohoto týdne do zařízení doručeny a stačit mají na jeden až dva měsíce.

V domě s pečovatelskou službou je důrazně doporučený zákaz návštěv. Obyvatelé se, pokud to jejich stav umožňuje, schází s návštěvníky venku, chodí se procházet na místa, kde nebývá velké množství lidí, například do lesoparku. Funguje také akce zvaná Úsměv do schránky, kdy může kdokoliv poslat seniorům do domova pohled. Jeho obyvatelé si také povídají prostřednictvím místní pevné linky zdarma, a tak si podle vedoucí někdy povídají třeba hodinu v kuse.

Ministerstvo zdravotnictví chce testováním zamezit šíření viru mezi seniory, kteří patří do rizikové skupiny obyvatel. Průměrný věk pacientů v nemocnicích s covidem-19 stoupl podle ministerstva v posledních dnech na 70 let.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hejtman Vondrák: Situace s koronavirem se v kraji zhoršuje

05.12.2020 12:53 V Moravskoslezském kraji přibylo za pátek 625 lidí s koronavirem. Je to obdobný přírůstek jako v…

Počet nakažených dál roste. PES se zvýšil na 59 bodů, pak ministerstvo…

05.12.2020 11:01 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemickém systému PES k dnešnímu dni stouplo o dva body na 59, poté ho…

V Praze přibylo v pátek 411 případů covidu

05.12.2020 10:10 V Praze přibylo v pátek 411 případů nemoci covid-19, to je o 42 víc než před týdnem, ale o skoro…

Sněmovna schválila pravidla očkování proti covidu. Bude zdarma a dobrovolné

04.12.2020 22:01 Aktualizováno Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama