Primář: I v porodnici může být porod, do kterého není zasahováno

I v porodnici může podle primáře gynekologicko-porodnického oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Petra Kolka být porod, do kterého není nijak zasahováno. Nemocnice na zájem o přirozené porody reagují úpravou prostor na přívětivější. Krčská nemocnice za 1,4 milionu korun upravila čtyři porodní pokoje tak, aby tam rodička a její doprovod měli víc soukromí.

Eurozpravy.cz

V Praze se podobnou cestou vydaly například Fakultní nemocnice Bulovka a vinohradská nemocnice. V porodnici u Apolináře ve Všeobecné fakultní nemocnici má úpravy porodních prostor umožnit plánovaná dostavba.

"Naším cílem v rámci porodů je udělat rovnováhu mezi odborností a bezpečností pro rodičku a také tím, aby se tam cítila dobře rodička, ale i partner, který ji doprovází," uvedl Kolek. Porodnictví se v současné době soustředí na to, aby se rodička cítila pokud možno jako doma. Nemocniční zařízení tak reagují na stále větší zájem o domácí a alternativní porody.

"Ženy mají tendenci k tomu rodit doma, protože je to podle nich jediné přirozené. Ale i za zdmi porodnice může proběhnout fyziologický porod, do kterého není zasahováno, s minimální přítomností personálu," dodal. V krčské porodnici podle něj vedou už teď porody především porodní asistentky, lékaři přicházejí jen v případě komplikací. Stále se podle něj ale každé čtvrté miminko rodí císařským řezem.

Nový přístup podle Kolka nevyžaduje víc personálu. "Je to více času stráveného s pacientkami. Porod vyžaduje svůj čas. Pokud chceme, aby ženy skutečně rodily přirozeně, tak jim musíme dát čas. A to jsme se museli naučit," doplnil primář.

V nově upraveném porodním pokoji má žena vlastní sociální zařízení a zázemí pro doprovod včetně kuchyňského koutu. Podle vrchní sestry Lenky Cejpkové v nich mají k dispozici například gymnastické míče, ale také led nebo ohřívací polštářky k úlevě od bolesti.

"Na jednu stranu se snažíme, aby ženy rodily přirozeně nebo spontánně, ale na druhou stranu, pokud se ukáže, že porod je pro ženu náročnější, než čekala, nebo vyčerpávající, tak tu máme i prostředky, které jí mohou od porodu ulevit," vysvětlila. Přímo na pokoji je tak k dispozici rajský plyn či epidurální anestezie. Porodní pokoje i většinou jednolůžkové pokoje na poporodním oddělení jsou standard, bez další úhrady. V Thomayerově nemocnici rodí průměrně sedm žen za den.

Podobné prostory za poslední rok otevřely Fakultní nemocnice Bulovka a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Modernizaci za zhruba miliardu korun připravuje i porodnice U Apolináře, má zde vzniknout centrum porodní asistence a neonatologie specializované na předčasně narozené děti. Novou budovu porodnice podle Kolka plánují i v Krči.

V Česku je ročně asi 110.000 porodů, funguje 93 porodnic a 12 perinatologických center pro péči o nedonošené děti. Úmrtnost dětí je asi 4,7 promile a ročně zemře asi deset matek. Statistiky postihují jen porody v porodnicích, data o domácích porodech podle odborníků neexistují. Názory na domácí porody nebo porodní domy se různí, proti jsou hlavně lékaři. Kompromisem mají být podle lékařů právě centra porodní asistence v areálu porodnic, kde by byl kladen větší důraz na komunikaci, soukromí a přání rodičky.

Témata: EZ

Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci. Nastane už v sobotu

21.06.2021 18:00 Aktualizováno Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou před prázdninami, posunula…

Česko bude uznávat očkování občanů ve třetích zemích vakcínami schválenými…

21.06.2021 17:22 Aktualizováno Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou…

Zaměstnavatelé chtějí sami rozhodovat o rouškách či testech ve firmách

21.06.2021 15:53 Zaměstnavatelé žádají po vládě úpravu legislativy, aby mohli sami podle potřeby rozhodovat o nošení…

Platba za státní pojištěnce se v roce 2022 zvýší o 200 korun měsíčně

21.06.2021 12:55 Ministři zdravotnictví a financí Adam Vojtěch a Alena Schillerová (oba za ANO) se shodli na…

Ministerstvo zdravotnictví kvůli covidu prodlouží program na podporu…

21.06.2021 10:15 Ministerstvo zdravotnictví chce kvůli epidemii koronaviru o rok prodloužit dotační program na…

Přibylo více nakažených než minulou neděli, reprodukční číslo dál stoupá

21.06.2021 09:44 Testy v Česku v neděli potvrdily 57 případů koronaviru, před týdnem to bylo 41. Denní přírůstky…

V Thomayerově nemocnici byla otevřena banka mozkových tkání

21.06.2021 09:32 V pražské Fakultní Thomayerově nemocnici otevřeli banku mozkových tkání, je jediná na východ od…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

20.06.2021 21:47 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Očkování pro děti od 12 let se spustí 1. července

20.06.2021 18:15 Registrace k očkování proti koronaviru se dětem mezi 12 a 15 lety otevře 1. července, informoval…

Vojtěch udělá kvůli zrušeným opatřením audit na ministerstvu

20.06.2021 13:51 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zahájil na ministerstvu interní audit, který prověří…

Související:

Právě se děje