Prymula: Nakažený člen rodiny do hotelu, kvůli covidu se jedná o uzavření divadel

Zpřísněná opatření proti šíření nového koronaviru, která v pátek oznámí ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), se budou týkat kultury. Deníku Mladá fronta Dnes (MfD) ministr řekl, že se jedná o úplném uzavření například divadel. Dalším opatřením má být možnost, aby člen rodiny nakažený koronavirem mohl strávit karanténu v hotelu vybraném vládou.

Roman Prymula
doporučujeme

Zavedení zásadnějších opatření proti šíření nemoci covid-19 s platností od pondělí Prymula avizoval ve středu. České televizi řekl, že opatření se nedotknou ekonomiky, ale volnočasových aktivit a budou platit dva týdny. Opatření ministr oznámí v pátek.

"Ohledně kultury opatření rozhodně budou," řekl Prymula pro MfD. Uvedl, že se jedná o úplném uzavření například divadel, podle deníku nebudou ani koncerty a promítat nebudou kina. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ve středu avizoval, že další omezení kulturních akcí nepodpoří, pokud nedostane více peněz na záchranu kultury.

Prymula chce také zavést opatření, které má snížit přenos viru mezi rodinnými příslušníky. Nakažený člen rodiny by mohl strávit karanténu v hotelu. "Jde o lidi, kteří nemají možnost dodržovat doma karanténu tak, aby nebyli v kontaktu se svými blízkými. Těm zajistíme možnost, aby mohli být po dobu deseti dní jinde. To mohou být hotely," řekl ministr MfD.

O možnosti přesunout do hotelů část hospitalizovaných s koronavirem hovořil Prymula už ve středu. Mělo by jít o lidi, kteří nepotřebují zdravotní péči, pouze čekají na umístění do sociálních zařízení, řekl ministr rádiu Impuls. Cílem navrhovaného opatření je zvýšit volné kapacity nemocnic pro akutně nemocné s koronavirem. Prezident Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) v reakci na to ČTK řekl, že asociace zajistí pro tento účel kapacity po celé zemi. K dispozici by měly být hlavně hotely, které jsou nyní uzavřené.

Lidí nakažených novým koronavirem v Česku v posledních týdnech výrazně přibývá. Denní přírůstek lidí pozitivně testovaných v úterý poprvé překročil 4000. Od březnového začátku epidemie už bylo v zemi potvrzeno přes 92.000 případů nákazy, zhruba polovina z nich za září.

V poslední době navíc v Česku rychle přibývá hospitalizovaných, za poslední týden počet lidí s covidem-19 v nemocnicích vzrostl o víc než polovinu na 1563. Ještě výrazněji stouplo množství hospitalizovaných, kteří jsou ve vážném stavu, a to o tři čtvrtiny na 354.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Česko dá 160 milionů na odhalování nových variant koronaviru

12.04.2021 18:52 Vláda schválila dotační program na úhradu nákladů na sekvenaci vzorků z testů na covid-19, která…

Vakcína Johnson & Johnson dorazí do prvních ordinací lékařů 19. dubna

12.04.2021 17:17 První dodávka vakcíny Johnson & Johnson proti koronaviru by do ordinací praktických lékařů měla…

Omezení setkávání vychází z pandemického zákona i zákona o ochraně zdraví

12.04.2021 17:00 Mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které prodlužuje limit setkávání na nejvýše dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama