Prymula: Pokud vzroste počet infikovaných, vláda zostří opatření

Pokud bude počet infikovaných růst další týden, vláda opět zostří opatření přijatá proti šíření koronaviru. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). V případě lockdownu, tedy úplného uzavření života země, se podle něho počítá s omezením vycházení z domu mimo pracovní povinnosti.

Roman Prymula
doporučujeme

Prymula uvedl, že ani plány pro černý scénář nepočítají s tím, že nikdo nebude moct opouštět domov. Bylo by zřejmě omezeno vycházení v mimopracovních aktivitách na ještě nespecifikovanou vzdálenost od domu, lidé by mohli chodit nejvýš ve dvou, uvedl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci, na které vystoupil s Prymulou, nevyloučil, že k lockdownu, který v zemi panoval při první vlně epidemii na jaře, dojde. Vyzval lidi, aby situaci kolem viru přestali zlehčovat a důrazně žádal, aby opatření dodržovali. "Situace skutečně není dobrá. Situace je velmi vážná. Máme velký výskyt viru, který se šíří komunitně. Virus se chová jinak než na začátku roku," prohlásil. Lidi vyzval, aby o víkendu byli doma a příští týden pokud možno pracovali z domova.

Rekordní přírůstky nakažených koronavirem v Česku už přiměly vládu ke zpřísnění a rychlejšímu zavádění opatření proti šíření nákazy. Ode dneška platí uzavření restaurací a hospod ve 20:00 a uzavření posiloven a bazénů. Od pondělí 12. října na 14 dní vláda zavře divadla a kina, téměř zruší profesionální i amatérské sportování a přitvrdí také omezení pro nemocnice a úřady. Školákům se prodlouží podzimní prázdniny, na druhý stupeň základních škol se vrátí výuka na dálku.

Bez nových opatření by podle ministra Prymuly za dva týdny nemusely stačit kapacity zdravotnictví.

Do hotelů je možné přemístit z nemocnic zhruba 800 pacientů

Pacientů s jinými chorobami než covid, kteří zůstávají hospitalizováni ze sociálních důvodů a jejichž přemístění do hotelového ubytování by nemocnicím ulehčilo v době epidemie koronaviru, je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) zhruba 800. O použití hotelů pro tento účel jedná ministerstvo s asociací hotelů, řekl dnes Prymula na tiskové konferenci.

"My jsme na to vytvořili speciální pracovní skupinu, protože to je velká logistická operace a samozřejmě předpokládáme, že bude jednání s asociací a s těmi, kteří ty hotely zastupují a sdružují," řekl Hamáček. Podle něj je ale potřeba nejprve to připravit na straně státu a až potom o tom vyjednávat. "Do pondělka bychom měli mít první nástřel toho materiálu, který přesně rozdělí ta lůžka do těch čtyř kategorii, ty první dvě kategorie to jsou lůžka v nemocnicích nebo v nějakých specializovaných ústavech, takže v pondělí budeme vědět více, v tom příštím týdnu bychom zahájili konkrétní jednání," doplnil.

"Pacientů na sociálních hospitalizacích je poměrně málo ve velkých nemocnicích. Je jich více v nemocnicích menších, zhruba to vychází asi deset na okres," řekl Prymula. Nabídka hotelů podle něj vysoce převyšuje potřeby zdravotnictví.

V hotelech by podle Prymuly mohli být ubytováváni dobrovolně také nemocní s lehčím průběhem covidu z domácností, kteří nechtějí nakazit svou rodinu. Mohli by v nich bydlet i medici, kteří budou se zvládáním epidemie pomáhat. Podle Hamáčka bude třeba, aby byl v hotelech lékařský dohled. "Takže to bude určitě souviset s nějakým kroky vlády na straně mobilizace kapacit, protože zatím se ukazuje, že tím největším problémem může být nedostatek personálu," podotkl Hamáček. Zmínil zapojení mediků, studentů středních škol, popřípadě i ambulantních lékařů. "To jsou všechno věci, které připravuje ministerstvo zdravotnictví v rámci krizových opatření právě na ten příští týden," dodal.

Už ve čtvrtek ministr uvedl, že kabinet jedná s hoteliéry o platbách za ubytování nakažených, konkrétní výši platby nepřiblížil. Podle něj je tato možnost užitečná pro stát i pro provozovatele hotelových zařízení, kteří se kvůli propadu poptávky způsobenému pandemií potýkají s propadem tržeb.

Podle Radky Telyčkové ze společnosti Pomáháme hoteliérům by možnost nabídnou své kapacity mohla být pozitivní zejména pro zařízení, která bojují o přežití a jsou už od března uzavřena, uvedla ve čtvrtek. Vláda už na jaře jednala o tom, že hotely, které musely mít zavřeno, dostanou kompenzaci na každou neobsazenou postel.

Vlastní provoz hotelů a penzionů vláda podle opatření vyhlášených ve čtvrtek omezovat nehodlá. Podle Prymuly to aktuální situace nevyžaduje, protože v ubytovacích službách se nehromadí lidé, naplněny jsou kvůli podzimní sezoně i kvůli koronaviru jen z deseti až 15 procent.

Prymula vyzval zdravotníky pracující jinde k pomoci s koronavirem

Prymula vyzval dnes zdravotníky pracující v jiných profesích, aby pomohli při epidemii koronaviru. Kapacity zdravotnictví jsou podle něj omezeny i počty zaměstnanců. Za jediný den se covidem-19 nakazilo 85 lékařů a téměř 200 sester, řekl dnes na tiskové konferenci. Vláda v pondělí projedná opatření, které by mělo umožnit povolávání mediků.

"Budeme potřebovat ruku každého z nás, chceme vyzvat zdravotníky i v jiných profesích, aby pomohli," řekl Prymula na tiskové konferenci. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) na ní žádal veřejnost, aby respektovala přijatá opatření.

Česká lékařská komora na začátku října zveřejnila, že nakažených zdravotníků je přes 2500, z nich tisícovka je sester. Za září se jejich počet zdesetinásobil. Prymula v neděli v České televizi uvedl, že ve zdravotnických zařízeních se podle něj nakazilo asi deset procent z pozitivně testovaných lékařů a 17 procent sester. Zdravotnické odbory naopak minulý týden uvedly, že se jich v práci nakazila většina.

Ministr Prymula zopakoval, že se připravuje opatření, které v pondělí předloží vládě a které umožní povolání mediků. "Abychom mohli povolávat studenty zdravotnických profesí v posledních ročnících přípravy. V magisterských oborech půjde o šesté, případně páté ročníky, v bakalářských oborech poslední ročníky," upřesnil Prymula.

Studenti lékařských fakult v jarních měsících pracovali v nemocnicích, na odběrových místech nebo hygienických stanicích jako dobrovolníci. Jejich centrální dispečink koordinoval předěkan 3. LF David Marx. "Budu velmi rád za jeho obnovení, abychom měli centrální přehled," uvedl Prymula. Marx ve středu na odborné konferenci povolávání mediků podle krizového zákona kritizoval, podle něj není tento zákon pro takový typ práce vhodný a neřeší například odpovědnost za škody.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školy nelze jen tak otevřít. Máme až statisíce nakažených, můžeme jen vše…

30.10.2020 22:00 Aktualizováno Jednou z variant, jak v Česku omezit šíření koronaviru, je tvrdý lockdown. Ten sice nemá…

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

30.10.2020 22:00 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

Blatný přiznal, že podepsal petici Milionu chvilek proti Babišovi

30.10.2020 19:44 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) potvrdil, že v minulosti podepsal petici Milionu chvilek…

S covidem zemřelo už 3000 lidí. Česko má nejvyšší procento pozitivních…

30.10.2020 18:58 Počet úmrtí s koronavirem v Česku přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za poslední týden. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama