Prymula: Pokud vzroste počet infikovaných, vláda zostří opatření

Pokud bude počet infikovaných růst další týden, vláda opět zostří opatření přijatá proti šíření koronaviru. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). V případě lockdownu, tedy úplného uzavření života země, se podle něho počítá s omezením vycházení z domu mimo pracovní povinnosti.

Roman Prymula

Prymula uvedl, že ani plány pro černý scénář nepočítají s tím, že nikdo nebude moct opouštět domov. Bylo by zřejmě omezeno vycházení v mimopracovních aktivitách na ještě nespecifikovanou vzdálenost od domu, lidé by mohli chodit nejvýš ve dvou, uvedl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na tiskové konferenci, na které vystoupil s Prymulou, nevyloučil, že k lockdownu, který v zemi panoval při první vlně epidemii na jaře, dojde. Vyzval lidi, aby situaci kolem viru přestali zlehčovat a důrazně žádal, aby opatření dodržovali. "Situace skutečně není dobrá. Situace je velmi vážná. Máme velký výskyt viru, který se šíří komunitně. Virus se chová jinak než na začátku roku," prohlásil. Lidi vyzval, aby o víkendu byli doma a příští týden pokud možno pracovali z domova.

Rekordní přírůstky nakažených koronavirem v Česku už přiměly vládu ke zpřísnění a rychlejšímu zavádění opatření proti šíření nákazy. Ode dneška platí uzavření restaurací a hospod ve 20:00 a uzavření posiloven a bazénů. Od pondělí 12. října na 14 dní vláda zavře divadla a kina, téměř zruší profesionální i amatérské sportování a přitvrdí také omezení pro nemocnice a úřady. Školákům se prodlouží podzimní prázdniny, na druhý stupeň základních škol se vrátí výuka na dálku.

Bez nových opatření by podle ministra Prymuly za dva týdny nemusely stačit kapacity zdravotnictví.

Do hotelů je možné přemístit z nemocnic zhruba 800 pacientů

Pacientů s jinými chorobami než covid, kteří zůstávají hospitalizováni ze sociálních důvodů a jejichž přemístění do hotelového ubytování by nemocnicím ulehčilo v době epidemie koronaviru, je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) zhruba 800. O použití hotelů pro tento účel jedná ministerstvo s asociací hotelů, řekl dnes Prymula na tiskové konferenci.

"My jsme na to vytvořili speciální pracovní skupinu, protože to je velká logistická operace a samozřejmě předpokládáme, že bude jednání s asociací a s těmi, kteří ty hotely zastupují a sdružují," řekl Hamáček. Podle něj je ale potřeba nejprve to připravit na straně státu a až potom o tom vyjednávat. "Do pondělka bychom měli mít první nástřel toho materiálu, který přesně rozdělí ta lůžka do těch čtyř kategorii, ty první dvě kategorie to jsou lůžka v nemocnicích nebo v nějakých specializovaných ústavech, takže v pondělí budeme vědět více, v tom příštím týdnu bychom zahájili konkrétní jednání," doplnil.

"Pacientů na sociálních hospitalizacích je poměrně málo ve velkých nemocnicích. Je jich více v nemocnicích menších, zhruba to vychází asi deset na okres," řekl Prymula. Nabídka hotelů podle něj vysoce převyšuje potřeby zdravotnictví.

V hotelech by podle Prymuly mohli být ubytováváni dobrovolně také nemocní s lehčím průběhem covidu z domácností, kteří nechtějí nakazit svou rodinu. Mohli by v nich bydlet i medici, kteří budou se zvládáním epidemie pomáhat. Podle Hamáčka bude třeba, aby byl v hotelech lékařský dohled. "Takže to bude určitě souviset s nějakým kroky vlády na straně mobilizace kapacit, protože zatím se ukazuje, že tím největším problémem může být nedostatek personálu," podotkl Hamáček. Zmínil zapojení mediků, studentů středních škol, popřípadě i ambulantních lékařů. "To jsou všechno věci, které připravuje ministerstvo zdravotnictví v rámci krizových opatření právě na ten příští týden," dodal.

Už ve čtvrtek ministr uvedl, že kabinet jedná s hoteliéry o platbách za ubytování nakažených, konkrétní výši platby nepřiblížil. Podle něj je tato možnost užitečná pro stát i pro provozovatele hotelových zařízení, kteří se kvůli propadu poptávky způsobenému pandemií potýkají s propadem tržeb.

Podle Radky Telyčkové ze společnosti Pomáháme hoteliérům by možnost nabídnou své kapacity mohla být pozitivní zejména pro zařízení, která bojují o přežití a jsou už od března uzavřena, uvedla ve čtvrtek. Vláda už na jaře jednala o tom, že hotely, které musely mít zavřeno, dostanou kompenzaci na každou neobsazenou postel.

Vlastní provoz hotelů a penzionů vláda podle opatření vyhlášených ve čtvrtek omezovat nehodlá. Podle Prymuly to aktuální situace nevyžaduje, protože v ubytovacích službách se nehromadí lidé, naplněny jsou kvůli podzimní sezoně i kvůli koronaviru jen z deseti až 15 procent.

Prymula vyzval zdravotníky pracující jinde k pomoci s koronavirem

Prymula vyzval dnes zdravotníky pracující v jiných profesích, aby pomohli při epidemii koronaviru. Kapacity zdravotnictví jsou podle něj omezeny i počty zaměstnanců. Za jediný den se covidem-19 nakazilo 85 lékařů a téměř 200 sester, řekl dnes na tiskové konferenci. Vláda v pondělí projedná opatření, které by mělo umožnit povolávání mediků.

"Budeme potřebovat ruku každého z nás, chceme vyzvat zdravotníky i v jiných profesích, aby pomohli," řekl Prymula na tiskové konferenci. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) na ní žádal veřejnost, aby respektovala přijatá opatření.

Česká lékařská komora na začátku října zveřejnila, že nakažených zdravotníků je přes 2500, z nich tisícovka je sester. Za září se jejich počet zdesetinásobil. Prymula v neděli v České televizi uvedl, že ve zdravotnických zařízeních se podle něj nakazilo asi deset procent z pozitivně testovaných lékařů a 17 procent sester. Zdravotnické odbory naopak minulý týden uvedly, že se jich v práci nakazila většina.

Ministr Prymula zopakoval, že se připravuje opatření, které v pondělí předloží vládě a které umožní povolání mediků. "Abychom mohli povolávat studenty zdravotnických profesí v posledních ročnících přípravy. V magisterských oborech půjde o šesté, případně páté ročníky, v bakalářských oborech poslední ročníky," upřesnil Prymula.

Studenti lékařských fakult v jarních měsících pracovali v nemocnicích, na odběrových místech nebo hygienických stanicích jako dobrovolníci. Jejich centrální dispečink koordinoval předěkan 3. LF David Marx. "Budu velmi rád za jeho obnovení, abychom měli centrální přehled," uvedl Prymula. Marx ve středu na odborné konferenci povolávání mediků podle krizového zákona kritizoval, podle něj není tento zákon pro takový typ práce vhodný a neřeší například odpovědnost za škody.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

V Česku přibylo 672 případů nákazy, nejvíc od 24. května

28.09.2021 10:28 Aktualizováno V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Koronavirus v Česku: Nechráněných seniorů je stále přes 400 tisíc

28.09.2021 08:55 V Česku žije přes 416.000 seniorů, kteří stále nejsou chránění proti covidu-19 očkováním nebo…

Ministerstvo zdravotnictví upravilo opatření o vízech pro cizince

27.09.2021 18:11 Všichni cizinci budou znovu moci žádat o víza či povolení k dlouhodobému pobytu v ČR. V době…

Vláda uvolnila opatření pro dětské zájmové kroužky

27.09.2021 17:58 Aktualizováno Žáci a studenti se nebudou od čtvrtka 30. září kvůli návštěvám zájmových kroužků muset prokazovat…

Covid v Česku zrychluje. Přibylo víc případů než před týdnem

27.09.2021 08:52 V neděli laboratoře v Česku odhalily 250 pozitivních testů na koronavirus. V mezitýdenním srovnání…

V sobotu přibylo 409 nakažených, stouplo reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Aktualizováno Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

Vláda bude jednat o dalším rozvolnění opatření

25.09.2021 12:50 Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu-19. Týkat…

Češi nahlásili 8300 možných nežádoucích účinků vakcín. Nejčastěji únava,…

25.09.2021 12:05 V posledních šesti letech před epidemií covidu-19 zdravotníci a pacienti hlásili zhruba 700 až 1200…

V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19

25.09.2021 09:41 Aktualizováno V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Většina zdravotníků Fakultní nemocnice u svaté Anny má zájem o třetí dávku…

24.09.2021 16:31 První dávku vakcíny proti covidu-19 dostali už na konci loňského prosince nebo na začátku ledna,…

Související:

Právě se děje

reklama