Prymula pracuje na systému opatření proti covidu, patrně se sejde i vláda

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) přednesl na ranní videokonferenci vládní rady pro zdravotní rizika témata, která potřebuje vyřešit pro vypracování systému opatření proti covidu-19. Jednat bude nyní s jednotlivými ministry. Po jednání to ČTK řekl hejtman Vysočiny pověřený vedením Asociace krajů Jiří Běhounek (za ČSSD).

Roman Prymula
doporučujeme

Prymula by měl jednat s ministry kultury, školství, vnitra i dalšími resorty.

"Sejde se kvůli tomu, pravděpodobně ve čtvrtek, znovu vláda," uvedl Běhounek.

Prymula podle Běhounka na videokonferenci nepředstavil zhruba šest desítek opatření pro jednotlivé scénáře vývoje infekce, jak o nich mluví. "Zatím řekl několik nosných témat, o kterých se má bavit s ministry," uvedl. Dlouhodobý plán dalších opatření proti epidemii nového typu koronaviru ministr zdravotnictví slibuje představit v pátek 9. října. Chce oznámit, jaká méně zásadní nařízení začnou platit od pátku, jaká po 14 dnech a jaká budou dlouhodobá. Vláda bude ze souboru opatření vybírat mimo jiné s ohledem na ekonomické dopady.

Opozice vládu od jara kritizuje za nekoncepční a nepředvídatelné přijímání opatření proti šíření covidu, což neprospívá hospodářství. Vyčítá ji také špatnou komunikaci. Premiér Andrej Babiš (ANO) snahou o zlepšení v této oblasti vysvětlil nedávnou výměnu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

Prymula minulý týden prosadil návrh na znovuzavedení nouzového stavu, který začal platit v pondělí. Od opatření, která ho doprovází, si nový ministr slibuje zpomalení tempa přibývání nových případů, a to nejlépe v horizontu dvou týdnů.

Nárůst nakažených koronavirem v pondělí ale opět zrychlil. Přibylo 3119 potvrzených případů nemoci covid-19, což je čtvrtý nejvyšší přírůstek od začátku epidemie v zemi. Počet úmrtí lidí nakažených koronavirem stoupl v pondělí o 11 na celkových 758. U většiny nakažených má covid-19 lehký průběh.

V nemocnici skončilo jen zhruba 3,4 procenta z lidí, kteří jsou aktuálně nemocní. Počet hospitalizovaných se ale v poslední době rychle zvyšuje. Jen za minulý týden stoupl podle posledních údajů ministerstva o více než polovinu na 1242. Vzrostlo také množství pacientů s covidem-19 v nemocnicích, kteří jsou ve vážném stavu, a to o dvě pětiny na 265.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V pražských skladech leží podle primátora zbytečně 28 tisíc dávek vakcíny

09.03.2021 12:02 Ve skladech pražských státních nemocnic se nyní nachází zhruba 28.000 neaplikovaných dávek vakcíny…

Z Ústí nad Orlicí jede sanitka s pacientkou, veze ji do nemocnice v Polsku

09.03.2021 11:59 Aktualizováno Z Orlickoústecké nemocnice dnes po 9:00 vyjela sanitka Zdravotnické záchranné služby, která převáží…

Nemocnice zatím požádaly jen o jeden převoz pacientů do zahraničí

09.03.2021 11:55 Nemocnice zatím oficiálně požádaly jen o jeden převoz pacientů do zahraničí. O další nikdo zatím…

Lékaři ze svaté Anny v Brně varují před užíváním ivermektinu pro zvířata

09.03.2021 11:53 Lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se ohradili proti tvrzení, že léčba covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama