Rážová si pochvaluje přínos epidemie pro celý systém hygien

Testovací místa, laboratoře, hygieny, praktické lékaře, nemocnice, ale i armádu nebo soukromá call centra bylo třeba kvůli epidemii propojit, naučit spolupracovat a začít mezi nimi sdílet data. Na začátku byly ručně vyplňované excelové tabulky posílané mailem, po roce složitý systém, ze kterého denně dostává zprávy i premiér a další politici. V rozhovoru s ČTK to řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Jarmila Rážová (hygienička)

Na pozici náměstkyně ministra zdravotnictví nastoupila loni v březnu. Nejdříve jako pověřená řízením sekce, oficiálně jmenovaná byla v červnu.

"Práce hygieniků se změnila vzhledem k epidemické situaci velice zásadně," řekla Rážová. Bylo podle ní potřeba sjednotit práci čtrnácti krajských hygienických stanic (KHS) včetně využívání elektronických nástrojů, které v současné době pomáhají sdílet data a díky tomu řídit boj s epidemií. Sama byla dříve ředitelkou středočeské KHS. Na ministerstvo nastoupila poté, co vláda odvolala její předchůdkyní Evu Gottvaldovou.

"Výrazně jsme v loňském roce museli upozadit kontrolní činnost a další aktivity, které jsou jinak ze zákonů v kompetenci hygienické služby," uvedla Rážová. Běžně se hygienické stanice věnují například kontrolám v restauracích, ve školách nebo ochraně zdraví při práci. Od loňského jara se ale naprostá většina odborných pracovníků i z jiných odborů než protiepidemického věnuje epidemii covid-19.

Pro jejich činnost bylo nutné nastavit jednotnou metodiku. "Je to poměrně zásah do epidemiologické práce. Když případů není tolik, tak má (epidemiolog) mnohem víc času s lidmi hovořit a dopodrobna se ptát na epidemiologickou anamnézu. Jeden každý podle svých znalostí a podle situace," vysvětlila Rážová.

V současné době mají krajské hygienické stanice včetně Hygienické stanice hl. m. Prahy 2300 systemizovaných míst, od začátku epidemie o 134 míst navíc. "Hluboce před nimi smekám klobouk, protože pracují prakticky bez přestávky včetně víkendů, na úkor svého jedou soboty, neděle, od loňského února. Jsou to převážně ženy, takže je čeká doma i ta 'druhá směna'," dodala.

Jednotky zaměstnanců podle ní nápor nevydrželi a z KHS odešli, nebo se chystají odejít, až jim vznikne nárok na penzi. Na služebních místech přitom mohou být až do 70 let. "Věkový průměr lékařů na hygieně byl před začátkem epidemie 59 let," uvedla.

Na ministerstvu musely kvůli epidemii vzniknout nové poradní i výkonné složky. "Ministerstvo zdravotnictví není ministerstvo, které je operativní," vysvětlila Rážová. Vznikl proto už loni na jaře nadresortní Integrovaný centrální řídící tým, jehož členy jsou kromě zástupců resortu zdravotnictví a hygien právě zástupci operativních složek, jako je armáda nebo ministerstvo vnitra s policií a hasičským záchranným sborem.

Přímo na ministerstvu zdravotnictví pak funguje centrální řídící tým podléhající hlavnímu hygienikovi. Zásadní roli v něm hraje armáda. Podle Rážové propojuje a koordinuje všechny složky, které se na řešení epidemie podílejí.

"My jsme vydali mimořádné opatření, které nařídilo laboratořím provádět vyšetření. A oni pak dokázali laboratořím pomoct, aby se do vytvořeného systému mohli zapojit a hlásit výsledky centrálně přes elektronická rozhraní," vysvětlila.

Spolu s Národní agenturou pro komunikaci a informační technologie a Ústavem zdravotnických informací a statistiky pro to vytvořili elektronické nástroje. Rážová to považuje za velký přínos epidemie. Propojují testovací místa, laboratoře, praktické lékaře, hygienické stanice i nemocnice. Informace z jejich různých rozhraní se shromažďují v Informačním systému infekčních nemocí.

"Je to velké soukolí, všechna jeho kolečka musí fungovat, abychom měli informaci o jednotlivých lidech a situaci epidemie podle krajů, podle profesí, podle věku. Denně o tom informace posíláme panu premiérovi, Ústřednímu krizovému štábu, hejtmanům, krizovým štábům na kraji, dostávají to ředitelé všech krajských hygienických stanic, kterým to pomáhá hodnotit situaci u nich," popsala.

Systém se nastavil v době, kdy byl náměstkem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha pozdější ministr a poté poradce premiéra Roman Prymula. "Máme Integrovaný centrální řídící tým jako výkonnou složku. A pak máme tři pracovní skupiny, což je poradní orgán ministerstva," řekla Rážová. Tyto skupiny po odborné stránce pomáhají epidemii řešit. "Na základě jejich odborného názoru ministerstvo zdravotnictví vydává jednotlivá opatření," dodala. Personálně se ale za dobu epidemie skupiny měnily. Dvě z nich opustili jejich vedoucí, z epidemiologické v srpnu odešel Rastislav Maďar a z laboratorní v prosinci Marián Hajdúch.

Lékařům se doporučuje, aby u lidí s příznaky zvažovali i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

ON-LINE 86. den války: Putin obdržel hlášení o dobytí Azovstalu. Donbas má…

20.05.2022 22:20 Ruský ministr obrany Sergej Šojgu podal hlášení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi o "úplném…

Letní počasí dlouho nevydrží. Podle meteorologů se ochladí

19.05.2022 06:30 Zatímco závěr týdne přinese letní teploty, příští týden se ochladí. Podle meteorologů by teploty…

Počasí v Česku ovlivní bouřky, hrozí až do sobotního rána

20.05.2022 06:30 Meteorologové varují od dnešních 15:00 před bouřkami, které mohou zasáhnout celé území České…

Čtyři další země hlásí první případy opičích neštovic

20.05.2022 21:12 Po zjištění výskytu opičích neštovic v několika evropských zemích z tohoto týdne potvrdilo první…

Čeští lékaři by u lidí s příznaky měli zvažovat i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

Hospitalizovaných s covidem je nejméně od září, za sedm dní přibylo 2201…

20.05.2022 08:14 Nových případů nemoci covid-19 v Česku v mezitýdenním srovnání opět ubylo. Laboratoře za posledních…

Nových případů rakoviny prsu je víc než v roce 2002, úmrtnost ale klesá

19.05.2022 13:31 Nových případů rakoviny prsu je v současné době zhruba o třetinu víc než v době zavedení screeningu…

Reakce na pandemii byla pro většinu vlád bezprecedentní výzvou, řekl…

18.05.2022 14:04 Reakce na koronavirovou pandemii, která různé země zasáhla různou měrou, byla pro většinu vlád…

Platby za státní pojištěnce budou vycházet z inflace a růstu reálné mzdy

17.05.2022 19:01 Aktualizováno Vláda navrhne valorizaci plateb za státní pojištěnce podle vyměřovacího základu zvýšeného o inflaci…

Češi jsou více ochotní utrácet za nadstandardní zdravotní péči

17.05.2022 13:45 Češi jsou více ochotní utrácet za nadstandardní zdravotní péči. Přesto však tyto výdaje rostou jen…

Nemocnice mají nepoužitelné protilátky proti deltě za desítky milionů

13.05.2022 15:36 V nemocnicích zřizovaných kraji napříč Českou republikou zůstaly korun monoklonální protilátky…

Dvě dávky v Česku sníží riziko hospitalizace o více než 80 procent

13.05.2022 15:06 Aktualizováno Riziko hospitalizace seniorů nakažených variantou covidu-19 omikron po dvou dávkách očkování kleslo…

Covid v Česku zpomalil, ani jeden den počet nově nakažených nepřekročil…

13.05.2022 08:52 Epidemie koronaviru v Česku výrazně zpomalila. Za posledních sedm dní odhalily laboratoře 3886…

V Česku se po 27 letech objevil záškrt

12.05.2022 11:21 Aktualizováno U pacientky z Vysočiny se vyskytla raritní forma záškrtu. Zdrojem infekce bylo zřejmě domácí zvíře,…

Související:

Právě se děje

reklama