Restrikce nejsou dodržovány. Prymula naznačil, že přijdou další opatření proti covidu

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) naznačil, že mohou přijít další, přísnější opatření k omezení šíření nového koronaviru. Konkrétnější však dnes před poslanci nebyl. Řekl, že i za současných omezení je kontaktů mezi lidmi stále příliš mnoho.

Roman Prymula
doporučujeme

Restrikce podle Prymuly nejsou vždy dodržovány. Největší nápor na zdravotnický systém očekává Prymula mezi 3. a 11. listopadem.

"Tím je logické, že budeme muset zřejmě představit vládě přísnější opatření," řekl ministr. Nezbývá podle něho příliš času. "Na vrcholovou kapacitu, kterou už těžko ovlivníme, protože tady je doběh nějakých deseti až 14 dnů, že se dostaneme podle předpokladů se špičkou někdy 11. listopadu," uvedl.

Může být podle ministra potřeba 9000 až 11.000 standardních lůžek nebo lůžek s kyslíkem a 1500 až 3000 lůžek intenzivní péče pro pacienty se zvlášť těžkým průběhem onemocnění covid-19. Podle Prymuly může být k dispozici 10.000 až 12.000 lůžek. "Základní problém je péče na úrovni jednotek intenzivní péče a jednotek na ventilátorech, kde samozřejmě je kapacita omezená," poznamenal. Ministerstvo se nyní snaží podle Prymuly nakoupit 2000 oxygenátorů a 500 ventilátorů.

Jeden infikovaný člověk nyní nakazí podle ministra v průměru 1,37 až 1,47 dalšího člověka. Prymula také připomněl vysoký podíl pozitivně testovaných lidí, nákaza se podle něho dostává do rizikové skupiny seniorů. "My v tuto chvíli detekujeme vrcholek ledovce. Ale v té populaci už je mnohem větší nálož, než se původně odhadovalo," dodal Prymula.

Průzkum: Mezilidské kontakty v říjnu klesly zatím jen mírně

Češi při současné vlně epidemie koronaviru zatím jen mírně omezili své kontakty s ostatními, v druhém říjnovém týdnu byli v blízkém kontaktu v průměru s 20 lidmi. Proti letním prázdninám, kdy byla situace podobná jako před epidemií, je to zhruba o dva kontakty méně. Proti březnu, kdy se nákaza koronavirem začala šířit, je to však přibližně o 12 více. Vyplynulo to z výzkumu, který dnes zveřejnila organizace PAQ Research. Podle ní je současný stav dán mimo jiné tím, že práci z domova nyní využívá méně lidí než na jaře.

V první vlně epidemie mělo podle průzkumu kompletní home office 20 až 23 procent lidí a desetina pracovala napůl z práce a napůl z domova. V první polovině října pracovalo zcela z domova deset procent dotázaných a dalších osm procent částečně. Práce z domova, která obnáší zásadní pokles sociálních styků, tak byla na podobné úrovni jako na přelomu srpna a září.

"Nárůst mezilidských kontaktů zvyšuje pravděpodobnost komunitního šíření nemoci, v létě byla ale rizikovost zřejmě omezena i tím, že často byly venku," uvedli autoři průzkumu.

Nicméně obavy lidí ze šíření nemoci covid-19 se začaly o prázdninách opět zvyšovat a v současné době je podobná jako v dubnu. Velké starosti dělá epidemie 45 procentům lidí, na počátku dubna je vyjadřovalo o pět procentních bodů více lidí.

S nynějším nárůstem počtu nakažených se opět zvýšila obezřetnost občanů, jarních hodnot ale nedosahuje. Podle autorů průzkumu se skokově zvýšila v polovině září po znovuzavedení zavedení roušek ve vnitřních prostorách. V následujících dvou týdnech míra prevence stagnovala, zvýšila se pak v první polovině října.

Na jaře všechna opatření proti šíření koronaviru jako nošení roušky, mytí rukou, omezování fyzických kontaktů a pobytu na přelidněných místech a podobně dodržovaly dvě pětiny dotázaných. Koncem srpna u nich zůstala desetina respondentů. V polovině října se uvedených aktivit chránících před nemocí drželo 22 procent lidí.

Průzkumu v rámci výzkumného projektu Život během pandemie, na kterém se vedle PAQ Research podílí iniciativa IDEA AntiCovid a agentura NMS, zúčastnilo kolem 2400 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hygienický superústav? Novela zákona je potenciálně protiústavní, shodují…

02.12.2020 15:47 Navrhované změny fungování hygienické služby jsou podle právních expertů potenciálně protiústavní.…

Anticovid tým: Medici mají přestat pomáhat v nemocnicích, žádají ODS, TOP…

02.12.2020 13:48 Aktualizováno Stát by měl podle expertního týmu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 k covidu-19 přestat využívat v nemocnicích…

Zdravotnické prostředky mají být i na elektronický poukaz, návrh prošel…

02.12.2020 10:59 Poukazy na zdravotnické prostředky budou moci lékaři vydávat zřejmě také elektronicky. V nové…

Rozvolněním si zaděláváme na třetí vlnu. Vláda musí přesvědčit lidi, aby…

02.12.2020 09:46 Aktualizováno ROZHOVOR – Připouští, že čtvrteční rozvolnění, kdy otevřou obchody, restaurace i služby, se může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama