Roušky budeme nosit až sedm měsíců, odhaduje Vojtěch. Sundáme je zřejmě v březnu

V Česku bude od úterý 1. září znovu povinné zakrytí nosu a úst ve vnitřních prostorách, jako jsou obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy. Opatření, které má bránit šíření nového typu koronaviru po začátku školního roku, se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) může dodržovat až do března.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí oznámilo, že roušky budou muset lidé nosit ve všech prostředcích veřejné dopravy včetně meziměstských spojů, dále ve vnitřních prostorech, jako jsou obchody, obchodní centra a pošty a na vnitřních hromadných akcích bez ohledu na počet účastníků.

Školáci budou muset nosit roušky ve společných prostorách školy, tedy například na chodbách či toaletách. Výjimku by podobně jako na jaře měly dostat děti do dvou let, děti v mateřských školách nebo osoby se poruchou intelektu, jejichž mentální schopnosti to neumožňují.

O dalších výjimkách bude ministerstvo informovat dnes v poledne. Podle ministra se ale nepočítá s nošením roušek v restauracích nebo v provozech, kam není přístup veřejnosti, tedy například v kancelářích.

Do kdy bude povinnost nosit roušky platná zatím není jisté. Ve vysílání České televize Vojtěch sdělil, že předpokladem je jejich nošení do konce chřipkové sezony. "Ta se většinou pohybuje do konce března," uvedl.

Dodal, že jde o předpoklad, do kdy bychom podle něj roušky měli nosit, pokud se nic zásadního nestane. Co konkrétně by mohlo mít vliv na předpokládanou dobu nošení roušek ale neupřesnil.

Roušky jsou v tuto chvíli povinné ve zdravotnických zařízeních a v metru, kde je lidé dodržují. Za porušení nařízení může lidem hrozit až několikatisícová pokuta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nadějný lék proti koronaviru? Z Česka přichází pozitivní zpráva

26.09.2020 22:02 Aktualizováno Olomoucký Ústav molekulární a translační medicíny společně se svými kolegy z kanadské společnosti…

Covid ukázal, že jsme nezvládali ani chřipku. Hamáček nám může udělat v…

26.09.2020 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR - Vyhrožovat policií nezávislému kontrolnímu úřadu považuje bývalý mluvčí ministerstva…

Covid neustupuje. V pátek přibyl druhý největší počet nakažených

26.09.2020 22:02 Aktualizováno Počet případů nemoci covid-19 v Česku v pátek stoupl opět o téměř 3000, podobně jako ve čtvrtek.…

Prymula vyzval Čechy, aby zůstali doma. Příští týden bude dál omezeno…

26.09.2020 22:02 Aktualizováno Nárůst počtu nových případů nemoci covid-19, který byl minulý týden exponenciální, podle ministra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama