Alkohol že škodí zdraví? Vědci našli sedm důvodů, proč neabstinovat

Neustále jsme mediálně masírováni tragickými následky pití alkoholu. Samozřejmě není z logiky věci prospěšné se denně opíjet pod obraz. Je ale skutečně potřeba se "metle lidstva" zcela vyhýbat? Američtí výživový poradci uvádějí, že rozumná míra konzumace alkoholických nápojů existuje a liší se v závislosti na pohlaví a tělesné kondici jednotlivců.

Je všeobecně známo, že zdravá denní konzumace alkoholu činí u mužů čtyři deci vína, což odpovídá cca dvěma skleničkám. Ženy by naopak měly vypít maximálně jednu sklenici, tedy dvě deci. I zákoník práce s ním u určitých zaměstnání do jisté míry počítá. Například horníci mají právo požívat přímo na pracovišti nízkostupňová piva. To samé platí i o baletkách a jiných fyzicky náročných profesích. V čem konkrétně se nám střídmé pití alkoholických nápojů může vyplatit? Zde je celkem 7 důvodů:

1) Nižší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění

Lékařská fakulta Harvardské univerzity došla k závěru, že malé množství alkoholu zvyšuje hladinu lipoproteinů obsahujících vysokou hodnotu HDL, tedy dobrého cholesterolu, který chrání lidský organismus před srdečními chorobami. Konzumujeme-li alkoholické nápoje s mírou, můžeme počítat také s lepšími reakcemi na inzulín redukující cukr v krvi. Díky tomu se nám pak i více sráží krev, což výrazně snižuje pravděpodobnost mozkové mrtvice, kterou z velké části způsobují krevní sraženiny blokující tepny. 

2) Dlouhověkost

Příležitostné pití alkoholu zvyšuje věk dožití. Podle studií Katolické univerzity v italském Campobasu se u mužů i žen konzumujících denně čtyři až dva alkoholické nápoje snižuje pravděpodobnost předčasného úmrtí až o 18 %. Dr. Giovanni de Gateano, který se na jejím zpracování podílel, připomíná, že nejzdravější jsou malé dávky alkoholu u jídla. "Středomořská strava je tou nejdietnější a lidskému zdraví nejprospěšnější. Je pro ní typická konzumace alkoholických nápojů, zpravidla vína, u snídaně, oběda i večeře. Nesmíte ale pít alkohol mezi jídly," vysvětluje Gateano.

3) Zvyšuje sexuální apetit?

Zde bohužel neexistuje jasná vědecká shoda. Nejnovější průzkumy sice potvrzují, že umírněné pití alkoholu chrání muže před impotencí. Nicméně studie zveřejněná v roce 2009 v odborném časopise Journal of Sexual Medicine zaznamenala u mužů alkoholiků až o 30 % menší náchylnost k erektilním dysfunkcím. Jiného názoru je Kew-Kim Chem, epidemiolog University of West Australia, který na vzorku 1770 Australanů ukázal, že alkohol lidské sexualitě naopak škodí, a že by muži měli být v jeho konzumaci opatrní. 

4) Prevence rýmy

Podle analýzy Carnegie Mellon University jsou kuřáci náchylnější rýmě než pravidelní a střídmí konzumenti alkoholu, kteří ale zároveň nekouří. Svá tvrzení opřela o studii z roku 1993, provedenou na vzorku 391 lidí. Podle amerického deníku New York Times došli španělští vědci k závěru, že lidé, kteří týdně vypijí 8-14 sklenic červeného vína, jsou o 60 % méně náchylní k nachlazení. Příčinu toho hledali v antioxidačních vlastnostech vína.

5) Menší pravděpodobnost demence

Studie, která proběhla od roku 1977, s 365 tisícovou účastí, ukázala, že střídmí konzumenti alkoholu vykazují až o 23 % menší náchylnost kognitivním poruchám, Alzheimerově chorobě a jiným formám demence. Podle Dr. Edwarda J. Neafseyho alkohol sice útočí na mozkové buňky, ale tím je naopak nutí být odolnějšími. Musí se samozřejmě konzumovat v rozumné míře. "Abstinujícím alkoholikům rozhodně nedoporučuji začít znovu pít," varoval Neafsey.

6) Menší riziko vzniku žlučových kamenů

Vědci z University of East Anglia došli k závěru, že u lidí, kteří pravidelně konzumují dvě jednotky jakéhokoliv alkoholu, se až o jednu třetinu snižuje riziko vzniku žlučníkových kamenů. Opět se to ale s alkoholem nesmí přehánět. Jeho nadměrná konzumace naopak vede k zdravotním problémům.

7) Ochrana před cukrovkou 

Nizozemská studie potvrdila, že zdraví jedinci, kteří denně vypijí až dvě sklenice vína denně, jsou ve srovnání s abstinenty víc chráněni před rozvojem diabetu druhého typu. Dalo by se tedy konstatovat, že rozumné pití alkoholu může být i součástí zdravého životního stylu. Jen se člověk musí řídit selským rozumem, tedy všeho s mírou.

Související

Více souvisejících

Alkohol zdraví

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

4 podivuhodné evropské stavby, které v průvodcích nenajdete

Turistické brožury a příručky jsou skvělými pomocníky, když jste v novém městě poprvé. Pokud se ale na místo vracíte opakovaně, často Vám již novou inspiraci pro zajímavou procházku nenabídnou. Pojďme se společně podívat na místa neprávem opomíjená.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 9 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

Rusové dál spojují Ukrajince s terorem u Moskvy. Nesmyslná propaganda, zní z Bílého domu

Rusové ve čtvrtek prohlásili, že pachatelé teroristického útoku v koncertní síni Crocus City Hall u Moskvy dostali finanční podporu z Ukrajiny, přičemž mělo dojít k zadržení osoby podezřelé z toho, že pomáhala s financováním teroristů. Bílý dům označil vyjádření ruských představitelů za nesmyslnou propagandu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy