Alkohol že škodí zdraví? Vědci našli sedm důvodů, proč neabstinovat

Neustále jsme mediálně masírováni tragickými následky pití alkoholu. Samozřejmě není z logiky věci prospěšné se denně opíjet pod obraz. Je ale skutečně potřeba se "metle lidstva" zcela vyhýbat? Američtí výživový poradci uvádějí, že rozumná míra konzumace alkoholických nápojů existuje a liší se v závislosti na pohlaví a tělesné kondici jednotlivců.

Alkohol
doporučujeme

Je všeobecně známo, že zdravá denní konzumace alkoholu činí u mužů čtyři deci vína, což odpovídá cca dvěma skleničkám. Ženy by naopak měly vypít maximálně jednu sklenici, tedy dvě deci. I zákoník práce s ním u určitých zaměstnání do jisté míry počítá. Například horníci mají právo požívat přímo na pracovišti nízkostupňová piva. To samé platí i o baletkách a jiných fyzicky náročných profesích. V čem konkrétně se nám střídmé pití alkoholických nápojů může vyplatit? Zde je celkem 7 důvodů:

1) Nižší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění

Lékařská fakulta Harvardské univerzity došla k závěru, že malé množství alkoholu zvyšuje hladinu lipoproteinů obsahujících vysokou hodnotu HDL, tedy dobrého cholesterolu, který chrání lidský organismus před srdečními chorobami. Konzumujeme-li alkoholické nápoje s mírou, můžeme počítat také s lepšími reakcemi na inzulín redukující cukr v krvi. Díky tomu se nám pak i více sráží krev, což výrazně snižuje pravděpodobnost mozkové mrtvice, kterou z velké části způsobují krevní sraženiny blokující tepny. 

2) Dlouhověkost

Příležitostné pití alkoholu zvyšuje věk dožití. Podle studií Katolické univerzity v italském Campobasu se u mužů i žen konzumujících denně čtyři až dva alkoholické nápoje snižuje pravděpodobnost předčasného úmrtí až o 18 %. Dr. Giovanni de Gateano, který se na jejím zpracování podílel, připomíná, že nejzdravější jsou malé dávky alkoholu u jídla. "Středomořská strava je tou nejdietnější a lidskému zdraví nejprospěšnější. Je pro ní typická konzumace alkoholických nápojů, zpravidla vína, u snídaně, oběda i večeře. Nesmíte ale pít alkohol mezi jídly," vysvětluje Gateano.

3) Zvyšuje sexuální apetit?

Zde bohužel neexistuje jasná vědecká shoda. Nejnovější průzkumy sice potvrzují, že umírněné pití alkoholu chrání muže před impotencí. Nicméně studie zveřejněná v roce 2009 v odborném časopise Journal of Sexual Medicine zaznamenala u mužů alkoholiků až o 30 % menší náchylnost k erektilním dysfunkcím. Jiného názoru je Kew-Kim Chem, epidemiolog University of West Australia, který na vzorku 1770 Australanů ukázal, že alkohol lidské sexualitě naopak škodí, a že by muži měli být v jeho konzumaci opatrní. 

4) Prevence rýmy

Podle analýzy Carnegie Mellon University jsou kuřáci náchylnější rýmě než pravidelní a střídmí konzumenti alkoholu, kteří ale zároveň nekouří. Svá tvrzení opřela o studii z roku 1993, provedenou na vzorku 391 lidí. Podle amerického deníku New York Times došli španělští vědci k závěru, že lidé, kteří týdně vypijí 8-14 sklenic červeného vína, jsou o 60 % méně náchylní k nachlazení. Příčinu toho hledali v antioxidačních vlastnostech vína.

5) Menší pravděpodobnost demence

Studie, která proběhla od roku 1977, s 365 tisícovou účastí, ukázala, že střídmí konzumenti alkoholu vykazují až o 23 % menší náchylnost kognitivním poruchám, Alzheimerově chorobě a jiným formám demence. Podle Dr. Edwarda J. Neafseyho alkohol sice útočí na mozkové buňky, ale tím je naopak nutí být odolnějšími. Musí se samozřejmě konzumovat v rozumné míře. "Abstinujícím alkoholikům rozhodně nedoporučuji začít znovu pít," varoval Neafsey.

6) Menší riziko vzniku žlučových kamenů

Vědci z University of East Anglia došli k závěru, že u lidí, kteří pravidelně konzumují dvě jednotky jakéhokoliv alkoholu, se až o jednu třetinu snižuje riziko vzniku žlučníkových kamenů. Opět se to ale s alkoholem nesmí přehánět. Jeho nadměrná konzumace naopak vede k zdravotním problémům.

7) Ochrana před cukrovkou 

Nizozemská studie potvrdila, že zdraví jedinci, kteří denně vypijí až dvě sklenice vína denně, jsou ve srovnání s abstinenty víc chráněni před rozvojem diabetu druhého typu. Dalo by se tedy konstatovat, že rozumné pití alkoholu může být i součástí zdravého životního stylu. Jen se člověk musí řídit selským rozumem, tedy všeho s mírou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Šerpa Ang Rita (†72), s nímž první Čechoslováci dobyli Everest

21.09.2020 15:51 Ve věku 72 let zemřel jeden z nejznámějších nepálských horolezců, Šerpa Ang Rita. Proslavil se tím,…

Sbírky Rudolfa II. byly pověstné. Co obsahovaly a co se s nimi stalo?

20.09.2020 19:52 Aktualizováno Je všeobecně známo, že císař Rudolf II. sbíral umělecké a historické předměty či kuriozity.…

Co se vařilo a jedlo na středověkých hradech? Tehdejší menu vás zřejmě…

19.09.2020 17:29 Aktualizováno Divoké hony za zvuků lesních rohů a bohaté hostiny plné masa ve velkých síních. To je jistě to, co…

Pringles jsou pohromou recyklace. Známé lupínky dostanou ekologičtější obal

19.09.2020 13:15 Kdo by neznal křupavé lupínky, které při otevření udělají charakteristické „pop“. Pringles od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama