ROZHOVOR | Vakcína s čipem je nesmysl. Potřebujeme očkovat 100 tisíc lidí denně, říká pro EZ lékař

ROZHOVOR - Už přes rok se lidstvo potýká s pandemií nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Vakcínu proti nemoci covid-19 již máme, zároveň se ale vyrojilo mnoho konspirátorů a odpůrců očkování. Šíří například blud, že nás kdosi pomocí čipu ve vakcíně bude sledovat. „Populace dávno fatálně závislá na moderních technologiích se najednou bojí, že bude na někom závislá!?“ podivuje se v rozhovoru pro EuroZprávy.cz MUDr. Vladislav Chvála, vedoucí Střediska komplexní terapie psychosomatických poruch v Liberci. Rodinný terapeut a expert na psychosomatickou medicínu.

Momentálně patří mezi nejdiskutovanější témata vakcína proti nemoci covid-19. Co byste vzkázal odpůrcům očkování?

Očkování je dnes jediná obrana, kterou máme k dispozici proti pandemii. Je skoro zázrak, že jsme byli schopni v tak krátkém čase vyřešit rébus, jak vytvořit vakcínu proti RNA viru. Máme ji hlavně díky tomu, že jsme řešení hledali už dříve kvůli mnohem nebezpečnější nemoci SARS a technologie mezitím velmi pokročila. Dnes nestojíme před otázkou, zda očkovat nebo ne, ale jak to udělat, tak rychle a v takovém rozsahu, aby se dříve nezhroutil celý náš svět. Samozřejmě problémem nejsou jen odpůrci očkování, ale i zastánci dodržování dokonalého postupu při očkování.

Nejsem na to odborník, ale obávám se, že kdybychom měli dodržet všechny podmínky běžného očkování, nebude možné očkovat plošně a rychle. Je to jako ve válečné medicíně. Spousta postupů se musí zjednodušit, abyste zachránili co nejvíce životů. A my ve válce jsme.

Byl mezi Čechy odpor vůči očkování tak silný i dříve, nebo se tak stalo až s nástupem internetu, na kterém se šíří řada dezinformací a kdekdo ze sebe může dělat „odborníka“ přes virologii a epidemiologii?

Ano, ani já nejsem odborník na virologii a epidemiologii. A máte pravdu, že díky internetu je dnes slyšet všechny možné hlasy. Na každý názor najdete na síti argumenty, místo stále větší gramotnosti populace, jsme paradoxně v situaci, že nikdo nevěří ničemu.

Současný odpor k očkování v populaci postupně narůstal. Nejvíce mezi matkami inklinujícími k přírodnímu způsobu života. Ty se při péči o své děti cítí být pod tlakem očkovacího kalendáře. A přesto, že se očkování dělí na povinná, doporučená a nadstandartní a jednotlivé varianty mohou probírat se svým dětským lékařem, chtějí rozhodovat samy. Je za tím spíš touha po svobodě rozhodování. Navíc tomu všemu "nahrál" článek, který spojoval očkování dětí s onemocněním autismem. A i když bylo tohle podezření mnohokrát vyvráceno, protože se nezakládá na pravdě, v alternativních kruzích si žije vlastním životem. Je dobrým důvodem proč "neočkovat".

Mámy, které se již dlouho nesetkávají s nemocemi, které díky očkování zcela zmizely či ustoupily do pozadí, se přestaly bát. Nebojí se, že jim dítě může nebezpečně onemocnět, místo toho se bojí, že jim onemocní po očkování. Princip se obrátil. Přitom poměrně dlouho je chránila kolektivní proočkovanost, protože Česká Republika měla velmi precizně vypracovaný systém péče o děti, obzvlášť o ty malé.

Pozoruhodné je, že i jiné technologie byly podezřelé z vlivu na znepokojivý vývoj autismu. Například nástup chytrých telefonů, jejichž obrazovky poutají mnohem větší pozornost matek než obličeje jejich dětí, nový trend obracet dítě v kočárku obličejem ven, nikoli k matce, zkrátka značná redukce komunikace matek s dětmi. Ale to takovou pozornost matek nevyvolalo. Vinit očkování je pohodlnější. Výborné téma pro teorie spiknutí.

Když pomineme vyložené bludy a dezinformace (čip ve vakcíně atd.), přeci jenom lze pochopit jistou míru strachu některých lidí z nové vakcíny. Objevují se návrhy, že očkovaní budou mít výhody či že neočkovaní například nebudou moci cestovat do ciziny nebo jít do restaurace. Je pozitivní, respektive negativní motivace tou správnou cestou, jak lidskou psychiku „zlomit“?

Strach z jakéhokoli porušení tělesné integrity mají především děti. Vzpomeňte si na hrůzu před lékařskými prohlídkami v dětství. Ten musely matky vždy překonávat. Když se začaly bát ještě i matky, začalo přibývat komplikací. Dítě totiž reaguje víc na psychický stav matky, než si myslíme. To jsou ale faktory, které současný medicínský výzkum neumí zohlednit. Ten současný strach z očkování proti koronaviru se ale netýká dětí. Myslím, že je spíš projevem zásadní nedůvěry populace k vládnoucím elitám. „Co když nám chtějí něco zlého udělat?“ ptají se vyděšeně. Nejnápadnější jsou fantazie, že se stanou na někom závislí. (To je ta pitomost o čipu ve vakcíně.) Populace dávno fatálně závislá na moderních technologiích se najednou bojí, že bude na někom závislá!? Umíte si představit, co by se asi stalo, kdyby najednou vypnuli proud?

Pokud jde o ta omezení neočkovaných, tak to není nic nového. Dnes už asi nikdo neví, že pas byl původně dokument o tom, že přicházíte z oblasti, kde není mor. Vůbec bych se nedivil, kdyby třeba letecké společnosti začaly potvrzení o očkování vyžadovat. Vždyť jde o kolektivní bezpečnost. Nejde o to „zlomit“ odpírače očkování. Jde o kolektivní bezpečnost.

Stává se, že rodič odmítne dát očkovat své dítě. Jak by podle Vás měl v takovém případě lékař postupovat? Některé případy skončily dokonce až u Ústavního soudu…

Stává se to. Dobrý pediatr ale umí s matkami jednat tak, aby se to stávalo co nejméně. Přeci jen si matka přeje mít zdravé dítě. Soudní dohry jsou extrémním případem fatální neschopnosti komunikovat. V horším případě podlehne lékař tlaku alternativní matky a vydá potvrzení o provedeném očkování, ačkoli dítě očkováno nebylo. V naší praxi jsme se s tím setkali naštěstí jen jednou. Falešné potvrzení o očkování značně zkomplikovalo situaci.

Jak hodnotíte dosavadní očkovací strategii vlády?

Jakou strategii? Žádnou pořádnou jsem zatím neviděl. Slyším, že si to vzal na starost sám pan premiér, ale většina opatření do periferie nedojde. Když vidím záběry z ordinací, kde se očkuje, a vím, jak to v taková ordinace funguje, říkám si, že takhle se dají počítat leda tak ovečky před spaním.

Tohle není běžná mírová situace, kdy se nic moc nestane, když na mě zapomenou, aspoň mám pokoj. Tohle je válka. Potřebujeme očkovat sto tisíc denně! Takhle amatérsky se to ale udělat nedá. Snad se ten chaos nakonec vyjasní.

A jak se celkově díváte na postup vlády v boji s epidemií?

Vím, že se snaží, mnozí ani nemají čas jít spát. Nerad je kritizuju, ale už dost dlouho vidíme, kolik práce a peněz tady přichází na zmar. Vůle premiéra, který chce řídit stát jak firmu, naráží na realitu, že stát není firma. Je to něco jiného. Je to živý organizmus. Ani ten nejlepší záměr nemusí vůbec do periferie dojít. Když lidi nezískáte, ničeho nedosáhnete. A když vám nedůvěřují, nemůžete je získat.

Podle nedávného vyjádření britského psychiatra je pandemie koronaviru největší zátěží na lidskou psychiku od 2. světové války. Souhlasíte s tímto tvrzení?

Může to tak být. Navíc přišla ta mimořádná zátěž zdánlivě z ničeho. Kdo byl jen trochu „in“ čekal, že něco přijde už několik let. Tým odborníků kolem Miroslava Bárty se do hloubky zabýval podobnými situacemi v knize Kolaps a regenerace již v roce 2011. V minulém roce vyšla další podobná studie odborníků kolem Václava Cílka Věk nerovnováhy, kde jsme s Trapkovou psali o odolnosti rodiny v těžkých situacích. Kdo chtěl vidět, viděl.

Potíž je, že lidé raději naslouchají těm, kdo jim slibují, že se nic nemůže stát. Raději věřit krásným bludům než se dívat realitě do očí. Tomu se říká popírání a je to psychologická obrana. Nejde přeci o to, strašit, ale být připraven a něco dělat. Nejvíce totiž psychiku zatěžuje situace, kterou nečekáme, a nad kterou nemáme kontrolu.

Setkáváte se ve své ordinaci s případy, kdy mají lidé psychosomatické problémy, které lze připsat na vrub epidemii koronaviru?

Samozřejmě tato situace všechny zatěžuje. Začínají chodit sestřičky z nejtěžších zdravotnických provozů s těžkým syndromem vyhoření. Často jsou to matky malých dětí, které nemohou poslat do školy, v práci mají nepředstavitelný tlak u pacientů, kteří nemohou sami dýchat a je otázka, kdy je bude možné od přístrojů odpojit. Tam by měli jít pracovat ti, kdo volají po zrušení vládních opatření.

Jaké rady byste dal lidem k „posílení“ psychiky v současné nelehké situaci?

Je to těžké. Vypadá to, že jsme oběti nějakého špatného viru, nebo snad někoho, kdo ho vypustil. Hledání viníka, vymýšlení konspiračních teorií, nepomáhá. Nepomůže ani „obětování“ těch asi 3 miliónů lidí rizikové části populace, zrušení opatření a nastartování ekonomiky, jako by se nic nedělo.

Jedinou cestu, kterou vidím, je cesta k sobě, ke svým blízkým. Dobrovolné stažení se do malého světa, který může fungovat, jak nejlépe to v omezených možnostech půjde, dokud epidemie nepoleví. A pokud bude možné nechat se očkovat, tak očkovat. I to vám zajistí klid. Ten svět před koronavirem neměl jen výhody. Vždyť už jsme nevěděli, co dřív stihnout. Odolnost jedince je závislá na odolnosti rodiny. Podívejte se, kde ji máte a v jakém je stavu.

Epidemie dříve či později ustoupí. Lze už nyní odhadnout, jak bude vypadat společnost v době „postkoronavirové“?

To opravdu nevím. Kéž by došlo k proměně, k pochopení našeho místa v našem malém světě. Ale jsem skeptický. Lidem se tolik možností, kolik jich měli, líbilo. Budou to chtít zas, a budou chtít víc.

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Vladislav Chvála (sexuolog) rozhovor Andrej Babiš lékaři děti Konspirační teorie psychologie Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Jan Masaryk v rakvi

Policie znovuotevřela případ záhadné smrti Jana Masaryka

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) oznámil znovuotevření případu záhadné smrti ministra zahraničí Jana Masaryka, která se odehrála 10. března 1948 v Černínském paláci, sídle Ministerstva zahraničních věcí tehdejšího Československa. K tomuto kroku vedlo nalezení dosud neznámých dokumentů z diplomatických a zpravodajských archivů několika zemí, včetně USA, Velké Británie a Francie.

před 1 hodinou

Elon Musk

Muskova podpora AfD rozzuřila Poláky. Krajní pravice v EU roste navzdory historické zkušenosti

Krajně pravicové strany v Evropě dále posilují a získávají moc v zemích jako Itálie, Finsko či Slovensko. V Německu mezitím usiluje o větší vliv nacionalistická Alternativa pro Německo (AfD), která během kampaně před únorovými parlamentními volbami obdržela podporu od Elona Muska. Ten vyzval Němce, aby se odpoutali od pocitu viny spojeného s druhou světovou válkou, čímž vyvolal ostrou kritiku zejména v Polsku.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mette Frederiksenová a Kaja Kallasová, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Došlo jim, že to není vtip. Evropští lídři se spojují proti Trumpovi

Evropská unie se ocitla v napjaté situaci kvůli novému geopolitickému konfliktu: návratu Donalda Trumpa do Bílého domu a jeho odhodlání získat Grónsko. Původně absurdní nápad, který vzbudil spíše posměch, nyní přerostl v naléhavé téma mezinárodních jednání. Dánská premiérka Mette Frederiksenová intenzivně jedná s evropskými lídry, aby zabránila možnému americkému zásahu do suverenity této arktické oblasti, uvedl server Politico.

před 3 hodinami

Senát ČR

Senát odmítl zvýšení platů politiků

Po intenzivní dvouhodinové debatě Senát odmítl novelu zákona, která měla zvýšit platy ústavních činitelů o téměř sedm procent. Tento krok způsobil komplikace při výpočtu lednových výplat soudců, státních zástupců a vrcholných politiků, neboť od 1. ledna chybí mechanismus upravující jejich výši v důsledku zásahu Ústavního soudu. Prezident dostane novelu k podpisu až 16. února, po uplynutí tzv. marné lhůty.

před 5 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina vyřadila už třetinu Severokorejců. Raději si odpálí granát pod hlavou, než aby padli do zajetí

Severokorejští vojáci se v posledních měsících stali novým fenoménem na bojišti války na Ukrajině, přičemž jejich nasazení přitahuje pozornost zejména kvůli jejich brutálním a zdánlivě sebevražedným taktikám. Podle západních zpravodajských služeb bylo do Ruska vysláno až 12 000 severokorejských vojáků, přičemž asi 4 000 z nich již bylo zabito nebo zraněno. Severní Korea tím podporuje ruské jednotky v oblasti Kurské oblasti, kde čelí ukrajinským protiofenzivám, uvedl server CNN.

před 6 hodinami

Boom Supersonic XB-1

Revoluce v cestování: Supersonické letouny se vrací, po tragickém Concorde je tu XB-1

Supersonické cestování, které před lety slibovalo revoluci v letecké dopravě, se po dlouhé pauze vrací na scénu. Americká společnost Boom Supersonic plánuje uskutečnit historický milník – testovací let letounu XB-1, který má poprvé překonat rychlost zvuku. Událost se má odehrát 28. ledna v Mojave v Kalifornii, kdy letoun vzlétne v 7:45 místního času, píše CNN.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Írán: Útok USA na naše jaderná zařízení by byl šílený. Vyhoďte Izraelce do Grónska, poradil Trumpovi

Íránský ministr zahraničí varoval, že jakýkoliv útok na íránská jaderná zařízení ze strany Izraele či Spojených států by byl „naprosto šílený“ a způsobil by „velmi špatnou katastrofu“ v celém regionu. Tato prohlášení zazněla během exkluzivního rozhovoru pro Sky News, kde Abbas Aragčí poprvé od inaugurace Donalda Trumpa komentoval současné napětí mezi Íránem a jeho západními rivaly.

před 10 hodinami

Donald Trump

Trump se poprvé vyjádřil k čínskému AI DeepSeek

Donald Trump označil uvedení chatbota od čínské společnosti DeepSeek za „budíček“ pro americké technologické firmy, které se snaží udržet svou dominanci v oblasti umělé inteligence (AI). Tento krok vyvolal obrovské otřesy na finančních trzích, když čínský model R1, vyvinutý za zlomek nákladů oproti konkurentům jako OpenAI či Google, způsobil propad o hodnotě 1 bilionu dolarů na předních amerických technologických indexech.

před 10 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Brutalita Rusů nezná mezí. Během vteřiny vyhladili tři generace rodiny

Na hřbitově ve městě Zaporizžja na jižní Ukrajině leží hrob malého Adama Buhajova, kterého obklopují plyšoví medvídci. Sedmnáctiměsíční chlapec zde však není sám. Je pohřben se svou matkou Sofií Buhajovou (27) a prababičkou Tetianou Tarasevyčovou (68). Všichni tři zahynuli 7. listopadu 2023 při ruském útoku, který zasáhl jejich bytový dům.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Charles-Étienne Beaudry

Kanadský politolog pro EZ: Obchodní válka by byla devastující. Trump plive na největší úspěch posledních století

Kanadský politolog Charles-Étienne Beaudry se v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjádřil k otázce, jak je jeho země připravena na druhý prezidentský termín Donalda Trumpa. Obchodní válka mezi Spojenými státy a Kanadou by podle něj měla devastující dopady, přičemž Kanada je připravena reagovat protiopatřeními, pokud by se Trump rozhodl takový krok podniknout. Kanaďané jsou navíc hluboce pobouřeni výroky, že by jejich země mohla být začleněna do Spojených států.

před 13 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

USA vs Čína: Kdo vyhraje novou obchodní válku?

Bývalý americký prezident Donald Trump během svého prvního funkčního období zahájil obchodní válku s Čínou, která trvala dva roky. Nyní, když znovu usedá do Bílého domu, hrozí, že se tento konflikt zopakuje – a možná ještě s větší intenzitou. Již před nástupem do úřadu vyhrožoval Číně zavedením masivních cel ve výši až 60 %, pokud nebude omezena obchodní bilance ve prospěch USA. Další cla plánoval v reakci na údajné čínské zasílání fentanylu do USA či pokusy Pekingu vytvořit konkurenční měnu vůči dolaru.

před 14 hodinami

umělá inteligence (AI)

Čínská umělá inteligence světu vyrazila dech. Otřásá technologickým trhem, akcie zažily největší propad v historii

Americké akciové trhy zažily v pondělí prudký propad, když čínská technologická společnost DeepSeek oznámila pokrok, který zpochybnil dosavadní dominanci amerického technologického průmyslu v oblasti umělé inteligence. Tato méně známá firma představila svůj nový model R1, konkurenta ChatGPT, který nabízí obdobné schopnosti při zlomku nákladů oproti technologiím vyvinutým giganty, jako jsou OpenAI, Google nebo Meta.

před 14 hodinami

před 16 hodinami

včera

včera

Slibem nezarmoutíš. Babiš odstartoval ostrou předvolební kampaň v Třinci

Expremiér Andrej Babiš (ANO) má momentálně podle průzkumů nakročeno zpátky do Strakovy akademie. Předvolební kampaň už je v plném proudu a její součástí jsou setkání s občany. Babiš při mítinku v Třinci lidem nastínil, co by hnutí prosazovalo, pokud v letošních volbách opravdu zvítězí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy