Revoluce v cestování: Supersonické letouny se vrací, po tragickém Concorde je tu XB-1

Supersonické cestování, které před lety slibovalo revoluci v letecké dopravě, se po dlouhé pauze vrací na scénu. Americká společnost Boom Supersonic plánuje uskutečnit historický milník – testovací let letounu XB-1, který má poprvé překonat rychlost zvuku. Událost se má odehrát 28. ledna v Mojave v Kalifornii, kdy letoun vzlétne v 7:45 místního času, píše CNN.

XB-1, známý také jako demonstrátor technologie, představuje první krok na cestě k vývoji komerčního nadzvukového letounu Overture. Tento ambiciózní projekt si už nyní získal velký zájem – aerolinky jako American Airlines, United Airlines a Japan Airlines si objednaly či předobjednaly celkem 130 těchto letadel.

XB-1, který dosud absolvoval 11 úspěšných testovacích letů, by měl během nadcházejícího letu dosáhnout rychlosti Mach 1.1 (zhruba 1 358 km/h). Dosavadní rekord letounu, Mach 0.95, byl dosažen při posledním testovacím letu 10. ledna. Pokud vše půjde podle plánu, půjde o první civilní nadzvukový letoun vyrobený v USA a zároveň o světově první nezávisle vyvinutý supersonický letoun.

XB-1 je navržen podobně jako legendární Concorde s dlouhým nosem a vysokým úhlem náběhu při vzletu a přistání, což pilotům ztěžuje výhled na ranvej. Na rozdíl od Concordu však XB-1 využívá pokročilý systém rozšířené reality, který zajišťuje dokonalou viditelnost bez potřeby pohyblivého „sklápěcího“ nosu, čímž se eliminuje přebytečná váha a složitost.

Letoun je vyroben téměř výhradně z uhlíkových kompozitů, které jsou pevné a lehké. Overture, jehož sériová výroba se plánuje ve speciálním závodě v Severní Karolíně, bude poháněn běžnými proudovými motory a schopen využívat až 100% udržitelné letecké palivo (SAF).

Boom Supersonic věří, že supersonické cestování se v příštích letech stane standardem. Generální ředitel společnosti Blake Scholl již v roce 2024 prohlásil, že věří v návrat nadzvukových letů a jejich zpřístupnění běžným cestujícím. Podle něj by Overture měl přepravovat 64 až 80 pasažérů rychlostí Mach 1.7, což je přibližně dvojnásobek rychlosti současných letounů.

Scholl dokonce vyjádřil ambici, aby jednou bylo možné „letět kamkoli na světě během čtyř hodin za 100 dolarů“. Tento cíl považuje za svou „severní hvězdu“, která ho motivuje k posunu technologie vpřed.

Na rozdíl od vývoje Concordu, který byl založen na nákladném testování fyzických modelů v aerodynamických tunelech, Boom Supersonic využívá digitální simulace. Ty umožňují provést stovky testů přes noc za zlomek nákladů, což významně urychluje vývoj a snižuje náklady.

Boom Supersonic také sází na udržitelnou budoucnost. Ačkoli SAF zatím není dostatečně rozšířené a jeho cena je vysoká, Scholl věří, že se stane standardem pro dálkové lety.

Vzhledem k pokroku v oblasti aerodynamiky, materiálů a pohonných systémů se zdá, že návrat nadzvukové dopravy je na dosah. Pokud vše půjde podle plánu, Overture by mohl začít létat do konce tohoto desetiletí, čímž by otevřel novou kapitolu v dějinách letecké dopravy. 

Související

Koncept letadla Overture

Nadzvukové létání se po 20 letech vrací. Je ale potřeba vyřešit zásadní problém

Po více než dvou dekádách od vyřazení slavného Concordu se nadzvukové lety vracejí do hry – tentokrát možná i nad pevninskými Spojenými státy. Boom Supersonic, ambiciózní startup z Colorada, pracuje na vývoji letadla Overture, které má být prvním komerčním nadzvukovým letounem od dob Concordu. K tomu ale bude potřeba odstranit jeden zásadní zákaz: létání nadzvukovou rychlostí nad pevninou USA.
Boom Supersonic XB-1

Návrat nadzvukových letadel zkrátí lety do USA na pět hodin. Čeká nás revoluce v letecké dopravě?

Před několika dny zaznamenala letecká doprava významný milník, když americká společnost Boom Supersonic úspěšně překonala rychlost zvuku se svým demonstračním letounem XB-1. Stalo se tak poprvé od vyřazení legendárního Concordu v roce 2003, kdy se nevojenský pilotovaný letoun dostal za hranici Mach 1. Tento úspěch je prvním krokem v ambiciózním plánu společnosti, která chce do roku 2029 uvést do provozu komerční nadzvukový letoun pro přepravu cestujících.

Více souvisejících

Boom Supersonic XB-1

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Ozzy Osbourne

Zemřel legendární Ozzy Osbourne

Svět rockové hudby přišel o jednu z největších legend. Ve věku 76 let zemřel slavný britský zpěvák Ozzy Osbourne, frontman metalové skupiny Black Sabbath. Větších komerčních úspěchů dosáhl během následné sólové kariéry. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

před 4 hodinami

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Gaza

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

před 6 hodinami

Breivik, Anders

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.

před 7 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování

Velká Británie varovala Izrael, že může čelit dalším sankcím, pokud se nezlepší humanitární situace v Gaze. Šéf britské diplomacie David Lammy v úterním rozhovoru pro Times Radio uvedl, že Londýn zvažuje další opatření, pokud nedojde ke zmírnění utrpení civilistů. Británie je jedním z 28 států, které podepsaly společné prohlášení ostře kritizující izraelskou politiku distribuce humanitární pomoci v Pásmu Gazy.

před 7 hodinami

Donald Trump

USA opouští UNESCO, oznámil Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

před 9 hodinami

Ilustrační foto

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat

Evropská komise podala žalobu na Francii kvůli jejímu přísnému systému označování odpadu. Podle Bruselu totiž povinné francouzské recyklační štítky porušují princip volného pohybu zboží v rámci jednotného evropského trhu.

před 9 hodinami

Nemocnice Motol, ilustrační foto

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem

Fakultní nemocnice v Motole hospitalizovala pacienta s potvrzenou nákazou meningokokem skupiny B. Podle hygieniků případ nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví, provedli trasování a třem kontaktům nasadili preventivní léčbu. Na místě, kde infikovaný mexický student pobýval, zasahovali záchranáři a byl aktivován traumaplán. Pacient je v péči odborníků z Kliniky intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

před 10 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi

Francouzská vláda vyzývá Evropskou komisi, aby v probíhajících obchodních jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zaujala nekompromisnější postoj. S blížícím se termínem stanoveným Washingtonem na 1. srpna, do kdy má být dosaženo nové dohody o clech, vzkazuje Paříž do Bruselu: „přestaňte být vůči Trumpovi měkcí, je čas ukázat sílu.“

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí

Noční zásah složek integrovaného záchranného systému v Roztokách u Prahy vyvolalo podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Podle hygieniků šlo o opatření s cílem předejít možnému šíření nemoci, která může mít závažný průběh.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Chodíte rádi na koupaliště? Pak pro vás vědci nemají moc dobré zprávy. Popsali, co vše můžete chytit

Léto a plavecké bazény – kombinace, která láká miliony lidí ke sportu, osvěžení i odpočinku. Jenže i za průzračnou vodní hladinou se může skrývat riziko. A to nejen ve veřejných, ale i v soukromých bazénech. Podle odborníků jsou totiž tyto oblíbené vodní plochy častým zdrojem infekcí, pokud se nedodržuje správná údržba a hygiena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy