Většina zdravotníků Fakultní nemocnice u svaté Anny má zájem o třetí dávku vakcíny

První dávku vakcíny proti covidu-19 dostali už na konci loňského prosince nebo na začátku ledna, teď si zdravotníci ve Fakultní nemocnici u svaté Anny (FNUSA) v Brně přicházejí pro třetí dávku. Jsou nyní mezi prvními, kdo mohou třetí dávku dostat, odstup od druhé dávky totiž musí být osm měsíců, řekla ČTK vedoucí očkovacích center FNUSA Pavla Urbánková.

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně

"Nyní se mohou přeočkovávat lidé, kteří druhou dávku vakcíny dostali na konci ledna, v naprosté většině jde o zdravotníky, kteří byli v té první očkovací vlně. Byli očkovaní prvním závozem vakcín z prosince, kdy jsme dostali k dispozici tisícovku dávek," uvedla Urbánková.

Mezi lékaři je o třetí dávku poměrně velký zájem, o něco menší mezi zdravotními sestrami, zatím projevilo zájem asi 80 procent lidí očkovaných v první vlně. Očkuje se na jednotlivých klinikách, vzhledem k tomu, že jde o zdravotnická pracoviště, očkují se lékaři a sestry přímo na pracovištích.

Dnes si pro třetí dávku vakcíny přišel i Pavel Smilek, zástupce přednosty kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku. "Existuje celá řada mezinárodních studií, které dokazují, že zhruba po osmi měsících dochází k významnému poklesu účinnosti ochrany proti infekci covidu-19. Třetí dávka pak umožňuje posílit imunitu natolik, že mnohonásobně zvyšuje účinnost ochrany," uvedl Smilek. Dodal, že nejde jen o jeho osobní zdraví, ale o kolektivní imunitu.

Očkovací centra, která provozuje FNUSA, očekávají rostoucí zájem o třetí dávku vakcíny od října, kdy uplyne osm měsíců od očkování seniorů. Většina z nich se začínala očkovat v druhé polovině ledna, druhou dávku tak dostávali od 8. února. "Individuální zvážení situace je vždycky na očkujícím lékaři, pokud k nám například na kontrolu přijede špatně mobilní senior, kterému ale do uplynutí osmi měsíců bude chybět týden nebo dva, lze v odůvodněných případech podat třetí dávku i o něco dříve," doplnila Urbánková.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně dosud podala ve všech svých očkovacích centrech 163.000 očkovacích dávek. Očkuje v nemocnici, dříve očkovala také v Hustopečích a v současnosti má stále centrum bez registrace v brněnské Olympii.

Epidemie se vyvíjí dle rizikového scénáře, musíme reagovat, řekl Vojtěch

20.10.2021 14:06 Epidemie covidu-19 se začala vyvíjet podle rizikového scénáře a nezastaví se ze dne na den.…

Nemocnice mohou opět omezovat péči, připustil Vojtěch

20.10.2021 12:37 Aktualizováno V některých krajích hrozí podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) kvůli růstu počtu…

Protilátky nejsou imunita, rozhodl NSS a zamítl zrušení jejich neuznávání

20.10.2021 10:13 Aktualizováno Nejvyšší správní soud dnes zamítl návrh Tomáše Havetty na zrušení části opatření ministerstva…

Česko má přes 3200 nově nakažených. Prudce stoupá počet hospitalizovaných…

20.10.2021 09:20 Aktualizováno Šíření nemoci covid-19 v Česku zrychlilo za jediný týden na více než dvojnásobek. V úterý přibylo…

Vojtěch navrhne kontroly v restauracích a respirátory v práci

19.10.2021 17:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel…

Roušky zastavují chřipku i covid. Česko ale sužují další nemoci, sedají…

19.10.2021 14:59 Poslední chřipkovou epidemii, která se očekávala letos začátkem roku, se díky nošení roušek a…

Nemocnice kvůli koronaviru opět zakazují návštěvy a přidávají lůžka

19.10.2021 13:49 Některé nemocnice v Česku kvůli zhoršující se koronavirové situaci zakázaly návštěvy ve svých…

Od pondělí budou vakcíny Pfizer/BioNTEch rozváženy mezi praktické lékaře

19.10.2021 11:48 Od pondělí bude distributor rozvážet do ordinací praktických a dětských lékařů vakcíny proti covidu…

V Česku přibylo více než 2500 nakažených. Počet úmrtí raketově roste

19.10.2021 09:11 Aktualizováno V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna…

V Česku byla dostupnost transplantací podle IKEM druhá nejvyšší v Evropě

18.10.2021 14:16 V ČR byla loni dostupnost transplantací orgánů druhá nejvyšší mezi evropskými zeměmi. Kvůli…

Související:

Právě se děje

reklama