Vláda doporučila respirátory, maximální cenu nestanoví

Nošení respirátorů na rizikových místech nebude povinné, vláda je ale jako ochranu před šířením koronaviru doporučila. Po jednání kabinetu to uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). Vláda nechce stanovovat jejich maximální cenu i kvůli tomu, že mezi nimi je mnoho rozdílů, doplnil.

Koronavirus SARS-CoV-2
doporučujeme

Možnost uložit povinnost používat vyšší ochranu obličeje vláda zvažovala od minulého týdne. Havlíček a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) o vlivu případného nařízení na ceny jednali s dodavateli, výrobci i distributory. Podle Havlíčka respirátory už nabízejí některé obchodní řetězce. Výrobní kapacita činí v Česku 22 milionů respirátorů měsíčně, nákupem by se jich mohlo pořídit dalších 70 milionů kusů měsíčně.

Vláda uložila nově povinnost nosit respirátor v autoškolách, užívat by je měli i lidé při nutné návštěvě, například blízkých.

Výrobci respirátorů v Česku vyzývali v tomto týdnu vládu, aby snížila, nebo zrušila daň z přidané hodnoty (DPH) na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru. Na respirátory se v Česku vztahuje nejvyšší sazba DPH 21 procent. Osvobození respirátorů od DPH zvolilo pro zajištění jejich větší dostupnosti Rakousko, povinnost je užívat tam začala počátkem týdne. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ve středu uvedl, že v úvahu připadají různé cesty regulace. Přednost by dal zavedení voucherů pro příjmově slabší domácnosti.

Výrobci respirátorů během jednání před stanovením maximální ceny respirátorů FFP2 varovali, mohlo by to podle nich znamenat znevýhodnění české produkce vůči zahraniční konkurenci. Výrobci nanovlákenných respirátorů nebo šátků pak upozorňovali, že jejich výrobky, které podle nich lze bezpečně podle typu opakovaně používat vícekrát, by se stanovením maximální ceny staly neprodejnými. Ceny některých nanoroušek a nanorespirátorů se totiž pohybují až ve stovkách korun.

Respirátory FFP2 na internetu lze sehnat od jednotek po desítky korun za kus - v závislosti na velikosti balení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Všechny laboratoře budou muset centrálně odesílat vzorky, sdělil Blatný

07.03.2021 14:48 Aktualizováno Podle připravovaného opatření budou muset všechny laboratoře v ČR posílat výsledky testů na…

Blatný naznačil, že by mohl rezignovat kvůli poradní skupině

07.03.2021 14:30 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by rezignoval na svou funkci ministra zdravotnictví,…

Blatný nevidí důvod k tomu, aby si lidé vakcíny proti koronaviru vybírali

07.03.2021 14:21 Lidé v ČR by ani do budoucna neměli mít podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) možnost…

Příští týden bude podle Blatného v nemocnicích nejkritičtější

07.03.2021 13:13 Příští týden bude z hlediska vytíženosti lůžek na jednotkách intenzivní péče nejkritičtější, řekl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama