Vojtěch: Nemělo smysl, aby v létě jednala epidemiologická komise

Ústřední epidemiologická komise se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) od května nesešla kvůli tomu, že situace kolem vývoje epidemie koronaviru byla v létě klidná. Vojtěch to dnes uvedl ve Sněmovně na dotaz předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka. Dolní komora v červnu apelovala na vládu, aby se komise scházela pravidelně. Vojtěch dnes ČTK řekl, že se nyní bude scházet jednou za týden nebo za 14 dní.

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

"Ústřední epidemiologická komise nebyla svolána, protože situace byla klidná," uvedl ministr. "Nemá smysl se scházet, pokud situace byla velmi klidná," poznamenal. Komise podle Vojtěcha není složena jen z epidemiologů a je pouze platformou pro sdílení informací s ostatními resorty včetně hasičů nebo policie.

Michálek namítl, že už před létem bylo zřejmé, že na podzim může přijít další vlna epidemie koronaviru. Stát by podle poslance neměl pouze reagovat na vzniklé události, ale také je předvídat, pokud chce ochránit své občany. Připomenul, že premiér Andrej Babiš (ANO) označil absenci jednání komise za chybu. Vojtěch uvedl, že komise neurčuje směr ohledně ochrany zdraví, to je v kompetenci hlavní hygieničky.

Na poslancův dotaz, nakolik je pravděpodobný scénář nákazy až 3,6 milionu lidí koronavirem v Česku, ministr uvedl, že "nikdo nedokáže říci, jak se situace bude vyvíjet". Scénář je podle Vojtěcha pouze modelací možného vývoje. "Zejména včerejší (středeční) nárůst nám značí, že skutečně směřujeme do určitého exponenciálního vývoje šíření dané choroby," připustil ministr. V úterý bylo v Česku registrováno 2139 nakažených, celkem jich je nyní 17.619.

Ministr uvedl, že v nemocnicích jsou kapacity až na osminásobek současného počtu pacientů s nemocí covid-19. Nakažení jsou podle Vojtěcha o výsledku testů informováni během 48 až 72 hodin od otestování, v Praze jsou lhůty delší.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dojímá mě obětavost personálu. Listopad rozhodne, jaký kurz nabereme, říká…

26.10.2020 22:17 Aktualizováno ROZHOVOR – Obětavost zdravotnického personálu jej dojímá. Majitel berounské a hořovické nemocnice…

Když to nejde po dobrém, půjde to po zlém. Mentálně nemáme na to být…

26.10.2020 22:16 Aktualizováno Navzdory tomu, že Česko se nachází v kritické fázi boje s epidemií, lidé chodí po venku a opatření…

Vrecionová sepsala ostrý dopis: Babiš selhal a manipuluje s fotkami z…

26.10.2020 22:15 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) by podle europoslankyně ODS Veroniky Vrecionové neměl viníky vlastního…

Nemocnice musí omezit zdravotní péči, která není nezbytná

26.10.2020 22:04 Nemocnice musí omezit odložitelnou zdravotní péči podobně jako v březnu. Nařízení ministerstva…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama