Za pomalejším poklesem případů je podle hygieničky firemní testování

Přijatá protiepidemická opatření podle nové hlavní hygieničky Pavly Svrčinové fungují, situaci se podle ní podařilo stabilizovat. Za pomalejším poklesem počtu nových případů nákazy novým koronavirem je podle ní i povinné testování ve firmách, které se postupně zavádí od začátku března. Díky němu se podle ní podařilo odhalit 21 ohnisek ve firmách, v největším bylo 64 lidí.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

Svrčinová nastoupila zatím jako pověřená funkcí hlavní hygieničky za odvolanou Jarmilu Rážovou. Chce zlepšit komunikaci úřadu s krajskými hygienickými stanicemi a zlepšit trasování. Na místo musí být podle služebního zákona vypsáno výběrové řízení.

"Průměrný nárůst je zhruba na úrovni 10.000 (případů) denně. Velmi plné jsou stále nemocnice, zejména jednotky intenzivní péče," uvedla hygienička. Denní počty nakažených podle ní klesají, byť pomalu. "Testujeme denně 200.000 až 300.000 osob v průmyslu. I kdybychom odhalili jen jedno procento, tak je to 2000 až 3000 lidí. To se projevilo zejména v průmyslových regionech," uvedla Svrčinová.

Podle Blatného modely předpovídaly bez opatření až 20.000 nových případů denně a více než 10.000 lidí v nemocnicích, čemuž se podařilo zabránit. Ministr se také ohradil proti tomu, že opatření měla trvat jen tři týdny. Podle něj bylo při jejich vyhlášení koncem února řečeno, že počty nových případů budou po třech týdnech zhruba stejné, pak ale budou klesat.

Svrčinová poděkovala těm občanům, kteří dodržují tři základní opatření - nošení respirátorů, mytí rukou a rozestupy.

Nová hlavní hygienička působila jako ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje, pracovala také při Evropské komisi nebo na ostravské univerzitě. "Během působení na ministerstvu zdravotnictví chce Svrčinová především dále vyvíjet systém trasování, zlepšit komunikaci s krajskými hygienickými stanicemi a především zefektivnit boj s epidemií onemocnění covidu-19," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Svrčinová dnes řekla, že si váží toho, že jí byla svěřena funkce hlavní hygieničky, a poděkovala své předchůdkyni Jarmile Rážová, která podle ní nastupovala do úřadu ve složité době. Do funkce přišla loni v březnu po odvolání své předchůdkyně Evy Gottvaldové. Důvody odchodu Rážové ministr nechtěl komentovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi rozvolňováním by měl být rozestup 14 dní, tvrdí Havlíček

11.04.2021 13:48 Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní,…

České sportovní prostředí se bouří proti Arenbergerovi. ČOV žádá dodržení…

11.04.2021 12:27 České sportovní prostředí se bouří proti tomu, že oproti původnímu oznámení se od pondělka neuvolní…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

V nemocnicích bylo v sobotu 5271 nakažených pacientů

11.04.2021 10:17 V nemocnicích je podle dat ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama