Uzná soud útočnici ze Žďáru opět nepříčetnou?

Praha/Žďár nad Sázavou - Barbora Orlová, která zabíjela ve škole ve Žďáru nad Sázavou, je podle všeho duševně nemocná. Trpí schizofrenií a jednou už kvůli tomu útočila. Před dvěma lety v Havířově pobodala vychovatelku a vzala si malou holčičku jako rukojmí. Nebezpečnou situaci vyřešila až speciální zásahová jednotka.

Orlová tehdy nešla do vězení. Ukázalo se, že trpí schizofrenií a v době spáchání činu byla nepříčetná. Takového člověka soud ani odsoudit nemůže, ale má možnost ho poslat na léčení a rozhoduje o jeho délce i formě. O tom, za jakých okolností lze pak duševně nemocného propustit na svobodu, rozhoduje na doporučení lékařů soud. To, proč soud propustil se souhlasem lékařů Barboru Orlovou z ústavu, bude ještě předmětem vyšetřování.

Obvinění, vazba, pozorování...

Policie dnes se vší pravděpodobností obviní útočnici a požádá státního zástupce o návrh na vazbu. Rozhoduje vždy soud a to na základě tři kritérií. U obviněného člověka musí hrozit, že by mohl uprchnout, ovlivňovat svědky nebo pokračovat v trestné činnosti. U případu ze Žďáru je takřka jisté, že soud vazbu uvalí, a to přinejmenším z posledně jmenovaného důvodu.

To, že je člověk obviněný a ve vazbě, ale ještě neznamená, že je vinen. U Barbory Orlové je bezpochyby jisté, že útok spáchala. To nejdůležitější, čím se bude soud zabývat, bude zdravotní či spíše psychický stav útočnice. Půjde o stěžejní bod v případu, který rozhodne o ženině osudu.

Soud bude posuzovat nejen psychiku ženy obecně, ale zaměří se především na dobu činu. Psychický stav není neměnný a tak bude soud zajímat, zda byla právě v době útoku Barbora Orlová příčetná či nikoli. Soud může uznat její nepříčetnost, pokud usoudí, že nebyla schopná rozpoznat protiprávnost svého jednání nebo nebyla schopná své jednání ovládat.

K metodám, jak nepříčetnost posoudit, se vrátíme níže. Teď k tomu, jaké možnosti má soud. Pokud uzná Barboru Orlovou za příčetnou, bude ji soudit jako každého jiného. Patrně z vraždy. Může se ale stát, že soud uzná útočnici buď zcela nepříčetnou nebo tzv. "zmenšeně příčetnou". Co dál?

Jestliže bude Barbora Orlová uznána zcela nepříčetnou, není před justicí za svůj čin odpovědná a nemůže být potrestána vězením. Zmenšeně příčetnou by útočnice mohla být, pokud sice věděla, co dělá, ale nebylo v její moci se ovládnout anebo se naopak mohla ovládnout, ale ve skutečnosti nevěděla, co dělá. Jde vlastně o vymizení jedné ze schopností - buď se ovládat nebo chápat, co dělám. Pokud je pachatel "zmenšeně příčetný", soud má na vybranou - může zcela upustit od potrestání nebo trest vězení zkrátit a uložit namísto toho ochranné léčení.

Kde se stala chyba?

To je přesně to, k čemu přistoupil soud před dvěma lety, když Barboru Orlovou nepotrestal, prohlásil ji za nepříčetnou a poslal na ochrannou léčbu. Žena skončila v opavské psychiatrické léčebně. Tam zůstala do letošního února. O jejím propuštění rozhodl soud - to je výhradní arbitr, který může toto rozhodnutí vydat. "Okresní soud v Opavě 19. února rozhodl, že se ústavní forma léčby mění na ambulantní," potvrdil mluvčí soudu Tomáš Kamrádek.

Soud ovšem nerozhoduje bez podkladů a obvykle se opírá o doporučení lékařů. Bylo tomu tak i u Barbory Orlové. Lékaři opavské psychiatrické léčebny doporučili ženu propustit. "Spolupracovala, byla si vědoma následků svého činu a měla na celou věc náhled. Nebyl důvod ji tady dále držet, z našeho pohledu byla léčba úspěšná," uvedla primářka Vlasta Hanušková. Barbora Orlová byla tedy z ústavu propuštěna do ambulantního léčení. A skoro na den přesně o osm měsíců později ji zřejmě atak nemoci znovu dohnal k násilnému činu.

Ačkoli lékaři trvají na tom, že chybu neudělali, dnes v reakci na událost odstoupil ředitel Psychiatrické nemocnice v Opavě Ivan Drábek. "Vzhledem k mediálnímu tlaku, zdraví a věku jsem k dnešnímu dni rezignoval na svou funkci," zdůvodnil pak svou rezignaci osmašedesátiletý lékař, který ovšem nepřipouští, že by došlo k pochybení léčebny.

Kde se ale tedy stala chyba?

Možná, že vůbec nikde. Schizofrenie je poměrně těžká a zároveň složitá diagnóza. Choroba může ustoupit, ale může se i vrátit. Pacient by měl dodržovat přísnou léčbu medikamenty a docházet k ambulantním vyšetřením. Pokud se jim vyhýbá, lékař to musí oznámit soudu a po takovém člověku začíná pátrání klidně v řádech minut.

Není zatím jasné, jak podmínky ambulantní léčby dodržovala Barbora Orlová a policie se o to nepochybně bude zajímat. I kdyby ale vzorně docházela na vyšetření, může se schizofrenie projevit. A bohužel i tak tragicky, jako právě ve Žďáru nad Sázavou.

Barbora Orlová dnes zamíří do vazby a vzhledem k jejímu duševnímu onemocnění skončí s největší pravděpodobností na Psychiatrickém oddělení Nemocnice Vazební věznice Brno. Tam budou její duševní stav posuzovat znalci, kteří vypracují posudek pro soud. I kdyby Barbora Orlová odmítla přímo spolupracovat, bude se její duševní stav zkoumat pozorováním v ústavu. A právě k tomu je brněnská vazební nemocnice uzpůsobena.

Jaký bude verdikt soudu?

Rozsudek soudu nelze samozřejmě předjímat, ale v rovině spekulací je možné odhadnout, že bude útočnice u podruhé uznána nepříčetnou. Vzhledem k tomu, že s nožem útočila za dramatických okolností už dvakrát, zřejmě se tentokrát na svobodu za ústavní zdi jen tak nepodívá a lékaři i soud budou v jejím případě opatrnější.

Související

Ilustrační fotografie.

Soud nepravomocně ukončil detenci ženy, která ve Žďáru zabila studenta

Městský soud v Brně nepravomocně ukončil zabezpečovací detenci Barbory Orlové, která v roce 2016 zabila ve škole ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého studenta. Pobyt v detenci by nyní měla nahradit ústavní léčba v psychiatrické nemocnici. Rozhodnutí není pravomocné, státní zastupitelství má možnost podat stížnost.

Více souvisejících

vražda na střední škole ve Žďáru nad Sázavou (14.10.2014)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy