Žďár nad Sázavou - Stovky lidí se dnes ve Žďáru nad Sázavou přišly rozloučit se zabitým studentem Petrem Vejvodou. Utrpěl smrtelná zranění, když šel na pomoc spolužačce napadené psychicky nemocnou ženou. Obřad byl velmi emotivní, museli zasahovat zdravotníci.
Během křesťansky vedeného obřadu zavzpomínala na hocha také jeho teta, promluvil zástupce školy, žďárská starostka Dagmar Zvěřinová i starosta Nížkova Jan Mokrý. Na závěr přečetl kněz Tomáš Holý dopis rodičům od kardinála Dominika Duky.
Emotivní náladu v obřadní síni řada mladých lidí nevydržela a některé museli ošetřit zdravotníci, kteří tam byli připraveni se sanitkou.
Na obchodní akademii byla kvůli pohřbu zkrácena výuka, studenty převážely ke smuteční síni autobusy. S organizací dopravy na Zelené hoře pomáhali policisté i žďárští dobrovolní hasiči, mezi které Petr patřil tři roky. Smuteční síň byla zaplněna už hodinu před začátkem rozloučení. Početná skupina smutečních hostů sledovala obřad na obrazovce venku v dešti.Od úterní tragédie lidé zapalovali svíčky na spontánně vzniklých pietních místech u školy i v Nížkově. Desítky podpisů se zatím sešly na kondolenčních arších přístupných na žďárském městském úřadě. "Kondolence e-mailem chodí ze všech koutů České republiky a některé jsou i ze Slovenska," doplnila mluvčí úřadu Nikola Adlerová.
V pátek Petrovu památku u školy zapálením svíčky uctili prezident Miloš Zeman a předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zeman také potvrdil své rozhodnutí studenta v příštím roce vyznamenat. Škola už Petra navrhla na cenu Michala Velíška.
Studenta pobodala v úterý 14. října šestadvacetiletá žena z Ostravy. Zranila také další dvě studentky a policejního vyjednavače. Útočnice byla ve škole zadržena, hrozí jí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest.
Jedna ze zraněných studentek a policista byli z nemocnice propuštěni už v minulých dnech. "Dívka s bodným zraněním v oblasti břicha opustila nemocnici v Novém Městě na Moravě dnes krátce po poledni. Bude zatím v domácím ošetřování. Rána se hojí dobře, zranění podle ošetřujících lékařů nezanechá trvalé následky," řekl ČTK mluvčí nemocnice Roman Kratochvíl. Policie podle krajské mluvčí Dany Čírtkové zatím žádné výsledky zkoumání zdravotního stavu obviněné ženy nemá.
Související
Soud nepravomocně ukončil detenci ženy, která ve Žďáru zabila studenta
Schizofrenička Orlová zůstává v detenci. U soudu litovala smrti studenta, kterého ubodala
vražda na střední škole ve Žďáru nad Sázavou (14.10.2014)
Aktuálně se děje
před 3 minutami
V Davosu to vře. Trump si z lidí dělá blázny, ví, že se mu smějete, vaše reakce je trapná, vmetl Evropě Newsom
před 49 minutami
Evropský pohár trpělivosti přetekl. Vydírat se nenecháme, vzkazuje Evropa Trumpovi
před 1 hodinou
Světové ekonomické fórum začalo. Von der Leyenová v úvodním projevu nešetřila Trumpa
před 2 hodinami
Zelenskyj oznámil zásadní inovaci protivzdušné obrany. Ukrajina chystá anti-dronový dóm
před 3 hodinami
Pochválí se za bystrost a obratem usne. Co se děje se zdravím Trumpa?
před 3 hodinami
Střelba v Chřibské se vyšetřuje jako vražda. Policisté zřejmě zasáhli zraněnou ženu
před 3 hodinami
Nechápu, co děláš s Grónskem, napsal Macron Trumpovi. Ten mu pohrozil obřím clem na víno
před 4 hodinami
Z Trumpova „šílenství“ není návratu, obává se Evropa. Zvažuje náhradu NATO, bez USA s Ukrajinou
před 5 hodinami
Cesta zpět už neexistuje, řekl Trump Ruttemu o Grónsku. Pak zveřejnil mapu Kanady s vlajkou USA
před 5 hodinami
Projev obrovské hlouposti, nepochopitelný akt slabosti... Trump tvrdě kritizuje krok, který sám podpořil
před 7 hodinami
Počasí a sníh. Meteorologové vysvětlili, co se změnilo v posledních dnech
včera
Český lev představil nominované. Ceny budou předány za dva měsíce
včera
Fico se s Trumpem bavil o EU. Podle obou politiků je v hluboké krizi
včera
Smrt ženy v Jičíně. Podezřelým je cizinec, s partnerkou měl hádku
včera
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
včera
Vémolu na kauci propustili z vazby. Podíl na trestné činnosti nadále odmítá
včera
Zlomový okamžik ve válečnictví nastal před 115 lety. Letadlo přistálo na lodi
včera
Výhled počasí do poloviny února. Meteorologové očekávají další sněžení
včera
Experti kroutí hlavou. Ani oni netuší, proč vlastně Trump potřebuje Grónsko
včera
Norsko smetlo Trumpův dopis ze stolu: My o Nobelově ceně nerozhodujeme, vzkázalo
Americký prezident Donald Trump poslal norskému premiérovi Jonasi Gahru Støreovi dopis, který vyvolal v diplomatických kruzích značné pozdvižení. Trump v něm přímo spojil své nátlakové kroky vůči Grónsku se skutečností, že mu za rok 2025 nebyla udělena Nobelova cena za mír. Obsah listu, o kterém jako první informovala stanice CBS News, potvrdil i sám norský premiér.
Zdroj: Libor Novák