Exsoudce Matula byl opět potrestán, nadržoval zlodějům

Praha - Bývalý soudce Vlastimil Matula byl opět shledán vinným z nadržování zlodějům, kteří ukradli 74 milionů korun. Ve shodě s návrhem žalobce mu soud uložil roční podmíněný trest s dvouletou zkušební dobou. Verdikt je nepravomocný.

Matuly se před časem zastali ústavní soudci, kteří kauzu vrátili k novému projednání. "Soud zvážil všechny výhrady Ústavního soudu, náležitým způsobem doplnil dokazování a došel k tomu, že nelze dospět k jinému závěru než k závěru o vině obžalovaného," uvedla dnes soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Mária Petrovková.

Matula dle rozsudku při své stáži na ministerstvu spravedlnosti zmanipuloval stížnost pro porušení zákona, kvůli níž se následně dostali z vězení zloději Josef Blažek a Rudolf Tesárek. Stížnost ve prospěch dvojice, která si odpykávala desetiletý trest, podala v červnu 2010 tehdejší ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Mužům zároveň přerušila výkon trestu. Nástupce Kovářové Jiří Pospíšil vzal sice v srpnu 2010 stížnost zpět, muži se ale do vězení nevrátili. Uprchli do zahraničí a česká policie se pro ně musela vydat do Thajska. Poté opět putovali za mříže.

O stížnosti původně rozhodovala jedna z ministerských referentek, která byla proti jejímu podání. Spis však přes tehdejšího ředitele odboru dohledu Vladimíra Chrásteckého doputoval k Matulovi, který ministryni doporučil podat stížnost ve prospěch obou odsouzených. Mimo jiné jí při tom zamlčel, že dovolání Blažka s Tesárkem odmítl Nejvyšší soud.

Chrástecký už byl za nadržování pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu 1,5 roku. Podle Petrovkové si jak on, tak Matula počínali v přímém úmyslu zlodějům pomoct.

Ústavní soud poukazoval na to, že ministryně Kovářová měla podle vlastních slov s agendou stížností pro porušování zákona jakožto advokátka letité zkušenosti. "Domnívám se, že to provedeným dokazováním až tak prokázáno nebylo," uvedla Petrovková. "Svědkyně Kovářová zdůraznila, že je advokátkou 25 až 30 let, ale za celou tu dobu se se stížností pro porušení zákona potkala asi v pěti až deseti případech. Z toho se dá dovodit, že žádné velké zkušenosti neměla," podotkla.

Zásadní problém byl podle soudkyně v tom, že Matula pro zloděje navrhl i přerušení výkonu trestu. "Pokud by se držel svých pracovních povinností, nemohl by v žádném případě navrhnout ministryni, aby odsouzené propustila. Jako letitý trestní soudce by se nutně musel zabývat skutečností, zda ve věci nejsou dány vazební důvody, a v této věci dány byly," zdůraznila.

Původně dostal Matula stejně dlouhý podmíněný trest jako Chrástecký, dnes mu soudkyně podmínku o půl roku zkrátila. Matula od počátku uvádí, že se necítí být vinen.

Související

Ilustrační foto

Ministerstvo považuje mandát exsoudce Matuly za zaniklý, navzdory verdiktu ÚS

Praha - Ministerstvo spravedlnosti odmítlo návrat bývalého kladenského soudce Vlastimila Matuly do řad soudcovského stavu. Funkci soudce totiž považuje za zaniklou navzdory rozhodnutí Ústavního soudu, u něhož Matula loni v létě uspěl se stížností proti podmínce za nadržování zlodějům, kteří ukradli 74 milionů korun. O případu dnes informoval server Česká justice.

Více souvisejících

Vlastimil Matula (soudce) soudy Ministerstvo spravedlnosti Jiří Pospíšil Daniela Kovářová

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 2 hodinami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

Rusko odhalilo požadavky pro mír na Ukrajině. Kyjev reagoval vlastními návrhy

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje pro případná mírová jednání. Po Kyjevu například chce, aby se zřekl členství v EU a NATO. Ukrajina reagovala vlastními požadavky, které považuje za jediné realistické. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy