Praha - Soud zakázal vycestovat do zahraničí lobbistovi Ivu Rittigovi i dalším třem lidem obviněným z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. Vyhověl tak návrhu žalobce, který nepožadoval vzetí do vazby. Čtveřice již odevzdala své cestovní doklady. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová to dnes uvedla v tiskové zprávě na webu zastupitelství.
"Pokud by kdokoli z obviněných tento zákaz porušil, jsou bez dalšího splněny podmínky pro vzetí do vazby," upozornila žalobkyně. Dodala, že vazba je nejzazším a nejzávažnějším zásahem do práv obviněných, a proto státní zástupce po zvážení všech okolností přistoupil k alternativnímu opatření.
Poté, co protikorupční policie ve spolupráci s Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu ve čtvrtek obvinila čtyři lidi z legalizace výnosů trestné činnosti, policisté podle Bradáčové přes den i v noci vyslýchali obviněné i svědky. U svědků tak chtěli předejít jejich možnému budoucímu ovlivňování, sdělila Bradáčová.
Policie chce v kauze údajného praní špinavých peněz v pražském Dopravním podniku obvinit dalšího muže - právníka Marka Stubleyho z kanceláře MSB Legal spojované s lobbistou Ivo Rittigem, uvedl web CT24. "Kontaktoval mě včera kapitán nebo plukovník z ÚOOZ a říkal mi, že je potřeba moje součinnost a má přítomnost pro provádění nějakých úkonů. Nebyl schopen přesně specifikovat jakých. Samozřejmě se ničemu nevyhýbám," řekl pro ČT Stubley, který ve Švýcarsku řeší dlouhodobě plánované služební věci.
Vedle Rittiga policie obvinila dalšího z právníků MSB Legal Davida Michala, jednatele tiskárny Neograph Jana Janků a lobbistova obchodního partnera Petera Kmetě. Kvůli předraženým jízdenkám obvinila už loni protikorupční policie pět lidí - byl mezi nimi i bývalý generální ředitel pražského Dopravního podniku Martin Dvořák.
"Zoufalí lidé dělají zoufalé činy," komentoval své zadržení Rittig, který dnes z budovy pražského policejního ředitelství v Kongresové ulici vyšel jako poslední. Poté se svou advokátkou nasedl do auta a odjel. "Bez vyjádření. Postup policie byl korektní," uvedl Janků. Kmeť novinářům řekl pouze to, že ho kauza překvapila. Čtveřici hrozí v případě prokázání viny tři až osm let vězení či propadnutí majetku.
Související
V Pandora Papers se objevil i bývalý politik ČSSD Benda či lobbista Rittig
Svědek proti Rittigovi Sitta vymohl od státu odškodné 1,8 milionu
Ivo Rittig , Lenka Bradáčová (česká státní zástupkyně)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ukrajinské střely Flamingo pronikly hluboko do ruského vnitrozemí, zasáhly továrnu na drony
před 1 hodinou
Trump: Teheránu trvalo vyjednávání o dohodě příliš dlouho, bude za to muset zaplatit
před 2 hodinami
Belfast v plamenech. Po brutálním útoku migranta vyšli naštvaní lidé do ulic, vypukly nepokoje
před 3 hodinami
USA se pomstily za sestřelený vrtulník Apache
před 4 hodinami
Lidé Trumpovi nevěří. USA jako spojence vnímá jen každý desátý Evropan
před 4 hodinami
Trump a Netanjahu věřili, že porážka Íránu Blízký východ změní. Vše je ale úplně jinak
před 6 hodinami
Policie pokročila s vyšetřováním střelby v Poleradech. Taxikáři hrozí až 10 let
před 7 hodinami
Počasí se ochladí. Dorazí i vytrvalejší deště
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
včera
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
včera
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
včera
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se během rozhovoru v Londýně projevoval velmi optimisticky. Více než čtyři roky od začátku ruské invaze vyjádřil přesvědčení, že největší evropský konflikt od roku 1945 se začíná pomalu obracet ve prospěch Kyjeva. Současná vojenská situace je podle něj pro ukrajinskou stranu nejslibnější za poslední dva a půl roku. Ačkoliv nelze tvrdit, že by Rusko válku přímo prohrávalo, podle ukrajinského vůdce ztrácí okupační vojska iniciativu na bojišti doslova den za dnem.
Zdroj: Libor Novák