Praha - Za doplňky stravy dají Češi ročně v lékárnách v přepočtu na obyvatele 19 eur (521 korun), v regionu střední a východní Evropy jsou tak druzí za Slováky, kteří vydají 21 eur (576 korun), řekl ČTK výkonný ředitel České asociace pro speciální potraviny Bohumil Hlavatý. Celkem Češi za doplňky stravy utratili loni zhruba 5,5 miliardy korun (200 milionů eur). Doplňky stravy nejsou léky, těch se v Česku ročně spotřebuje zhruba za 70 miliard korun.
Nejvíc za doplňky stravy v rámci 18 sledovaných zemí Evropy utratí ročně Finové, 64 eur (1750 korun), a Norové, 56 eur (1530 korun), nejméně Španělé, deset eur (274 korun), Rusové a Rumuni, sedm eur (192 korun).
"Největší zájem mají Češi o kloubní preparáty, probiotické přípravky a doplňky stravy s obsahem vitamínů a minerálů. Poptávka je také po kosmetických produktech určených pro péči o kůži a vlasy," upřesnil Hlavatý s tím, že doplňky stravy se v posledních letech staly součástí denní stravy značné části obyvatel všech evropských zemí.
Z hlediska velikosti trhu vede trh italský, kde roční tržby z prodejů doplňků stravy tvoří 2,1 miliardy eur (57,6 miliardy korun), následuje Německo s 2,07 miliardy eur (56,8 miliardy korun) a Velká Británie s Francií, po 1,1 miliardy eur (30,2 miliardy korun).
Lékárníci varují před neuváženými nákupy pod vlivem masivní reklamy. Upozorňují, že některé doplňky stravy mění účinky léků, proto by se pacienti měli poradit v lékárně, než si doplňky koupí.
Potravinové doplňky nejsou alternativou pro vědeckou medicínu, i když nevykazují nežádoucí účinky. Jako příklad uveďme potravinové doplňky v „léčbě" nádorového onemocnění, které někteří pacienti preferují, ale důkazy chybí.
Laetril - obsahuje amygdalin, alkaloid získaný z hořkých mandlí. Jeho protinádorové účinky nebyly prokázány.
Ovosan - obsahuje fosfolipidy a slunečnicový olej v želatinových kapslích. Není žádná studie, která by opravňovala použití Ovosanu jako protinádorového léku, však nemá ani nežádoucí účinky.
Avemar - potravinový doplněk, kde jednoznačně protinádorové účinky nebyly prokázány.
Iscador - extrakt z jmelí, kde Státní ústav kontroly léčiv neshledal přesvědčivé doklady o jeho protinádorové účinnosti.
Wobenzym se těší u nás velké popularitě, představuje tzv. enzymovou terapii s předpokládaným účinkem u širokého spektra onemocnění. Protinádorové působení nebylo prokázané, může se uplatnit např. v léčbě otoků horních končetin po operaci prsu a uzlin, informuje server onko.cz.
Nebezpečné interakce:
Vitamín A kontra Warfarin, Lawarin - zvýšené riziko krvácení
Vitamin E kontra kyselina acetylsalicylová (Aspirin, Superpyrin, Anopyrin) - zesílený účinek proti tvorbě trombů
Snížené využití vitamínu C při přidávání vápníku
Acylpyrin a současně preparáty se železem - snížení účinku acetylsalicylátu a snížené vstřebávání železa
Vstřebávání železa je sníženo při kombinaci se zinkem a sojovými proteiny
Související
Do Česka dorazí "zásoby" penicilinu. Lékárny dostanou jen pár desítek balení
Prodeje léků v Česku stouply, vyrostla ale i jejich cena
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí se po žhavém víkendu ochladí. Příští týden dorazí déšť
včera
Extrémní vlna veder už v červnu? Vědci vysvětlují, co se děje s počasím
včera
Trump označil dronový útok Íránu na loď v Hormuzském průlivu za porušení příměří
včera
Babiš si není jistý, jestli Macinka přihlásil Pavla na summit NATO
včera
Extrémní počasí činí život v Evropě nesnesitelným. Experti mluví o nejhorší vlně veder v historii
včera
Počet obětí zemětřesení ve Venezuele dvojnásobně vzrostl
včera
Do nejvyššího mrakodrapu v čínském Pekingu narazilo letadlo
včera
Zavřené školy, stovky mrtvých, výpadky proudu. Počasí dál sužuje západ Evropy
včera
Počasí, jaké Česko nepamatuje. Meteorologové vydali návod, jak zvládnout nadcházející víkend
včera
EU navrhuje o rok prodloužit ochranu pro ukrajinské uprchlíky. Vyjma těch s brannou povinností
včera
Počasí trápí i hasiče. Požáry hrozí v dalších oblastech, platí nové varování
včera
Extrémní počasí dál sužuje Evropu. Francie zakazuje alkohol, Británie hlásí rekordní výjezdy sanitek
včera
Jižní Korea plánuje vycvičit půl milionu „dronových válečníků“
včera
Venezuelu možná nezasáhla dvě zemětřesení, ale jedno masivní. Experti popsali, proč je v tom obrovský rozdíl
včera
Evropa zažívá největší vlnu veder v historii. Bez globálního oteplování by nikdy nenastala, zjistili vědci
včera
Jak urychlit rozšiřování EU? V srdci Unie se rodí nový plán
včera
Írán zaútočil na nákladní loď v Hormuzském průlivu
včera
Po zemětřesení ve Venezuele jsou už stovky mrtvých a tisíce zraněných. Zpod trosek zní volání o pomoc
včera
Počasí: Předpověď na víkend ukazuje, kde mohou teploty překročit čtyřicítku už v sobotu
25. června 2026 21:03
Babiš zatrhnul Mrázové cestu na konferenci o Ukrajině. Naštvala ho
Premiér Andrej Babiš vystoupil na konferenci o obnově poválečné Ukrajiny v severopolském Gdaňsku. Na tuto čtvrteční akci měla původně v delegaci odletět i ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová. Ta měla vézt memorandum o spolupráci zaměřené mimo jiné na podporu turistického ruchu a lázeňství po skončení konfliktu. Premiér jí však pouhých několik hodin před odletem oznámil, že nikam nepojede, přestože Úřad vlády ještě ve středu dopoledne její účast oficiálně potvrdil.
Zdroj: Libor Novák