Mladý český vědec bude radit šéfovi NATO. Jsem zvědavý, těší se na novou výzvu

Jan Lukačevič běžně zkoumá vesmír, nedávno však měl problém zůstat nohama na zemi ze zcela jiných důvodů. NATO jej vybralo do skupiny mladých lídrů, kteří mají radit generálnímu tajemníkovi organizace, jejímž členem Česko je již 21 let.

Jan Lukačevič (vědec)
doporučujeme

V pondělí se Stálá delegace České republiky při NATO na facebooku pochlubila, že jeden z tuzemských vědců byl vybrán do skupiny 14 mladých lídrů ze všech členských států NATO, která má poskytnout generálnímu tajemníkovi Jensi Stoltenbergovi doporučení mladé generace.

Česko bude reprezentovat Jan Lukačevič, pracovník Akademie věd ČR, pro kterou dle svých slov „běžně zkoumá vesmír“. Mimo jiné je podepsaný také pod iniciativou Energii lékařům, jejímž prostřednictvím je možné podpořit zdravotníky v boji s epidemií nemoci covid-19.

„Je to směs pocitů od zodpovědnosti přes radost, že člověk náročným výběrovým řízením vůbec prošel. A do třetice je to i velké nadšení, protože jsem na to velmi zvědavý,“ svěřil se v podcastu Českého rozhlasu Budoucnost R.

NATO podle vědce z Ústavu atmosféry ČR přináší členským zemím mír a bezpečnost. „Zajišťuje nám všem poměrně bezpečný a klidný život, to ale znamená, že máme i své závazky. Věda je jedním ze způsobů, jak tyto závazky můžeme naplňovat,“ vysvětlil Lukačevič.

Podle jeho názoru by se však aliance měla naučit lépe využívat technologické know-how jednotlivých zemí. Právě takový úkol by si rád stanovil pro skupinu lídrů mladších 35 let, které si NATO přizvalo jako rádce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Podnikatelé v Praze protestovali proti vládě

01.12.2020 12:37 Aktualizováno Několik desítek zástupců podnikatelů a živnostníků se vydalo dnes dopoledne od pomníku druhého…

Policie zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku, jednu věc na nich ale…

01.12.2020 12:06 Policie dnes zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku. Kdokoli si může v mapách vyhledat počty…

Autobus MHD v Praze se srazil s autem a skončil v příkopu, dvě ženy…

01.12.2020 10:40 Aktualizováno Autobus MHD se dnes ráno v pražských Kolodějích srazil s osobním vozidlem, sjel do příkopu, kde se…

Během pandemie přibylo sexuálního násilí, projekt NUDZ nabízí pomoc

01.12.2020 09:24 Během pandemie koronaviru přibylo sexuálního násilí a problematického sexuálního chování v on-line…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama