Podnikatelé z hor přijeli k ministerstvu s peticí proti zavření hotelů a hospod

Zhruba dvacet provozovatelů horských hotelů, hospod a boud přijelo dnes kolem 18:30 do centra Prahy s dvěma rolbami předat na ministerstvu obchodu a průmyslu v ulici Politických vězňů petici s názvem Neničte hotely a hospody.

Ministerstvo průmyslu, ilustrační foto
doporučujeme

Akci svolali horští podnikatelé nejen z gastronomických a ubytovacích služeb, ale i třeba prádelen, úklidových služeb či půjčoven vybavení. Trvala asi 15 minut, poté ji policie ukončila.

"My chceme upozornit na to, že se tu momentálně ničí hotely a hospody a že epidemický důvod k tomu není jasný a že dosud jsme nikde nenašli důkaz, že dochází k přenosu v hotelích a restauracích," řekla ČTK majitelka Luční boudy v Krkonoších Klára Sovová. Vládní opatření, podle kterého musí být nyní hotely a restaurace zavřené, je podle krkonošských hoteliérů likvidační pro jejich podnikání.

Období kolem vánočních svátků a silvestra tvoří u většiny z nich ze zimy až 40 procent tržeb, jde o nejsilnější část roku. Lyžařská střediska přitom mohou být od pátku 18. prosince v provozu za dodržování přísných hygienických pravidel, například k pokladnám a turniketům musí vést koridory omezující shlukování lidí. Ubytování na horách ale není možné.

"Vláda si prostě dělá alibi, že vykonává nějakou činnost, ale podle nás nedělá nic a jen zkratkovitě ničí život naší země," uvedla Sovová. Protestující podnikatelé proto podle ní dnes večer symbolicky v den úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla přijeli s peticí k budově ministerstva průmyslu a obchodu v ulici Politických vězňů v Praze 1. "Je to naše volání o pomoc. Letos nás zavřeli potřetí, přitom nejde o opatření, které by pomohlo zastavit šíření epidemie," doplnil Martin Jandura zastupující hoteliéry, restauratéry i další podnikatele ze Špindlerova Mlýna.

Protiepidemická opatření v zemi se kvůli zhoršení epidemické situace ode dneška zpřísnila z třetího do čtvrtého stupně systému PES. Rizikové skóre přitom dnes odpovídá už pátému stupni rizika nákazy. Kvůli přechodu do čtvrtého stupně systému PES by se měly zavřít restaurace, hotely, provozovny služeb a obchody s výjimkou prodeje základních potřeb. Vláda ale tentokrát při zavedení čtvrtého stupně opatření vyhlásila řadu výjimek. Třeba obchody a provozovny služeb tak mohou i nyní být otevřené, zatímco restaurace, hotely či muzea a galerie se uzavírají.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci schválili kvóty na české potraviny v obchodech

20.01.2021 13:00 Sněmovna dnes v novele zákona o potravinách schválila návrh poslanců SPD, aby prodejny potravin o…

Palach před svým protestem uvažoval o útoku na sovětského vojáka a vyzýval…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – V aktovce s sebou nosil pistoli, uvažoval, že by zaútočil na sovětského vojáka. Historik…

Dlužníci budou moci mít nezabavitelné peníze na zvláštním účtu

19.01.2021 21:27 Nezabavitelné peníze budou moci mít dlužníci v exekuci na zvláštním bankovním účtu. Příslušnou…

Skiareály požadují po vládě otevření, ideálně od soboty

19.01.2021 17:15 Skiareály a zástupci cestovního ruchu a sportu žádají vládu o otevření středisek, ideálně od této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama