Pro turisty se zavírají některé kostely v Praze, mše budou do 100 lidí

Až do odvolání je ode dneška uzavřen pražský kostel sv. Mikuláše na Malé Straně. Uvádí to s odvoláním na nařízení vlády zabránit shromážděním lidí nad 100 osob pražské arcibiskupství na svém webu. Kostel patří k těm, které v Praze turisté nejvíce navštěvují.

Katedrála sv. Víta
doporučujeme

Opatření se podle arcibiskupství týká především turistického ruchu a možnosti navštívit kostel v době placeného vstupu mezi 9:00 a 17:00. Nedělní mše od 20:30 se konat bude. V katedrále sv. Víta liturgie také pokračují, zrušena je ale bohoslužba, která měla 24. března připomenout výročí zvolení papeže Františka.

Správa Pražského hradu ve středu oznámila, že od 11. března jsou pro turistický provoz zavřené všechny návštěvnické objekty v areálu Pražského hradu včetně katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha a basiliky sv. Jiří. Na webu katedrály je ale uvedeno, že pravidelný liturgický provoz je zachován v plném rozsahu. "Upozorňujeme však, že (...) může dojít k uzavření vstupu na bohoslužby po dosažení návštěvnosti v počtu 100 osob. V tomto období a vzhledem k aktuálnímu dění je ovšem předpokládaná návštěvnost v případě všech bohoslužeb nižší, proto k účasti na bohoslužbách srdečně zveme," uvádí metropolitní kapitula.

Ruší se bohoslužba, která se měla konat 24. března v 17:00 u příležitosti výročí sedmi let od zvolení argentinského kardinála Jorge Bergoglia papežem Františkem, které připadá na 13. března.

Česká biskupská konference vydala doporučení pro kněze ve farnostech, které se také vztahuje k nařízení vlády zamezit shromažďování více než 100 lidí najednou. Kostely mají nechat otevřené k individuální modlitbě, mohou také věřící navštěvovat doma. Kněží mají před mší použít dezinfekci, podání ruky při mši může nahradit pokývnutí hlavy a z kropenek kostela se má odstranit svěcená voda.

Předseda rady ČBK pro duchovní službu ve zdravotnictví biskup Zdenek Wasserbauer vybídl nemocniční kaplany a kněze, aby nemocné a seniory navštívili vždy, kdy je ohrožen život a je třeba udílet svátosti. Ostatní návštěvy mají zvážit. Zákaz návštěv v nemocnicích a zdravotnických zařízeních by se na ně ale obecně neměl vztahovat, protože by měli být vnímáni v režimu nemocničního personálu, uvedl biskup.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Rudolf Zahradník, jeden ze zakladatelů české kvantové chemie. Učil…

31.10.2020 19:52 Ve věku 92 let dnes zemřel jeden ze zakladatelů české kvantové chemie Rudolf Zahradník. Na svém…

Tragédie v Brně: Při požáru železničního vagonu uhořeli čtyři lidé

31.10.2020 15:23 Aktualizováno Při požáru železničního vagonu v Brně uhořeli v noci na dnešek čtyři lidé. ČTK to řekl mluvčí…

Dušičky: Na hřbitovy v Brně vyrazily davy návštěvníků, všichni měli roušku

31.10.2020 14:30 Zaplněná parkoviště jsou před brněnskými hřbitovy, kam dnes v hojném počtu zavítali návštěvníci…

Policie vypátrala pohřešovanou ženu a její osmiměsíční dítě

31.10.2020 12:07 Policie odvolala pátrání po šestadvacetileté ženě z Halenkovic na Zlínsku a její osmiměsíční dceři.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama